Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špioni mohou do bankovních účtů, kvůli terorismu

Česko

  17:12
PRAHA - Zpravodajské služby mají mít přístup k údajům, které podléhají bankovnímu tajemství. Budou k tomu ale potřebovat povolení soudu. Rozhodla tak sněmovna a současně s tím zpřísnila podmínky tohoto přístupu pouze na případy boje s financováním terorismu. Novelu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident.
Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Pozměňovací návrh týkající se zúžení podmínek přístupu vznesl původně poslanec ODS Pavel Bém. Kvůli chybě ale poslanci nemohli o jeho návrhu hlasovat, proto novelu vrátili k novému projednání. V opakovaném druhém čtení pak totožný návrh vznesl jeho stranický kolega Jan Florián.

Několik dní poté, co Bém na březnové schůzi vznesl svůj návrh, otiskla Mladá fronta Dnes přepisy odposlechů mezi Bémem a pražským lobbistou Romanem Janouškem. Podle deníku je před několika lety pořídila se svolením soudu právě Bezpečnostní informační služba. Bém tuto událost dnes před poslanci označil za zásah do osobních práv a svobod desítek lidí. "Nikomu z vás bych něco tak zlého nepřál," řekl.

ČTĚTE TAKÉ:


Floriánův návrh navíc zpřísňuje podmínky přístupu tajných služeb k bankovním účtům tak, že z jejich návrhu musí být jednoznačně jisté, o jakého klienta jde. Zpravodajci se také v bankách budou muset prokazovat originálem soudního povolení nebo alespoň jeho ověřenou kopií a banky si budou uchovávat jeho kopii. Vojenské zpravodajství a Bezpečnostní informační služba budou muset také poslaneckou komisi informovat o tom, kolikrát takto o údaje z bankovních účtů žádaly.

Zastaralá pravidla

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) již dříve řekl, že bod týkající se zpravodajských služeb vláda do novely zařadila na žádost Bezpečnostní informační služby. Podotkl, že BIS se jakékoli okleštění jejích pravomocí nelíbí.

Novela zároveň upravuje založení a činnost poboček zahraničních bank ze zemí mimo EU nebo umožňuje České národní bance odejmout bankovní licenci za zamlčení nebo sdělení nepravdivých podstatných údajů. Vláda uvádí, že většina současných regulačních pravidel pro založení a činnost poboček zahraničních bank byla přijata v 90. letech a ani po vstupu Česka do EU se nepřizpůsobila novým podmínkám a nereagovala na aktuální vývoj. Podle vlády se ukazuje, že platná právní úprava v této oblasti v mnoha ohledech neodpovídá potřebám bankovního dohledu.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat