Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zpěváka Bangu měl posílat do plynu. Policie mě kvůli přiznání vydírala, tvrdí obžalovaný

Česko

  5:00
PROSTĚJOV/PRAHA - Aleš Rozsíval se před soudem zodpovídá za to, že zpěváka Radoslava Bangu na sociálních sítích rasisticky urážel. Kvůli Bangově kritickému postoji vůči kapele Ortel mu například měl opakovaně napsat, že patří do plynu. Ke své kauze se původně nechtěl vyjádřit. Nyní však pro server Lidovky.cz uvedl, že autorem výhrůžek není, na policii čelil nátlaku a přiznal se kvůli vydírání ze strany kriminalistů. Státní zástupce oponuje, že si Rozsíval během vyšetřování na nic nestěžoval.

Zpěvákovi Radku Bangovi nadávaly a vyhrožovaly stovky lidí kvůli tomu, že po loňském ročníku Český slavík zkritizoval kapelu Ortel. foto: koláž iDNES.cz

Další výroky, jejichž autorem má být Rozsíval

„Skrátka je černej zmrd kterej by měl jít do plynu. Cikány bych všechny zplynoval je to rakovina národa.“

„Banga je jen odporná cikánská špina a nula. Co čekat od negrů. Jedině nahnat kurvy černý do plynu.“

„Bango, zasloužíš si opovržení a plynovou komoru. Cikáni jsou vředem a rakovinou národa a musí být ve jménu čisté rasy vyhubeni. Citát na závěr. CIKÁNI JSOU SICE RASOU. NIKOLIV LIDSKOU. Adolf Hitler.“ Takovými výroky na sociální síti Facebook počastoval Rozsíval podle žalobce zpěváka kvůli tomu, že nesouhlasil s oceněním pro kapelu Ortel při loňském ročníku ankety Český slavík. 

Státní zástupce zmíněné slovní útoky vyhodnotil jako hanobení národa, rasy, etnické či jiné skupiny osob, násilí proti skupině obyvatelů či jednotlivci, podněcování k nenávisti vůči skupině osob a projev sympatií k hnutí směřujícím k potlačení práv a svobod člověka, za což v případě uznání viny může soud poslat Rozsívala až na tři roky za mříže. Obžalovaný však serveru Lidovky.cz sdělil, že rasistické výlevy nejsou jeho dílem.

Zpěváka Bangu posílal za kritiku Ortelu do plynu. Za nenávist jde k soudu už druhý muž

„Žádný profil na Facebooku nemám, chtěl mě někdo poškodit. Někdo mu (Radoslavu Bangovi) vyhrožoval, když si udělal falešný profil s mým jménem a příjmením,“ přiblížil serveru Lidovky.cz Rozsíval svůj pohled na věc. Kdo za jeho údajným falešným profilem stojí, si není jistý. Nicméně dotyčný ho prý chtěl poškodit, protože mu závidí proslulost. Rozsíval před lety vystupoval v jedné talentové soutěži na komerční televizní stanici.

‚Když se prý nepřiznám, dají mě do vazby‘

Podle svých slov se během vyšetřování navíc potýkal s hrubým chováním od dvojice odpovědných kriminalistů. Protože údajně neměli proti němu nic v ruce, začali ho vydírat. „Vyhrožovali mi, že pokud se okamžitě nepřiznám, že mě zatknou, dají mě do vazby a tam budu do soudu,“ popsal Rozsíval. V nejkritičtějších momentech mu prý dokonce vyhrožovali smrtí. Údajně mu tak nezbylo nic jiného, než se do protokolu pod nátlakem přiznat.

Dozorující státní zástupce Jiří Jančík k jeho tvrzení přistupuje s velkou rezervou. Během vyšetřování se na něj Rozsíval neobrátil s žádným podáním, v němž by si na chování policie stěžoval. „Je to jeho obhajoba, kterou zvolil po podání obžaloby. Do podání obžaloby nebylo nic,“ sdělil serveru Lidovky.cz Jančík. Obdobně mluví i právnička Klára Kalibová, která Bangu zastupuje coby poškozeného. Rozsíval to vysvětluje tím, že svá tvrzení nemůže doložit.

Tomáš Ortel na Zlatém slavíkovi.
Radoslav Banga alias Gipsy.cz

Soudní proces se měl rozběhnout 14. listopadu, jenže pořádně nezačal. Soudkyně ho odročila na leden, jelikož se musí rozhodnout o nároku Rozsívala na advokáta ex-offo. Soudkyně jeho požadavku vyhověla, ale státní zástupce se postavil proti. „Stížnost do rozhodnutí soudu o přiznání bezplatné obhajoby byla podána proto, že v jeho žádosti o přiznání bezplatné obhajoby byly nesrovnalosti ohledně jeho příjmu,“ vysvětlil žalobce Jančík. 

„Advokáta ex-offo chci, mám na něj právo. Mají ho dát ihned automaticky, když je někdo obviněný. Pokud mi ho nedají, nebudu u soudu vypovídat,“ říká k tomu Rozsíval. Institut státem přiděleného advokáta si však vysvětluje velmi svérázně. Soud bezplatnou obhajobu přiznává pouze v případě, pokud si pachatel svého právníka výslovně nezvolí sám a prokáže nedostatečný příjem na zajištění obhajoby.

20 tisíc reakcí kvůli Ortelu

Rozsíval zdaleka nebyl jediný, kdo měl Bangovi vulgárně nadávat. Zpěvákovi se kvůli jeho vystoupení na loňském ročníku hudební ankety Český slavík jeho účet na sociální síti Facebook zaplnil stovkami nenávistných vzkazů. Když si kontroverzní kapela Ortel přebírala ocenění za druhé místo, Banga reagoval pískotem a poté se svou manželkou opustil sám. Ortel je podle jeho mínění nacistická kapela.

Rozsíval a Černochová

Pokud je Aleš Rozsíval skutečným autorem slovních útoků na zpěváka Bagu, nebyl by to jeho první incident tohoto typu. Už v minulosti měl podobným způsobem verbálně napadnout poslankyni Janu Černochovou.

„Nazdar, ty fašistická kur.., ještě jednou na nás zavoláš policajty, tak si tě najdem a tlamu ti rozbijem,“ stálo v e-mailu, jehož autorem měl být právě Rozsíval. Černochové měl takto vyhrožovat v říjnu 2013, když na setkání mladých komunistů v Praze 2, kde je Černochová starostkou, přijela policie.

Rozsíval se hájil tím, že mu někdo zneužil mailovou adresu.

„Jsem zarmoucen faktem, že tomuto zjevnému propagování nacismu nejen přihlížel celý sál, ale většina dokonce tleskala. Proč?“ napsal druhý den zpěvák na svůj facebookový profil. Následně se pak musel probírat stovky nenávistných komentářů, které ho urážely kvůli jeho původu, přály mu zplynování nebo si utahovaly z masového vraždění Romů během druhé světové války. Bangův postoj spustil na dvacet tisíc reakcí, ale přes obrovskou vlnu zášti byla v důsledku většina pozitivních.

Za slovní útoky na zpěváka Bangu kvůli Ortelu už jeden trest zazněl. V srpnu kladenský okresní soud potrestal Davida Š., za rasistické výroky na adresu Romů a židů musí dvacetiletý mladík odvést sto hodin obecně prospěšných prací. Bangova právní zástupkyně Kalibová už dříve kritizovala nedůslednost policie v této věci, vzhledem k množství verbálních ataků na jejího klienta by podle ní mělo skončit před soudem mnohem více lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat