130 let

Znělka byla okamžitý nápad

Česko

MFF Karlovy Vary - dnes začíná největší filmový svátek u nás

Loňský experiment s ryze grafickou verzí znělky se neujal a festival se vrací k té hrané. Jejím autorem je režisér Ivan Zachariáš.

Výstupy extravagantních Tros Sketos, promítačovy peripetie i nonšalance Oldřicha Nového. K tomu jména předních českých režisérů. Festivalová znělka na sebe v Karlových Varech poutá stejnou pozornost jako filmy. Letošní čtyři minipříběhy se točí kolem Křišťálového glóbu a jeho slavných držitelů - Miloše Formana, Věry Chytilové, Dannyho DeVita a Harveyho Keitela.

* LN Nápad sledovat „život“ Křišťálového glóbu a těch, kdo ho dostali, je jednoduchý, ale efektivní. Byl to jediný nápad, nebo byly ve hře i další?

Ne, prvotní a jediný požadavek byl, že se znělky nějakým způsobem mají točit kolem sošky. Až pak vznikl nápad jakoby sledovat jejich osud. I když to tak úplně doslova není.

* LN Byl to okamžitý nápad, nebo jste ho už nosil v hlavě od své první spolupráce s festivalem před sedmi lety?

To nás s Martinem Krejčím napadlo, až když bylo jasné zadání. Já si rozhodně žádné nápady do šuplíku neschovávám - všechno dělám na poslední chvíli pod tlakem...

* LN Jak jste vybíral, koho ve znělce chcete?

Chtěli jsme, aby tam byly dvě české osobnosti a dvě cizí. Mezi Čechy pro mě byla volba jasná -a vyšlo to. Danny DeVito byl také první volba, jelikož byl na festivalu vloni. Harvey Keitel se přidal později a byla to čistě volba, s kým dalším z držitelů této ceny bych rád točil a kdo z nich žije v New Yorku. Bylo skvělé, že souhlasil.

* LN Bylo těžké přemluvit ke spolupráci ostatní?

Myslím, že ani ne. Nejjednodušší to bylo s paní Chytilovou. Jsme sousedi, a tak jsme to dohodli při venčení psů.

* LN Jaká byla s jednotlivými protagonisty spolupráce? Byli disciplinovaní, nebo vám do toho chtěli mluvit?

Dlouho jsem neměl tak fajn natáčení. Je paradoxní, že čím větší osobnost, tím jednodušší spolupráce. Jak už jednou souhlasili, dali mi plnou důvěru.

* LN Prý jste do každé znělky zašifroval odkaz na některý z filmů tvůrce, který v ní hraje. Nabídnete nápovědu, o jaké filmy přesně jde?

Nenabídnu. Jen ať se snaží, kdo na to bude mít chuť.

* LN Budete točit znělku i příští rok?

Možná jo, pokud na to budu mít čas.

* LN Na rozdíl od předchozích znělek, by měla koncepce té letošní pokračovat i v příštích letech s novými oceněnými. Už jste se bavili s vedením festivalu, jak dlouho by chtěl festival u téhle znělky zůstat?

Chtěli bychom, aby to vydrželo dlouho. Myslím, že je to dobrý koncept a dělá to dobrou image festivalu.

* LN Už víte, koho byste chtěl do příštích znělek? Co třeba Robert De Niro?

Vím, a nepovím. Ivan Zachariáš na snímku s Danny DeVitem

Foto Film Servis Festival Karlovy Vary

Historie festivalové znělky Letošní znělkou se festival vrací k hraným minipříběhům. Režisér Ivan Zachariáš do nich obsadil Miloše Formana (na snímku), Věru Chytilovou, Harvey Keitela a Danny De Vita. Příběh sleduje život Křišťálového glóbu a jeho držitele. Stejná koncepce by měla zůstat i další roky. Stejný možná zůstane i režisér, jenž je společně s Martinem Krejčím autorem nápadu. Zahrát by si mohl De Niro. Aleš Najbrt si v roce 2002 zahrál společně s Františkem Skálou a Jaroslavem Rónou ve znělce Davida Ondříčka. Pro 42. ročník festivalu jeho studio vyrobilo ryze grafickou znělku, která měla přetrvat nějaké roky. Vedení festivalu se nakonec rozhodlo, že „grafická znělka nedokáže ideálně festival charakterizovat.“ Znělky buď nadchnou, nebo naopak vzbudí vlažné reakce a netrpělivost v publiku. K těm nejvtipnějším patřily výstupy tria Tros Sketos ve znělce z roku 2002. Autorem byl stejně jako v letech 2005 a 2006 David Ondříček. Svoji znělku v minulosti pro festival natočili i Jan Svěrák, Jan Hřebejk, Petr Zelenka, Ivan Zachariáš nebo Jan Mattlach. Vůbec první znělka zazněla ve Varech v roce 1994, při třetím porevolučním ročníku. Byla animovaná a jejím autorem byl režisér Pavel Koutský. Cenu za režii si odnesl Timur Bekmambetov, který letos prorazil v Hollywoodu.

Na festival za hudbou a obrazy Letošní ročník nabídne několik výjimečných koncertů. K těm nejatraktivnějším budou patřit vystoupení skupiny Čechomor, úspěšné oscarové dvojice Markéta Irglová a Glen Hansard i jazzmana a skladatele Kyla Eastwooda. Koncert Čechomoru se uskuteční v neděli od 19 hodin na Divadelním náměstí. Kapacita plochy je tu v podstatě neomezená a jediné, co by mohlo produkci ohrozit, je počasí. Složitější bude získat vstupenky na vystoupení Markéty Irglové a Glena Hansarda. Ti zahrají 10. července od 19 hod. v sále parkhotelu Richmond, kde je kolem 360 míst. Vstupenky za 400 korun se budou prodávat 9. července v hlavní pokladně MFF nebo F-baru. Pouze pro zvané pak zahraje Kyle Eastwood se svou skupinou 9. července v areálu Poštovního dvora. Jazzový baskytarista je synem proslulého herce a režiséra Clinta Eastwooda. Mimo jiné složil hudbu k poslednímu filmu svého otce, jímž byly Dopisy z Iwo Jimy. Na festivalu se též uskuteční několik výstav. Pro renesanční osobnost filmového režiséra Juraje Jakubiska je příznačná široká sféra výtvarné tvorby: grafika, malba, kresba, ilustrace. Vystavuje v Grandhotelu Pupp. Známý hollywoodský herec Armin Mueller-Stahl zase prezentuje svou malbu, kresbu a grafiku inspirovanou nejen filmem. Výstava v Galerii umění Goethova stezka 6) má název Menschenbilder.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás