Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žokej Josef Váňa se stal radním Karlovarského kraje, na starosti bude mít sport

Žokej Josef Váňa sleduje dostihy, které se konaly 9. října v Pardubicích v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žokej Josef Váňa sleduje dostihy, které se konaly 9. října v Pardubicích v... | foto: MAFRA - Dan MaternaMAFRA

Karlovy Vary Žokej Josef Váňa (ANO) se v pondělí oficiálně stal radním Karlovarského kraje. Na starosti bude mít sport. V radě nahradí nedávno zesnulou Danielu Seifertovou (ANO), která měla na starosti kulturu a památkovou péči.

Váňu v pondělí do funkce uvedla končící hejtmanka kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Krajský radní pro sport je takzvaná uvolněná funkce. To znamená, že ji Váňa bude vykonávat na plný úvazek.

Váňa řekl ČTK, že nabídka od hejtmanky na vstup do krajské rady vyvolala v rodině velkou polemiku. Velkou část řízení stáje ale předal synovi, a je tak spíš už poradcem. „Ale pravda, nedovedu si představit, jak mě budou bolet záda, když se nebudu moci pár dní jezdit na koni. Abych pravdu řekl, ani nevím, jak to bude časově náročné pro mě tato práce, sedět tady v kanceláři. Já jsem nikdy nebyl kancelářská krysa a radši budu někde pracovat v terénu, než abych seděl za stole, to jsem nikdy neuměl. Tak uvidím, jak do toho vklouznu,“ uvedl sedmašedesátiletý dostihový jezdec, chovatel a trenér.

Volební štáb hnutí ANO a žokej Josef Váňa
Josef Váňa, živá kronika Velké, spadl z Tiumena na poslední překážce svého...

Skloubit práci krajského radního pro sport bude muset i se svou funkcí viceprezidenta Jockey Clubu České republiky. Proto zváží, jestli bude o funkci ve vedení organizace zaštiťující domácí dostihový sport znovu usilovat.

Váňa dosud působil jako krajský zastupitel a předseda sportovního výboru. Tuto funkci už předal. Kromě práce s koňmi a nově i na kraji působí Váňa i jako druhý místostarosta obce Chyše, kde žije.

V oblasti sportu by se chtěl věnovat podpoře sportování mládeže nebo podpoře obnovy sportovních zařízení. Hned z kraje ledna ho ale čeká hlavně zimní Olympiáda dětí a mládeže, jejímž pořadatelem je Karlovarský kraj.

Po úmrtí Seifertové, která zemřela 4. listopadu po dlouhé nemoci, bylo třeba přerozdělit kompetence v radě. Kulturu a památkovou péči převezme náměstek Martin Hurajčík (ANO), který měl dosud na starosti dopravu a silniční hospodářství. Sport se zase přesune z kompetence Jaroslava Bradáče (nez.), v jehož gesci bylo školství, sport a mládež, na nového radního Váňu.

Známý žokej a trenér dostihových koní Váňa dostal v posledních krajských volbách druhý největší počet preferenčních hlasů z kandidátky ANO. Z 30 místa na kandidátce se tak dostal mezi 13 zvolených zastupitelů za hnutí ANO. Při jednáních zastupitelstva se však zatím příliš neprojevoval. Omluven byl i na prosincovém jednání zastupitelstva, na kterém byl zvolen členem krajské rady.

Současná koalice v Karlovarském kraji je tvořena hnutím ANO, ODS, Piráty, Hnutím za harmonický rozvoj měst a obcí (HNHRM) a radním Bradáčem, zvoleným původně za SPO. V devítičlenné radě má ANO čtyři křesla, ODS dvě křesla a po jednom Piráti, HNHRM a SPO.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...