Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zneužil nezletilou, i tak pracuje v ústavu pro postižené děti

Česko

  7:00
PRAHA - Byl odsouzen za pohlavní styk s třináctiletou dívkou, přesto tento mladý muž pracuje jako vychovatel v Ústavu sociální péče Psáry, který se mimo jiné stará i o děti a mladistvé s mentální retardací. Jak navíc zjistil server Lidovky.cz, policie muže vyšetřuje za další mravnostní delikt.

Ústav Psáry foto: www.lagunapsary.cz

Mladíkovy problémy začaly v roce 2010. Tehdy se jako jednadvacetiletý přes internet seznámil s třináctiletou dívkou. I když věděl, kolik jí je, pozval ji k sobě domů, kde ji zneužil.

ČTĚTE TAKÉ:

Sama dívka uvedla, že se s s ním už před tím několikrát sešla a brala jejich vztah tak, že spolu chodí. Souloži se proto nebránila. "S pohlavním stykem souhlasila, obviněný na ni nevyvíjel žádný nátlak, nijak jí nevyhrožoval, ani jí neubližoval," popisuje její výpověď obžaloba, kterou má server Lidovky.cz k dispozici.

Dvojice se spolu vyspala jen jednou, v následujících dnech ale byli ještě ve spojení přes internet. V těchto dnech se však dívka několikrát pořezala na předloktí a na Facebooku "psala divné věci", stojí v obžalobě.

Ředitel: Nevím, proč bych měl něco podnikat

Můžete potvrdit, že u vás pan .... pracuje?
Zaměstnáváme ho.

Víte o tom, že loni byl odsouzen za pohlavní zneužití nezletilé?
Tyto věci mi nejsou známé.

Nikdo od vás to při jeho nástupu neprověřoval?
Když k nám nastupoval, měl trestní rejstřík čistý.

Jak dlouho u vás pracuje?
Myslím, že rok.

Byly s ním za tu dobu nějaké potíže?
Ne, byl naprosto bezproblémový.

Myslíte, že je v pořádku, aby takový člověk byl v kontaktu s dětmi?
Já se s vámi o tom už nebudu bavit.

Hodláte teď proti němu činit nějaké kroky?
Proč bych vám to říkal?

Protože pokud má takový člověk přístup k dětem, je to přece velký problém...
Jestli bude potřeba něco dělat, samozřejmě s tím budu něco dělat.

Teď tedy podle vás není potřeba s tím něco dělat?
Budu něco dělat, až budu mít v ruce soudní rozhodnutí, že je odsouzen.  V tuhle chvíli je pro mě naprosto čistý člověk. Nevidím důvod, proč bych měl něco podnikat.

Matka si zvláštního chování své dcery všimla a vytušila, že se jí něco přihodilo. Při návštěvě psycholožky ale dívka nic neřekla. Přiznala se až po tom, co ji matka chtěla poslat na vyšetření ke gynekologovi. "Společně se starší dcerou našly v počítači její komunikaci, ze které vyplývalo, že již v počátku obviněnému sdělila, že jí je 13, a že spolu měli pohlavní styk," píše se v obžalobě. Matka nakonec deníček i záznam komunikace předala policii.

Odešel s podmínkou

Za pohlavní zneužití potrestal mladého muže loni v únoru Okresní soud pro Prahu-západ. "Byl mu uložen trest odnětí svobody v trvání jednoho roku na zkušební dobu v trvání dvou let. Věc je pravomocná od dubna 2011," potvrdila serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Lenka Mrázková.

Jenže to není vše, proti stejnému muži letos běžela další dvě trestní řízení, z nichž jedno bylo odloženo. "Druhý případ zatím není vůbec zpracován, zřejmě bude podáván nějaký návrh nebo obžaloba," přiblížila Mrázková. Server Lidovky.cz zjistil, že policie nyní už čtyřiadvacetiletého muže stíhá za šíření dětské pornografie. Mladík navíc "loví" i na erotických seznamkách, kde působí pod přezdívkou vanho a ivan1988.  

Odsouzený mladík nyní pracuje jako vychovatel v Ústavu sociální péče Psáry. Jak je možné, že ústav umožnil, aby člověk s takovou historií měl přístup k lidem, kteří se neumějí bránit? Ředitel Jakub Adámek prý o ničem neví. "Když k nám nastupoval, měl trestní rejstřík čistý," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz.

Situaci zatím řešit nehodlá. "Budu něco dělat, až budu mít v ruce soudní rozhodnutí, že je odsouzen.  V tuhle chvíli je pro mě naprosto čistý člověk. Nevidím důvod, proč bych měl něco podnikat," uvedl.

S dětmi by pracovat neměl

Mluvčí Dětského krizového centra Adam Carda však práci mladíka v ústavu sociální péče kritizuje. "To samozřejmě správné není," řekl serveru Lidovky.cz.

"Lidé, kteří mají řekněme problém s pedofílií, nebo mají jinou diagnózu, která není jednoduše vhodná k tomu, aby pracovali s dětmi, by rozhodně neměli takovou pozici zastávat. Navíc když je proti danému muži vedeno trestní řízení, které se týká sexuální tematiky," dodal Carda.

Odsouzený muž se k věci blíže odmítl vyjádřit, serveru Lidovky.cz pouze potvrdil, že byl odsouzen za zneužití mladistvé, i to, že v psárském ústavu pracuje, potom zavěsil.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat