Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zpětné vyměření daně Nečasové za luxusní dary bylo správné, rozhodl soud

Česko

  15:34
Praha - Finanční úřad postupoval správně, když někdejší šéfce premiérova kabinetu Janě Nečasové zpětně vyměřil daň z několika luxusních darů. Ve čtvrtek o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud, který zamítl jako nedůvodné dvě z 29 žalob, jež Nečasová podala na odvolací finanční ředitelství. Kvůli nepřiznání celkem tří desítek darů od podnikatelů a lobbistů čelí Nečasová obžalobě z krácení daní.

Někdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nečasová. foto:  Dan Materna, MAFRA

Aktuální dvě žaloby se týkaly daní za osm oděvů a doplňků od Diora a za hodinky Cartier. První část darů měla podle ředitelství hodnotu 343 100 korun, hodinky pak 803 tisíc korun. Stát vypočetl daň na celkem 77 427 korun. Učinil tak zpětně, a to na základě zjištění olomouckého vrchního zastupitelství, které dozoruje danou trestní věc.

Soud žaloby zamítl už loni, Nečasová ale následně uspěla se stížností u Nejvyššího správního soudu, který ve věci nařídil doplnit dokazování. Žena argumentovala tím, že jí úřad řádně nedoručil obsílky s platebním výměrem. Vadilo jí také to, že správce daně vycházel pouze z usnesení státního zástupce.

Nečasová ve čtvrtek k soudu nedorazila. Její právník Michal Bureš přirovnal situaci vyvolanou finančním úřadem k románu Hlava XXII. Senát Ladislava Hejtmánka však po stručném doplnění důkazů dospěl ke stejnému závěru jako před rokem. „Žalobkyně (Nečasová) nesplnila svou zákonnou povinnost, když byla vyzvána k podání daňového přiznání,“ konstatoval mimo jiné soud.

Celková hodnota darů, které Nečasová v pozici vedoucí kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) přijala a nepřiznala, činí podle obžaloby 10,1 milionu korun a zkrácená daň pak 736 000 korun. Advokát Nečasové před časem uvedl, že klientka peníze zpětně doplatila.

Dárky jako úplatky, překpokládali vyšetřovatelé

Vyšetřovatelé chtěli ženu původně obvinit z korupce. Předpokládali totiž, že dárky byly úplatky, které měly vlivným lidem zajistit udržení pozic ve státních či městských firmách nebo přístup k premiérovi Nečasovi, který se s někdejší podřízenou později oženil. Neměli ale dostatek důkazů.

Obžalobě z krácení daní čelí Nečasová od léta 2016, hrozí jí až osmileté vězení. Obvodní soud pro Prahu 1 věc projednává současně s údajným podplácením poslanců ODS příslibem lukrativních funkcí.

Policie podle médií identifikovala 12 jmen dárců, mezi kterými jsou ředitel ČEZ Daniel Beneš, miliardář Daniel Křetínský, tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), lobbista Vladimír Johanes či někdejší ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Martin Horák. Mnozí ale popírají, že by Nečasové luxusní dárky kupovali.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat