Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Státní opera se po třech letech rekonstrukce otevřela. Za účasti premiéra Babiše i maďarského premiéra Orbána

Státní opera se představila v novém kabátě. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Praha - Finále druhého dějství opery Ludwiga van Beethovena Fidelio Heil sei dem Tag v neděli zakončilo slavnostní koncert u příležitosti znovuotevření historické budovy Státní opery Praha. Její rekonstrukce stála 1,3 miliardy korun a trvala téměř tři roky. Zahajovací koncert nazvaný Státní opera v proměnách času (1888-2018) v režii Alice Nellis začala předehrou opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští.
  18:03aktualizováno  22:49

Právě toto Wagnerovo dílo zde bylo poprvé uvedeno v roce 1888. Operní gala se konalo 132 let od prvního otevření Státní opery, tehdy Nového německého divadla. Posluchači koncert odměnili dlouhotrvajícím aplausem vestoje.

Program provedl diváky historií čtyř zdejších operních souborů. Na jevišti se představili pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Karla-Heinze Steffensese sólisté Opery Národního divadla a Státní opery další čeští i mezinárodní hosté, například Pavel Černoch, Eva Urbanová, Kateřina Kněžíková či slovenský basista Peter Mikuláš. Zazpívala také mladá norská sopranistka Lise Davidsenová, která loni v listopadu debutovala v newyorské Metropolitní opeře. Zazněla díla Wolfganga Amadea Mozarta, Leoše Janáčka, Richarda Strausse, Bedřicha Smetany nebo Bohuslava Martinů. Prostřednictvím speciální instalace na scéně několikrát během večera oslovil diváky dramatik Pavel Kohout, který zdůraznil mezinárodní rozměr v historii Státní opery.

Premiér Andrej Babiš s manželkou Monikou se zúčastnili slavnostního zahájení.
Operu Mistři norimberští si přišla poslechnout operní pěvkyně Soňa Červená s...

Po třech letech rekonstrukce se otevírá Státní opera. Na programu jsou Wagnerovi Mistři pěvci norimberští

„Vidíme, že se podařilo zrekonstruovat jeden z nejhezčích operních domů v Evropě. Mám radost, že po Národním muzeu máme další zrekonstruovaný kulturní stánek, který nám postavili naši předci. Na řadě je nyní Nová scéna Národního Divadla, Invalidovna a začali jsme Císařské lázně (v Karlových Varech). V Národním investičním plánu máme i obnovu kulturních památek za 47 miliard korun,“ uvedl v projevu na setkání s hosty premiér Babiš. 

„Usiloval jsem o komplexní rekonstrukci Státní opery, a ta je ve finále. Teď budu usilovat o její nový umělecký rozkvět v evropském kontextu. Národní divadlo se všemi svými scénami chce být uměleckou institucí, kam se diváci z domova i ze zahraničí budou chtít vracet,“ uvedl ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian. Státní opera Praha je součástí ND.

Součástí znovuotevření Státní opery byl také videomapping, který byl spuštěn 1. ledna se začátkem roku 2020. Projekce na historickou budovu potrvá už jen v neděli, zhruba dvě hodiny před koncertem ji sledovaly desítky lidí. Promítání omezil provoz na magistrále v jejím okolí. Řidiči ve večerních hodinách museli s omezením počítat od parkoviště před Fantovou kavárnou po Václavské náměstí. Na obrazovku umístěnou u Národního muzea byly pak promítány záběry z rekonstrukce Státní opery. Stála zde také skupina lidí v historických oblecích a na velocipedech.

Ředitel Národního divadla Jan Burian (zleva), maďarský premiér Viktor Orbán, český premiér Babiš, Monika Babišová a jejich dcera Vivien se zúčastnili slavnostního znovuotevření Státní opery.

Na zahajovací koncert dorazilo mnoho politiků. Slavnostního zahájení se zúčastnil Andrej Babiš s rodinou, ministryně financí Alena Schillerová, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ministr kultury Lubomír Zaorálek i jeho předchůdce Antonín Staněk, ministr dopravy Vladimír Kremlík a ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Dále se tu také objevil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Jiří Drahoš nebo pražský primátor Zdeněk Hřib. Podle informací LN do budovy Státní opery dorazila i Livia Klausová, rektor UK Tomáš Zima, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček a generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Mezi návštěvníky je i řada umělců. Na koncert zavítala zpěvačka Helena Vondráčková, Hana Zagorová, Štefan Margita, tanečník a choreograf Vlastimil Harapes i houslisti Pavel Šporcl a Václav Hudeček.

Na znovuotevření Státní opery přijel mimo jiné maďarský premiér Viktor Orbán s dcerou Rózou. Dorazila také pověřenkyně spolkové vlády pro kulturu Monika Grüttersová a velvyslanci USA, Německa, Rakouska, Francie, Polska, Izraele, Norska nebo Slovenské republiky.

Státní opera v Praze se otevře 5. ledna. Rekonstrukce stála více než miliardu a trvala skoro tři roky

Kabinet premiéra Orbána na konci loňského roku čelil protestům opozice kvůli přijetí zákona, který podle ní posiluje vládní kontrolu nad kulturou. Podle divadelníků zákon naruší jejich nezávislost a uměleckou svobodu. Podporu jim vyjádřili čeští umělci, dopis do Maďarska poslalo také Národní divadlo, jehož součástí je i Státní opera Praha.

Původní odhad nákladů rekonstrukce byl přibližně 900 milionů korun, cena ale vzrostla na 1,3 miliardy korun včetně DPH. Důvodem byla hlavně změna technologie jevištní točny za 115 milionů a rekonstrukce vzduchotechniky. Komplexnější opravu prodělala budova naposledy na přelomu 60. a 70. let minulého století. Při nynější generální rekonstrukci, která začala v březnu 2017, dostala například nové jevištní technologie či moderní zkušebny. Opravu mají za sebou baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců. Přibyla křesla, jež nyní mají individuální titulkovací zařízení, nová je i opona.

V lednu se do Státní opery vrátí v novém obsazení oblíbená inscenace z loňského roku Fidelio či opera Madama Butterfly. Na jaro je plánována premiéra inscenace opery Karola Szymanowského Král Roger, v koprodukci s varšavským Teatrem Wielkým a Královskou operou ve Stockholmu. Velkou událostí by podle vedení Národního divadla, pod něž Státní opera spadá, mělo být listopadové uvedení opery Mistři pěvci norimberští. Právě toto Wagnerovo dílo zde bylo poprvé uvedeno v roce 1888. Režie se ujme Keith Warner a dirigentské taktovky, stejně jako v neděli večer, hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens.

Autoři: ,