Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česko

Žofín hostí slavnostní připomínku 70 let vzájemných vztahů Číny a Prahy. Na akci dorazil i prezident Zeman

Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva fotbalové Slavie Praha (druhý zleva), přichází na recepci na pražském Žofíně. foto:  Michal Šula, MAFRA

Doporučujeme
PRAHA - V minulosti se na Žofíně konala pravidelná setkání obětí komunismu. Političtí vězni zde horovali za demokracii a zrušení rudé parlamentní partaje. Ve středu se však na stejném místě koná slavnost v opačném gardu.
  17:06aktualizováno  19:13

Termín ‚chybné názory‘ nepoužíváme od revoluce, vzkázalo Číňanům české centrum proti hybridním hrozbám

Žofínský palác hostí velkolepou připomínku 70 let od navázání diplomatických vztahů Prahy s komunistickou Čínou. Akci se navštívil i prezident Miloš Zeman, který je v Česku hlavním lobbistou za větší obchodní provázání s Pekingem. Za ministerstvo zahraničí se účastní náměstek Martin Tlapa. Šéf diplomacie Tomáš Petříček je totiž s premiérem Andrejem Babišem ve Spojených státech.

Zemanův žofínský restart

Žofín je pro novodobé česko-čínské vztahy symbolický. Právě v paláci na pražském Slovanském ostrově se před třemi a půl lety konal sjezd českých a čínských byznysmenů, který odstartoval masivní pronikání kapitálu z historické Říše středu do střední Evropy. Na jaře 2016 se zde pod dohledem prezidenta Zemana a jeho protějšku Si Ťin-pchinga potkali čínští investoři s českými miliardáři.

Slavnost na Žofíně si nenechal ujít ani poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček.
Na slavnost přišel i bývalý premiér Jiří Paroubek.

Akce se tehdy zúčastnili nejbohatší Čech a majitel skupiny PPF Petr Kellner se svým dlouholetým spolupracovníkem Jiřím Šmejcem, uhlobaron Pavel Tykač nebo spolumajitelé finanční skupiny J&T Patrik Tkáč a Dušan Palcr. Dorazil ale také třeba držitel Zlatého míče z roku 2003 Pavel Nedvěd či tehdejší šéf české kopané Miroslav Pelta. „Grande Paolo“ se ostatně stal jednou z tváří čínské fotbalové ligy.

Sliby do větru

Zeman v té době sliboval čínské investice ve výši přesahující 200 miliard korun. Po velikášských slovech ale zbyla spíše pachuť. Jak LN psaly už v dubnu, čínský kapitál v základním jmění českých firem klesá, snížil se i počet domácích firem s vlastníky z východní mocnosti.

Kellner ubezpečil Kuberu, že dodrží případná omezení pro Huawei. Se šéfem Senátu se měl sejít na vlastní žádost

Vztahy s Pekingem navíc aktuálně připomínají chůzi po laně nad řekou plnou aligátorů. Koncem loňského roku je negativně zasáhlo varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před technologiemi čínských firem Huawei a ZTE. Úřad je označil za bezpečnostní riziko. Čína podobná tvrzení ostře odmítá.

Komunistické velmoci vadí i úvahy pražského magistrátu, který by ze smlouvy o partnerství s Pekingem rád vypustil odstavec, podle něhož česká metropole souhlasí s politikou jedná Číny. Spor vedl k rušení koncertů českých hudebních těles na území asijského obra.

Škrtání koncertů už kritizovali ministři zahraničí Tomáš Petříček i kultury Lubomír Zaorálek. Za rozumné ho nepovažuje ani prezident Zeman. Chápe jej ale jako legitimní krok čínských politických představitelů.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...