17. ledna 2019 14:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zoopark ve Zvoli přišel o povolení pro chov pum. Výběhy jsou postavené bez stavebního povolení

Ze zooparku utekla puma již vloni v červenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ze zooparku utekla puma již vloni v červenci. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zvole (u Prahy) Veterináři neprodloužili povolení pro chov pum v zooparku ve Zvoli u Prahy. Hlavním důvodem je skutečnost, že výběhy jsou postavené bez řádného stavebního povolení. Ze zooparku navíc už dvakrát utekla puma. Naposledy to bylo loni v létě, kdy se podařilo zvíře odchytit až po dvou dnech. Informovala o tom ve čtvrtek Česká televize.

Platnost předchozího povolení vypršela loni v srpnu. Majitel zooparku Tomáš Machač požádal o prodloužení, ale veterináři při kontrole zjistili, že chovné prostory nejsou schválené stavebním úřadem pro chov zvířat a byly postavené načerno.

„Správa neudělí povolení k chovu v případech, kdy nejsou zabezpečené podmínky pro potřeby zvířat tak, aby nedocházelo k bolesti, poškození zdraví, a zároveň nejsou vybudovaná účinná opatření proti úniku zvířat,“ řekl ČT mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Proto veterináři Machačovi povolení neprodloužili.

Klec s opicemi.
Podle starosty Miroslava Stoklasy místní dlouhodobě usilují o zrušení zooparku.

Majitel přesto plánuje, že si zvířata nechá. „Nemám je teď kam dát, takže o tom budu ještě s veterinární správou jednat,“ uvedl. Do jara chce pumy přestěhovat do nových prostor, odmítl však říci kam.

Kvůli stavbám bez povolení řeší situaci v zooparku i stavební úřad v Jesenici. „Za to, že nelegální stavby majitel stále neodstranil, od nás dostal už dvě pokuty v celkové hodnotě 30 000 korun. Jedna je pravomocná, ale stále nezaplacená, a proti druhé podal odpor. Pokud to majitel dál nebude řešit, postoupím na konci února celou věc exekutorovi. Nelegální stavby budou do jara odstraněné,“ uvedl Demeter Hrečín ze stavebního úřadu.

ČTK
R. Folwarczna Místo pumy jim dovolili lva? 17:15 17.1.2019
J. Jonák To, ale trvalo. 14:51 17.1.2019

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na Lidovky.cz