Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zpěvačka, jež opravuje Dylana

Česko

V Německu, Francii i ve své vlasti má Sophie Hunger, uhrančivá švýcarská písničkářka, status rychle stoupající nové hvězdy. Zítra vystoupí v pražské Akropoli. Její hlas zní jako surrealistické spojení Björk s Nico, a k tomu má navíc dar se všech nejcennější: smysl pro humor. Narodila se v Bernu, ale jako dcera diplomatů vyrůstala v Londýně i Německu. První album vydala se skupinou Fisher, poté natočila ve svém obývacím pokoji sólovou desku, zčásti inspirovanou Jeffem Buckleym.

Raketový start Jako neznámá vystoupila v Praze i Brně před trumpetistou Erikem Truffazem, jehož basista Marcello Giuliani pak produkoval její další album Monday’s Ghost. To ihned po vydání vyskočilo na první místo švýcarské hitparády. „Je uhrančivé, strašidelné a krásné,“ napsal o něm britský hudební časopis Mojo. Sophie Hunger zpívá anglicky, ale i německy a ve švýcarském dialektu.

* LN Zatímco jiní poslušně sledují trendy, vy je boříte. Máte vůbec nějakou autoritu, kterou byste respektovala?

Ano, a tou je publikum. Ty, kteří mě doopravdy poslouchají, ty já v každém případě respektuji.

* LN Ale v historii publikum ty nejlepší myšlenky odmítlo. Stravinskij z premiéry Svěcení jara utekl záchodovým okénkem, a když Dylan začal hrát na elektrickou kytaru, folkaři začali pískat.

Já vím, že umělec je někdy rychlejší než jeho publikum. Ale publikum ho nakonec dožene. To zpoždění je tedy riziko, s nímž umělec musí počítat.

* LN Od vašich písní se nápadně odlišuje skladba Sophie Hunger Blues, která se rytmem podobá polomluveným „talking blues“ Boba Dylana, a v závěru dokonce s Dylanem vedete dialog, který ovšem dešifrují jen pokročilí dylanologové. Co se za tím skrývá?

Já tu písničku končím slovy: „Nechám tě být součástí svého snu, pokud mohu být součástí těch tvých, to řekl Bob Dylan. Nechám tě být součástí svého snu, pokud mohu být součástí tvé reality, to říkám já.“ Tomu Dylanovu pohledu jsem totiž nikdy úplně nerozuměla. Přijde mi lepší, když jsem součástí skutečného života toho druhého, a ne jeho snů. Tak jsem se Dylana snažila opravit.

* LN Aby tomu posluchač rozuměl, musí znát kontext. Neměla byste tedy tu píseň dovysvětlit i těm, kdo ho neznají?

Můj názor jako autorky je, že písnička mluví sama za sebe, a pokud v ní někdo náhodou objeví další význam, má to jako bonus.

* LN Dylana napodobujete dikcí, i když to už dávno není v módě. To vás jeho hlas tolik okouzlil?

Jednu dobu jsem ho hodně poslouchala. Když mi bylo 23 let, nic jiného než jeho hlas mě nezajímalo.

* LN Netušíte, jestli se ta vaše parafráze jeho citátu k němu nějak dostala? Nejste zvědavá, jestli bude reagovat?

Pokud by k tomu došlo, mohla by to být legrace. Ale já tomu nevěřím, protože on bydlí na jiné planetě.

* LN Každý ve vaší hudbě slyší něco jiného. Já považuji za dominantní váš smysl pro humor.

Díky. To je dobře, že jste to řekl, protože já si myslím totéž.

lidovky.cz

Videoklipy najdete na www.lidovky.cz/kultura

Koncert

Hořkosladké písně Sophie Hunger se pohybují na hranici reality, ironie a fantazie. Zatímco ještě před rokem ji tu nikdo neznal, aktuálně přijíždí jako horký objev.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!