130 let

Adam Bartoš | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Původní zpráva

Zneužívají manželův odkaz, stěžuje si vdova po Krylovi. Extremista Bartoš i další to odmítají

Česko
  •   7:00
PRAHA - Některá politická a protestní hnutí zneužívají manželovo jméno a odkaz, stěžuje si vdova po písničkáři Karlu Krylovi. S advokátem proto rozeslala již druhou várku předžalobních výzev. Jednu z nich dostalo například i hnutí Islám v ČR nechceme či Lidová fronta. Spolky ale odmítají jakoukoli odpovědnost a hrozba žalobou jim nevadí.

Smyšlený citát sdružení s názvem Islám v ČR nechceme o tom, že „svobodní občané demokratické a a svobodné společnosti mají právo zavírat vrátka před čímkoli a komukoli“ rozlítil vdovu po slavném písničkáři Karlu Krylovi Marlen Magdalenu. Odkaz na slavnou píseň „Bratříčku, zavírej vrátka“ je podle ní zneuctěním památky jejího muže a zásahem do osobnostních práv. Na případ upozornil server HlídacíPes.org.

A nejde o jediný případ, který vdova označuje za naprosto nepřijatelný. Vadí ji také zneužívání Krylova jména na různých plakátech, videích či propagačních materiálech nejrůznějších politických hnutí v Česku. Aktuálně jde podle advokáta Tomáše Bejčka, který vdovu zastupuje, vedle již zmiňovaného hnutí také o Lidovou frontu či Národní demokracii Adama B. Bartoše.

Připraveni podat žalobu

„Paní Kryl si nepřeje, aby jméno a osobnosti jejího manžela byly užívány k propagaci myšlenek a hnutí, u kterých není zřejmé, jak by je dnes sám Karel Kryl hodnotil, a je připravena učinit veškeré kroky k zachování památky svého muže v očích veřejnosti,“ stojí v jedné z předžalobních výzev, které má redakce k dispozici. Pokud by se nepodařilo nemístné odkazy na Krylovu tvorbu odstranit ani po opakované výzvě, poputuje prý celá věc k soudu.

O SLAVNÉM HUDEBNÍKOVI

Karel Kryl se narodil v roce 1944 v Kroměříži. Vystudoval keramickou školu, ale proslavil se jako písničkář a básník.

Stal se legendou svobodné kultury nejen pro mladou generaci 60. let, která se nemohla smířit s okupací tehdejšího Československa v roce 1968, ale zůstal pojmem i pro generace následující.

Kryl žil od roku 1968 v Německu, kde také ve věku 49 let zemřel. Po roce 1989 se však do vlasti pravidelně vracel.

Právě to se zatím jako dost pravděpodobný scénář. Podle vyjádření jednotlivých uskupení, která získal server Lidovky.cz, se totiž všichni z adresátů ostrého psaní z poloviny srpna brání tvrzení, že by Krylův odkaz jakkoli zneužili.

„Situace se nás vůbec netýká. Naše sdružení nemá s obrázky na Facebooku nic společného,“ řekl mluvčí hnutí Islám v ČR nechceme (IVČRN) Artur Fišer s tím, že si žádný citát zástupci spolku nevymysleli. „Situaci nebudeme nijak řešit, netýká se nás,“ dodal.

K tomu, že by Krylova vdova mohla kvůli případu poslat věc k soudu, uvedl: „To je milé, ale nás se to vážně netýká.“

Právník Bejček z advokátní kanceláře Artpatent přesto trvá na svém a žádá omluvu, kterou by mělo hnutí, dříve napojené na obviněného aktivistu a pedagoga Martina Konvičku, zveřejnit na svém facebookovém profilu. A to po dobu jednoho měsíce. Odpovědi od spolku se však domáhá už více než půl roku. Marně, ačkoli jde o již druhou várku zaslaných výzev.

Jakékoli odpovědnosti za údajné zneužití Krylova jména se zdráhá i krajně pravicová Národní demokracie. Ta měla pravděpodobně od hnutí IVČNR převzít obrázek se smyšleným citátem, jen s trochu jinou grafickou úpravou. „Nejsme organizátoři akce, ani tvůrci videa, ani nikde nic nepropagujeme. Věc se nás nijak netýká,“ uvedl Adam B. Bartoš v krátkosti.

Lidová fronta, která ve videu na YouTube zveřejnila jméno i podobiznu Kryla, na dotaz serveru Lidovky.cz vůbec nereagovala. Jestli tak krátký videoklip zmizí z internetu, není jasné. Kryl žádala o odpověď do 18. srpna. Tak se zatím nestalo.

Smyšlený pozdrav

Choulostivá je pro Kryl také situace z loňského 17. listopadu. Tam pro změnu organizátoři akce včetně Jeleny Vičanové na pražském Albertově využili přímo její jméno. Během demonstrace moderátor Jan Zilvar za Marlen Magdalenu Kryl pozdravoval účastníky shromáždění. Šlo však o vymyšlený vzkaz. Vdova po známém písničkáři proto žádá omluvu publikovanou v denním tisku.

Karel Kryl na Filozofické fakultě UK.
Karel Kryl.

Moderátor akce a zároveň člen předsednictva Úsvitu – Národní Koalice Zilvar však takovou možnost nepřipouští. „Asi půl roku po akci přišel dopis od nějakého právníka s tím, že rozporoval to, co zaznělo na Albertově a já jsem to jako sekretář předal právníkům. Od té doby jsem o tom neslyšel,“ uvedl. Ani právník Jan Mates, s nímž redakce mluvila, nebyl o bližším postupu informovaný.

Autor: Šárka Kabátová
  • Vybrali jsme pro Vás