130 let

Zpátky k textilu. Bude to platit?

Česko

Kontroverzní plavky - Jejich povolením přispěla Mezinárodní plavecká federace k rekordní smršti

A vítězem se stává...

polyuretan. I tak by se daly shrnout výsledky včera skončeného světového šampionátu v plavání. Většinu nejrychlejších časů historie totiž zaznamenali plavci v revolučních polyuretanových plavkách, ty ale mají být od začátku roku 2010 zakázané. ŘÍM/PRAHA Už během prvních tří dnů bylo znát, že v Římě se bude dít něco neobvyklého. Padlo 15 světových rekordů, tedy stejný počet jako na minulém mistrovství v Melbourne před dvěma lety. Polyuretan hrál roli téměř ve všech ze 43 překonaných světových maxim.

„Lhal bych, kdybych tvrdil, že plavky při mých vítězstvích nehrály roli,“ přiznal německý plavec Paul Biedermann, který v Římě překonal dva světové rekordy. „Mít takové plavky je výhoda, nikdo to nemůže popřít,“ dodal.

Celotělové plavky vyrobené výhradně z umělých látek totiž závodníkům dávaly výhodu. Například Biedermann v úboru X-Glide nemusí vynaložit tolik energie a dokáže na 200 metrech zrychlit o vteřinu a půl. Někteří závodníci se dokonce snažili podvádět tak, že měli těchto úborů na sobě víc. Druhý den závodů v Římě byli diskvalifikováni dva plavci, kteří si oblékli dvoje celotělové plavky.

Nekonečné debaty o tom, jestli by se celotělové plavky měly zakázat, utnula před startem mistrovství světová plavecká federace FINA. Její vedení rozhodlo, že od roku 2010 budou celotělové plavky zakázány a musejí být vyrobeny z textilu a ne z umělých látek. Muži budou mít plavky od pasu po kolena, ženy zase odkrytá ramena a plavky jim musí končit rovněž nad koleny.

Výrok FINA přivítala většina plavců, mezi nimi i čtrnáctinásobný olympijský vítěz Michael Phelps. „Je to dobré pro sport. Lidé budou znovu mluvit o výkonu sportovce a ne o tom, co měl na sobě,“ poznamenal.

Phelps nosí plavky Speedo LZR, které právě v lednu 2008 rozpoutaly vlnu kontroverze, ale FINA je nakonec akceptovala. Speedo LZR však obsahují jen necelou polovinu polyuretanových vláken.

Gerrard: Za rekordy nemohou jen plavky Podle Davida Gerrarda, člena lékařské komise FINA, ale za výtečnými výkony plavců nestojí pouze revoluční plavky. „V současné době se sešla opravdu výjimečná skupina plavců, kteří vytvořili neuvěřitelný světový šampionát,“ řekl.

Gerrard by také preferoval, aby se nové plavky využívat mohly. „Když mají všichni plavci stejnou výhodu a můžou využívat stejné plavky, tak je přece všechno v pořádku.“ FINA ještě musí na zářijové konferenci dořešit, jaké materiály budou moci být na plavky používány. Další otázkou je, co se stane se světovými rekordy, kterých plavci dosáhli v celotělových polyuretanových plavkách.

***

Světové rekordy

překonané v Římě

1. den - 6 rekordů

Federica Pellegriniová jako

první zaplavala 400 metrů

volně pod čtyři minuty.

2. den - 5 rekordů

Sarah Sjöströmová a Ariana

Kukorsová vylepšily své den

staré světové rekordy.

3. den - 4 rekordy

Paul Biedermann získal v Římě

druhé zlato a znovu v rekordu.

4. den - 7 rekordů

Pellegriniová zaplavala na

šampionátu třetí rekord.

5. den - 7 rekordů

Brazilec Cesar Cielo Filho jako

první na 100 m volný způsob

pokořil hranici 47 vteřin.

6. den - 6 rekordů

Srb Milorad Čavič sebral

v semifinále na 100 m motýlek

časem 50,01 rekord Michaelu

Phelpsovi, který jej kritizoval

za polyuretanové plavky.

7. den - 4 rekordy

Ve finále si Phelps vzal rekord

zpět, když zvítězil za 49,82

vteřiny. Pod 50 vteřin se

dostal i Čavič (49,95).

8. den - 4 rekordy

Šampionát, kde plavci těžili

z výhody plavek, přinesl

celkem 43 světových rekordů.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás