Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zpovědnice vznikla z peněz sázkařů

Česko

Kostel v Británii nabízí raritu: první sponzorovanou zpovědnici na světě. Nic nemorálního, vzkazuje mluvčí diecéze

NEWMARKET/PRAHA Sponzorské peníze již začínají pronikat i do kostelních zpovědnic. Kostel v severoanglickém Newmarketu se stal vůbec prvním na světě, který otevřel zpovědnici sponzorovanou soukromou firmou. Uzavřel dohodu s irskou sázkařskou firmou Paddy Power, která za umístění svého loga na zelené záclonky zpovědnice zaplatila 10 tisíc liber.

„Na sázení není nic nemorálního, jestliže nepřipravuje lidi, resp. osoby na nich závislé, o prostředky nezbytné k zajištění základních potřeb,“ obhajoval rozhodnutí kostela mluvčí diecéze Mark Hackeson.

Paddy Power provozuje 200 sázkových kanceláří v Irsku a dalších zhruba 100 po celé Británii. Její roční obrat dosahuje dvou miliard liber. Významnou částí přijímaných sázek jsou sázky na koňské dostihy. Podle mluvčího Paddy Power Kena Robertsona může spolupráce kostela se sázkařskou společností - která je díky zprostředkovávání sázek na koňské dostihy ve městě velmi populární - přilákat do kostela ještě více lidí. „Zapadá to sem mnohem více, než kdybychom sponzorovali například zpovědnici ve westminsterské katedrále (v Londýně),“ uvedl Robertson. Spolupráci s Paddy Power zmínil ve svém pondělním kázání i kněz Michael Griffin. Robertson, který byl na mši přítomen, řekl, že její účastníci vše kvitovali s povděkem. „Setkal jsem se s několika farníky a ti se vyjadřovali velmi pozitivně,“ řekl Robertson.

Za všechno může vtip Griffin přiznal, že s nápadem na sponzorování kostela přišel jeden z farníků. „Navrhl, abychom se obrátili s žádostí na Paddy Power, která má k městu (díky zde pořádaným dostihům - pozn. red.) silnou vazbu. Byli jsme rádi, když firma souhlasila,“ řekl Griffin.

Mluvčí Paddy Power Robertson uvedl, že první kontakt mezi kostelem a sázkařskou společností proběhl těsně před loňskými Vánocemi. „Těsně před Vánoci nám zatelefonoval muž, který se představil jako spolupracovník kostela zabývající se získáváním finanční pomoci. Zeptal se, zda bychom neměli zájem sponzorovat jeden z dostihů s tím, že výtěžek by byl využit k zaplacení nové zpovědnice,“ připomněl Robertson.

Robertson přiznal, že idea umístit na zpovědnici logo Paddy Power vznikla až během rozhovoru. „Zpola ve vtipu jsem nadhodil, jestli bychom mohli v případě zaplacení nové zpovědnice na ni umístit i naše logo... on se následně obrátil na kněze, který s nápadem souhlasil,“ řekl Robertson. Mluvčí diecéze Hackeson argumentoval, že kostel již předtím získával peníze prostřednictvím různých tombol. Přijetím sponzorského daru od sázkařské společnosti nejde proti církevní etice. „Ty peníze firma vydělala legální cestou a věnovala je ke konkrétnímu účelu zcela dobrovolně,“ zdůraznil Hackeson.

O umístění loga sázkařské společnosti v kostele se ale začala zajímat charitativní organizace Gamcare, která poskytuje poradenství při závislosti na sázení. Její mluvčí Eileen Kinghanová připustila, že Gamcare může požadovat umístění informace o svých službách vedle loga Paddy Power. „Reklamu na sázení provázejí přísná pravidla. Jestliže se jedná skutečně o reklamu na sázení, je nevyhnutelné, aby u ní byly uvedeny i informace o našich službách,“ řekla Kinghanová.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...