Ve Znojmě se ukázalo, že křehká koalice se nevyplácí. Stačilo totiž přeběhnutí místostarostky Beranové k opozici a vláda starostky Ivany Solařové (ANO) je u konce. „Do vládnutí jsme šli s ambiciózním programem na rozvoj města, ale opak se stal pravdou. Přišla stagnace a řešení osobních křivd,“ vysvětlila svůj krok Beranová.
Novou městskou radu utvoří koalice čtyř uskupení: SPOLU (spojení ODS a KDU-ČSL) v čele s Františkem Koudelou, kterému připadne post starosty, Naše Znojmo vedené bývalým starostou a nově místostarostou Jakubem Malačkou, Pro Znojmo s lídrem a novým místostarostou Jiřím Kacetlem a Znojmáci, jemuž v osobě Beranové zůstane post místostarostky.
Končící starostka Solařová poděkovala zaměstnancům úřadu i dalším lidem a připomněla projekty, o které se odcházející koalice zasloužila. Odmítla opakované výtky, že nic nedělala a město stagnuje. Podotkla také, že předloni její hnutí ANO ve Znojmě vyhrálo volby.
„Bylo to znamení od občanů, že doba, kdy si celá desetiletí podávaly dveře tradiční politické strany, měla skončit. Pamatujeme si přece všechny ty sliby, podivné prodeje obecních bytů, cinknuté zakázky, protislužby,“ vyjmenovala Solařová.
Zastupitelé po sobě pokřikovali
Aktuální dění dala do souvislosti s nadcházejícími krajskými volbami. „Může být náhoda, že se na znojemském převratu podílejí ty stejné strany, které sedí v čele našeho kraje. Mají obavu, že se někdo začne ptát, co a proč se stalo a kolik to stálo? Bojí se, že by cesta transparentního hospodaření a čisté politiky, jakou jsem se vydala ve Znojmě, by mohla nastat i v případě krajských financí a hospodaření?“ tázala se.
Místostarosta Jan Blaha (ANO) poukazoval, že má nový starosta Koudela malý mandát od voličů, konkrétně preferenčních hlasů v posledních volbách. Ostatní jich prý dostali dvojnásobek až trojnásobek. „Je to ostuda pro Znojmo,“ prohlásil.
Zastupitelé se při hádkách dostali také k tomu, že spolu pořádně nemluvili. „Hned po volbách jsem navrhoval, abychom jednali o široké koalici. Nic takového se nestalo. Nevyříkali jsme si to a nesedli si, nikdo nereagoval na zprávy, nebraly se telefony. Bylo to celé postavené na pomstě,“ připomněl Koudela.
Bývalý starosta a nově místostarosta Malačka zase mluvil o žalostném hospodaření odcházejícího vedení radnice, kdy podle něj 92 procent financí spolkla spotřeba a jen osm procent mířilo na investice. „Úplně jste pohřbili investice ve Znojmě,“ vyčetl končící koalici. „A tohle není převrat, ale demokracie,“ dodal. V nové funkci se chce zaměřit na ekonomickou stabilitu, obnovení investic a bezpečnost.
Podobně hovořil i senátor Tomáš Třetina (TOP 09). „Výměna vedení není nic neobvyklého, i jinde probíhají velmi vášnivé diskuse,“ pronesl.
Během jednání po sobě zastupitelé pokřikovali, hlasitě se projevoval třeba Kacetl jakožto nový místostarosta. Vadilo mu, že starostka mluví déle než pět minut a žádal naplňování jednacího řádu. Kacetl je v zastupitelstvu od roku 2006, takže je nejdéle sloužícím zastupitelem v sále, většinu času však strávil v opozičních lavicích. „Myslím, že jsem dobře připraven na tuto funkci. Je to obrovská výzva, abych nezklamal,“ poznamenal. Zabývat se chce dopravou, parkováním, stavem chodníků a vozovek, starat se má i o vnitřní strukturu úřadu.
Koudela po svém zvolení prohlásil, že chce moderní Znojmo. „Město má bohatou historii a silnou tradici, na kterou můžeme být právem hrdi. Ale naše budoucnost je stejně důležitá. Moji vizí je moderní město, které udává trendy tak, jak se to daří v kultuře a cestovním ruchu,“ oznámil po zvolení.
Padala trestní oznámení
Znojemský převrat se odehrál v třaskavé atmosféře. Hnutí ANO podalo trestní oznámení kvůli údajnému pokusu o uplacení některých koaličních politiků, opozice reagovala rovněž trestním oznámením kvůli tomuto podle ní nepodloženému obvinění.
Podle ANO dostali zastupitelé Květoslav Svoboda (SPD) a Bert Bartas (Znojmáci) nabídku půlmilionového úplatku, aby oslabili dosavadní koalici. „Nesetkal jsem se s tím poprvé. Od člověka, který má na starosti sport, mi chodily v minulosti různé nabídky a pobídky. Tentokrát už situace přesáhla hranici místního chápání, jsem z toho trochu v šoku. Nechci nechat devalvovat své jméno,“ uvedl Svoboda.
Bartas naopak tvrzení o nabídnutém úplatku odmítl. „Žádnou korupční nabídku jsem neobdržel. Naopak jsem na cílený dotaz vedení znojemského ANO explicitně odpověděl, že jsem žádný takový návrh nedostal. Cítím to tak, že moje jméno bylo hrubě zneužito,“ prohlásil Bartas.
Opozice reagovala trestním oznámením za pomluvu, které kromě Solařové směřovalo také na další dva členy ANO: radního Davida Štolpu a jihomoravskou šéfku hnutí Alenu Schillerovou, protože právě oni přišli se závažným obviněním z korupčních praktik. „Vyzvali jsme paní Solařovou, paní Schillerovou a pana Štolpu, ať doloží svá tvrzení, nebo ať se omluví a rezignují. Ani jeden z nich neměl základní slušnost reagovat,“ upozornil Malačka.
Nový starosta chce řešit bezpečnost
Jak avizoval nastupující starosta Koudela, pondělní zastupitelstvo nemělo být jen volební, ale i pracovní. „Přešlapování na místě už bylo dost. Do programu zastupitelstva proto plánujeme zařadit několik důležitých bodů,“ oznámil. Konkrétně chce řešit bezpečnost, tedy zavést do praxe plán deseti kroků ke klidnějšímu Znojmu, který má opozice delší dobu připravený.
Zabývat se chce i zisky Znojemské tepelné společnosti. „Rada města tu de facto plní roli valné hromady, a tak ji pověříme možností snížení předpokládaného zisku pro letošní i příští rok. Nechceme tahat peníze z kapes lidem, když k tomu není reálný důvod,“ hlásí Koudela.
Na programu je i záchrana galerie GaP, po níž končící vedení města nově chtělo komerční nájem za užívání městských prostor. „Nenecháme GaP padnout. Dělají neziskové věci, podporují a pořádají různé druhy akcí pro děti i dospělé a nevidím jediný důvod, proč bychom jim měli házet klacky pod nohy,“ prohlásil Koudela s tím, že se také bude řešit zřízení Waldorfské školy ve Znojmě a memorandum k migraci, které chce nové vedení radnice zrušit.