28. listopadu 2009 21:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zpráva vyšetřovatelů: nad Ruzyní hrozila srážka letadel ČSA

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Letiště Ruzyně zažilo v polovině července dramatický moment. Dvě letadla ČSA se k sobě příliš přiblížila a hrozila srážka. Nebezpečnou chvilku odvrátil pilot menšího stroje, který provedl úhybný manévr.

O incidentu se píše ve zprávě Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN), kterou ústav zveřejnil na svých internetových stránkách a kterou si můžete přečíst zde

Na zprávu jako první upozornil server Novinky.

Velitel letadla neposlechl řídící věž
Nebezpečná situace vznikla 11. července v půl osmé ráno, kdy se k letišti Ruzyně blížily dva stroje společnosti ČSA - větší Airbus A319 a turbovrtulový letoun ATR42. Z řídící věže přišel pokyn, že jako první přistane airbus, který dostal povolení na sestup do výše 16 tisíc stop.

Jenže jednatřicetiletý druhý pilot, který airbus řídil, poslechl devětapadesátiletého velitele letadla, kterému se letová hladina nezdála, a sestoupil o tisíc stop níž. 

"Posádky obou letadel měly vzájemný vizuální kontakt"
Tím se airbus přiblížil ke druhému letadlu na méně než polovinu bezpečné hodnoty. Letadla se ocitla ve vzdálenosti 61 metrů a horizontální 2 074 metrů při rychlosti 800 kilometrů v hodině. Menší letoun musel prudce otočit. "Posádky obou letadel měly vzájemný vizuální kontakt," upozorňuje zpráva.

Vyšetřovatelé vycházeli z dostupných záznamů ze záznamníku zvuku v pilotní kabině, radaru, radiových hlášení, letových údajů a výpovědi členů posádek.

Řídící věž zjistila hrozící nebezpečí v 07:35:19 a následně nařídila menšímu letadlu, aby začalo klesat a točit.

Vážný incident
"Protože snížení rozstupů vyžadovalo manévr k vyhnutí srážce, je událost hodnocena jako Vážný incident / Near collision, separation minima infringement (blízko srážky, nedodržení minimálního odstupu, pozn. red.)," píší vyšetřovatelé.

"Velitel letadla na základě předchozích zkušeností předpokládal klesání do FL 150. Ke snížení stanovených minim rozstupů mezi letadly došlo nepozorností posádky a nedostatečnou asertivitou druhého pilota při pochybnosti o přidělené hladině," stojí ve zprávě.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz