Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zoufalí lidé dělají zoufalé činy, komentoval zadržení Rittig

Ivo Rittig. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Usmíval se, když opouštěl budovu krajského ředitelství hlavního města Prahy. Ivo Rittig, kterého policie zadržela ve čtvrtek ráno, je po výsleších opět na svobodě.

"Zoufalí lidé dělají zoufalé činy," komentoval Rittig své zadržení. "Nepřekvapilo mě to," řekl ještě směrem k houfu novinářů. Na další otázky pak už neodpovídal, jen dokráčel spolu s jedním bodyguardem k připravené limuzíně a odjel,.

Nepříliš hovorní byli i další propuštění: advokát David Michal a podnikatelé Jan Janků a Petr Kmeť.  

"Bez vyjádření. Postup policie byl korektní," uvedl Janků. Kmeť novinářům řekl pouze to, že ho kauza překvapila.

Rittig se po propuštění usmíval

Ve slunném ale chladném pátečním odpoledni opustil policejní ředitelství na pražském Vyšehradě jako první ze 4 zadržených právník Ivo Rittiga David Michal. Kolem 15:30 vyšel z hlavního vchodu a bez zastavení prošel kolem skupinky novinářů. V doprovodu jednoho bodyguarda pak nastoupil do luxusního audi a odjel. Asi ve čtvrthodinových intervalech postupně vyšli také podnikatel Jan Janků z tiskárny Neograph, Petr Kmeť, který zastupuje firmu Cokeville Assets a nakonec s úsměvem na rtech i vlivný lobbista Ivo Rittig. Nikdo z nich však příliš nechtěl odpovídat na kladené dotazy.

Policie viní tuto čtveřici z praní špinavých peněz a v případě prokázání viny jí hrozí tři až osm let vězení či propadnutí majetku. Policie už zadržela i pátého obviněného, advokáta Marka Stubleyho, který pracuje v advokátní kanceláři MSB Legal a který zařizoval řadu transakcí.

Soud už po poledni rozhodl, že lobbista nesmí vycestovat za hranice a musí odevzdat cestovní pas. Státní zástupci o uvalení vazby nežádali. Stejné podmínky platí i pro další tři obviněné, advokáta Davida Michala a podnikatele Jana Janků a Petra Kmetě - více čtěte ZDE.

Pomohly odposlechy

Kriminalisté Rittiga zadrželi ve čtvrtek ráno a obvinili z praní špinavých peněz. Server Lidovky,cz potom informoval, že vyšetřovatelé Rittiga a spol. viní z ovládnutí papírny Neograph, z níž přes společnost Cokeville Assets odcházely peníze až k lobbistovi.

Ke zmapování skupiny jim mimo jiné pomohly odposlechy pořízené 27. a 29. března 2012. Z rozhovoru skupiny včetně Rittiga vyplývá, že chtěli ovládnout valnou hromadu firmy, prodloužit smlouvu s dopravním podnikem nebo vylepšit pochroumaný mediální obraz tendru na jízdenky.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...