Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zneužívali mě jezuité, hlásí čím dál víc Němců

Česko

BERLÍN Němečtí jezuité jsou hromadně obviňováni z toho, že na svých školách sexuálně zneužívali studenty. Případů postupně přibývá, jak se hlásí další a další oběti.

Skandál kolem zneužívání dětí v 70. a 80. letech se dostal na veřejnost před pár týdny. Odstartovala jej výpověď bývalého žáka jezuitského gymnázia v Berlíně. Další oběti se přihlásily z Bonnu, Hamburku, Hildesheimu, Göttingenu a Hannoveru. Děti prý zneužívali členové řádu, kteří je učili či je měli na starosti.

Po celém Německu už se ví o více než stovce případů, oznámila berlínská právnička Ursula Raueová, kterou jezuitský řád pověřil prošetřením obvinění. Podle Raueové se oběti přihlásily pod vlastním jménem či anonymně.

Přes dvacet či třicet let staré případy jsou už ale promlčeny. Přesto, úplně bez následků se taky neobejdou – ředitel bonnského jezuitského gymnázia například složil svou funkci krátce poté, co se přihlásily první oběti. Ty jej mimochodem vinily ze spoluviny, prý o zneužívání musel vědět, ale nic s tím nedělal.

Německé jezuity obvinil ze zneužívání už v roce 2004 spisovatel a dramatik Miguel Abrantes Ostrowski v knize Sacro Pop.

Německá biskupská konference se chce situací zabývat na svém výročním zasedání, které se koná od 22. do 25. února.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!