Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zoo nesmí užívat logo s koněm

Česko

PRAHA Výtvarník Michal Cihlář včera s definitivní platností vyhrál svůj spor s pražskou zoologickou zahradou. Odvolací pražský vrchní soud rozhodl, že zoo bude muset do dvou měsíců přestat používat logo s koněm Převalského, které pro ni malíř vytvořil v roce 1998.

Tehdejší smlouva mezi zahradou a výtvarníkem je podle odvolacího senátu neplatná, neodpovídala totiž tehdejšímu autorskému zákonu.

Ředitel pražské zoo Petr Fejk s pravomocným rozsudkem zásadně nesouhlasí a plánuje se proti němu dovolat k Nejvyššímu soudu. Novinářům po skončení jednání řekl, že chce soud zároveň požádat, aby zahrada nemusela do rozhodnutí o dovolání logo stahovat.

Cihlář s pražskou zoo spolupracoval devět let. V roce 2006 spolupráci ukončil a předloni na jaře na zoo podal několik žalob. Zahrada podle něj neoprávněně užívá jeho dílo, což v případě loga potvrdil i soud. Ve smlouvě totiž nebyla upravena odměna pro malíře za šíření jeho díla. Podle právní zástupkyně zahrady Heleny Chaloupkové však tato odměna byla uvedena na faktuře, kterou výtvarník obdržel.

„Jsem přesvědčen, že jde teď ze strany Michala Cihláře o naprosto účelovou právní spekulaci, která hraničí s rozporem s dobrými mravy,“ prohlásil Fejk. Podle něj si malíř dříve nestěžoval. Za logo prý získal 50 tisíc korun, což prý byl v roce 1998 desetinásobek běžných odměn.

***

Soud o logo

Výtvarník Michal Cihlář spolupracoval s pražskou zoo mnoho let. Vytvořil pro ni nejen slavné logo s hlavou koně Převalského, ale i stovky dalších linorytů. Teď požaduje, aby je zahrada přestala na svých propagačních materiálech a suvenýrech užívat.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...