Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zpěváka Bangu posílal za kritiku Ortelu do plynu. Za nenávist jde k soudu už druhý muž

Zpěvákovi Radku Bangovi nadávaly a vyhrožovaly stovky lidí kvůli tomu, že po... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvákovi Radku Bangovi nadávaly a vyhrožovaly stovky lidí kvůli tomu, že po... | foto: koláž iDNES.cz

PRAHA Výhrůžky smrtí zpěvákovi Radoslavu Bangovi za jeho postoj vůči kapele Ortel budou mít soudní dohru. Ze slovních útoků na umělce na sociálních sítích se bude zodpovídat Aleš Rozsíval z Prostějova, státní zástupce ho posadil na lavici obžalovaných kvůli čtyřem trestným činům. Rozsíval už v minulosti podobným způsobem vyhrožoval poslankyni za ODS Janě Černochové. V případě Bangy jde o druhého člověka, který za urážky skončí před soudem. První dostal trest obecně prospěšných prací.

Na Bangu se spustila lavina nenávistných příspěvků, výhrůžek a nadávek po jeho loňském vystoupení na hudební anketě Český slavík. Kapela Ortel i její zpěvák se shodně umístili na stříbrné pozici. Na vyhlášení kapely reagoval Banga pískotem, následně se svou ženou na protest odešel ze sálu. Následující den své jednání vysvětlil na osobním profilu na sociální síti Facebook, Ortel podle jeho mínění propaguje nacismus.

„Jsem zarmoucen faktem, že tomuto zjevnému propagování nacismu nejen přihlížel celý sál, ale většina dokonce tleskala. Proč?“ napsal mimo jiné zpěvák. „A já tam stojím, pískám a jsem svědkem toho, jak 99 % sálu tleská. Ptám se mých kolegů, zpěváků, moderátorů, herců, sportovců – ČEMU JSTE TLESKALI? Já vám řeknu čemu – TLESKALI JSTE NACISTŮM. Doufám, že se vám bude spát úplně stejně jako včera,“ dodal.

Za tento postoj si Banga vysloužil stovky slovních útoků. Někteří lidé mu v komentářích pod jeho příspěvkem hrozili smrtí, jiní ho uráželi kvůli jeho romskému původu nebo zesměšňovali masové vraždění Romů během druhé světové války. Zpěvákův postoj vyvolal přes dvacet tisíc reakcí. Jakkoliv umělec čelil obrovské míře nenávisti, velká část přispěvatelů naopak jeho postoj během vyhlašování cen kvitovala.

‚Útoky se dotkly jeho bezpečí, cti a rodinného života‘

Podle zjištění serveru Lidovky.cz za necelé dva týdny čeká soud Aleše Rozsívala, který ve slovních výpadech vůči Bangovi byl jedním z nejdůslednějších. Státní zástupce ho obžaloval z hanobení národa, rasy, etnické či jiné skupiny osob, násilí proti skupině obyvatelů či jednotlivci, podněcování k nenávisti vůči skupině osob a projev sympatií k hnutí směřujícím k potlačení práv a svobod člověka.

„V souvislosti s rasově motivovanými, nenávistnými výroky a komentáři, zaslanými na facebookový profil Radoslava Bangy a prezentovanými v diskusích na internetových portálech v reakci na odchod zpěváka z divadelního sálu při vyhlášení skupiny Ortel v rámci předávání cen Zlatý slavík 2016, byla podána na osobu podezřelou z autorství těchto komentářů obžaloba,“ potvrdil serveru Lidovky.cz příslušný státní zástupce Jiří Jančík.

Tomáš Ortel na Zlatém slavíkovi.
Radoslav Banga alias Gipsy.cz

Případ projedná Okresní soud v Prostějově, kde má Rozsíval trvalý pobyt. Součástí kauzy je i jeho antisemitský výrok, jímž se letos v lednu otřel na facebookovém profilu Hanáckého večerníku o chystanou obnovu starožidovského hřbitova v Prostějově. „Na profil umístil příspěvek závažným způsobem narušující soužití lidí, podněcující k nenávisti a hanobení etnické židovské skupiny,“ přiblížil serveru Lidovky.cz předseda prostějovského okresního soudu Petr Vrtěl.

Vedle Rozsívala stane před soudem také zpěvák Banga, v případu vystupuje jako poškozený. Komentářů se zdržuje, nechce narušit soudní řízení. Podrobně se chystá vyjádřit až po vyhlášení rozsudku. „Útoky pachatele vedené přímo proti němu na jeho facebookovém profilu se výrazně dotkly jeho bezpečí, cti, rodinného a soukromého života,“ sdělila k tomu serveru Lidovky.cz advokátka Klára Kalibová z organizace In Iustitia, která zpěváka zastupuje.

V kauze zpěváka Bangy už jeden trest padl

Rozsíval vyhrožoval Bangovi zplynováním či dalšími způsoby likvidace, kriminalisté napočítali celkem jedenáct výroků, jež vyhodnotili jako trestné. Mezi nimi byly například: „Banga je jen odporná cikánská špína a nula. Co čekat od negrů. Jedině nahnat kurvy černý do plynu.“, „Skrátka je černej zmrd kterej by měl jít do plynu. Cikány bych všechny zplynoval je to rakovina národa.“ nebo „Bango, zasloužíš si opovržení a plynovou komoru. Cikáni jsou vředem a rakovinou národa a musí být ve jménu čisté rasy vyhubeni.“

Za výše uvedené výroky může v případě uznání viny skončit až na tři roky ve vězení. Serveru Lidovky.cz ho se povedlo kontaktovat, aby se k aktuálnímu vývoji ve své kauze vyjádřil, odmítl však reagovat a odpověděl v podobně hrubém duchu, v jakém psal zprávy Bangovi.

Slovní útoky na Bangu přitom nebyly jeho první. Už na podzim 2013 poslal výhrůžný mail poslankyni Janě Černochové z ODS. Tehdy se ale bránil, že někdo zneužil jeho email. 

V kauze zpěváka Bangy už jeden trest za nenávistné příspěvky na adresu Romů a Židů padl, v srpnu nařídil kladenský okresní soud dvacetiletému Davidovi Š. sto hodin obecně prospěšných prací. Zpěvákova advokátka Klára Kalibová upozorňuje, že policie by měla být důslednější. „Obžalovaný (Rozsíval) nebyl jediným útočníkem, je však skutečně problematické, že z desítek útočníků byl do současné doby odsouzen pouze jeden pachatel, druhý bude postaven před soud až téměř rok po spáchání útoku,“ uvedla. 

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...