Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: Boj za zubaře, krásné a chytré a zápalnou láhví za mír

Česko

  19:46
Romští „agenti“, kteří zjišťují, jak se k nim lidé chovají se zřejmě stávají novou zbraní v boji proti diskriminaci. Zda tato praxe přinese kýžené ovoce, nebo naštvanost lidí uvidíme. Do boje také vyrážejí modelky, které chtějí dokázat svou přirozenou inteligenci. A do třetice anarchisté válčí za mír. Takže dnes je to samý boj. Ale vám přeji klid a mír.

Závěr přehlídky Victoria's Secret. foto: Reuters

Po pěti letech se romská rodina dočkala písemné omluvy od brněnské zubařky, která ji odmítla ošetřit kvůli barvě pleti. Ačkoli lékařka opakovaně odmítala, že by se dopustila diskriminace, nakonec se před soudem raději přiznala. Poškozeným musí lékařka zaplatit 30 tisíc korun jako odškodné za újmu na důstojnosti.

Jde o případ, v němž se lékařka přiznala k diskriminaci romských pacientů. Kauza začala už před pěti lety, kdy se nejmenovaný muž romského původu po telefonu objednal na vyšetření v zubní ordinaci. K lékařce se měl dostavit společně se svou dcerou, protože oba trpěli akutní bolestí zubů.

Zubařka odmítla ošetřit romskou rodinu. Teď se musí omluvit a zaplatit 30 tisíc

Telefonická domluva proběhla bez problémů. Jakmile se ale dostavili do ordinace, zubařka je odmítla registrovat. Popřela navíc, že by se na ošetření předem domluvili.

Muž se proto obrátil na organizaci bránící práva menšin a ta do ordinace vyslala své zvědy. Jak Romové tak neromové se zkoušeli k lékařce dostat a dopadli jak očekáváte. Ti „tmavší“ pleti neměli šanci.

Realitní makléřka se omluví Romce za diskriminaci. Pokutu platit nemusí

Jde o podobný případ jako když si jiný „romský pokusný králík“ zkoušel pronajmout byt u firmy, která to měla od majitele zakázáno.

Je takové zkoušení v pořádku? Podle některých ale často jinak nejde diskriminace zjistit. Podle jiných je to vlastně vyvolávání sporných případů, které by třeba v reálu vůbec nenastaly....

Krásná a chytrá hlava

Chtěla bych přísnější tresty pro recidivisty, oznámí zaskočenému publiku ústy Sandry Bullockové hrdinka filmu Slečna Drsňák, která se uchází o titul Miss America. A když přidá frázi „a světový mír“ doplněnou thymolinovým úsměvem, rozezní se potlesk. Není výstižnějšího zobrazení toho, co si veřejnost myslí o intelektuální zdatnosti missek a modelek.

Častý motiv přehlídek Victoria's Secret - andělská křídla.

Dámy, jejichž základním výrobním prostředkem jsou nekonečně dlouhé nohy, štíhlá těla a odvaha předvést na přehlídkových molech jakkoliv bláznivé kreace módních návrhářů, se v poslední době emancipují. Dokazují světu, že i ony mají hlas a názor a nejsou jen „věšáky na hadry“.

A tak stále častěji na sociálních sítích sdělují své názory na aktuální světové problémy. Tu odsuzují odstřel lva Cecila, tu bojují za práva černochů, jindy se pasují do role feministek, nebo podporují konkrétního politika v kampani.

Zajímá nás svět, nejen boty. I modelky mají své mozky

Věříte, že modelky jsou inteligentní bytosti, které se chtějí vyjadřovat k problémům světa? Některé určitě, ale vtípky na krásné hloupé blondýny přesto budou vítězit...

Jarda je bůh

Jaromír Jágr zařídil dvěma góly výhru Floridy 3:1 nad Winnipegem a zároveň trefami číslo 741 a 742 přeskočil v historické tabulce střelců NHL třetího Bretta Hulla. Před českým hráčem, který začátkem týdne oslavil 44. narozeniny, jsou v pořadí kanonýrů už jen dvě největší legendy soutěže - Gordie Howe (801 gólů) a Wayne Gretzky (894).

Jaromír Jágr se snaží překonat Michaela Hutchinsona.
Jaromír Jágr tak, jak ho fanoušci neznají.

Konečně máme být na co hrdí. Náš Jarda prorazil ve velkém světě... Ale je to zásluha především jeho a ne nás. My jsme mu nepomohli. Je ale zajímavé, že na této osobnosti se shodnou téměř všichni. Ženám se líbí jak vypadá, mužům jak si ze sebe dělá legraci. Všichni obdivujeme jeho výdrž.. prostě univerzální klaďas.

Jágr dal Winnipegu dva góly a je třetím nejlepším střelcem NHL všech dob

Kotel na český...

komentátorka Lidových novina Jana Machalická se obula do české televize, konkrétně do pořadu Máte slovo s Michealou Jílkovou.

Pořad Máte slovo přesně zapadá do skladby programu veřejnoprávní televize. Dryáčnická lidová zábava. Pořad Máte slovo s Michaelou Jílkovou podle Jany Machalické zapadá do současné dramaturgie ČT 1.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Požadavek novopečeného člena Rady ČT Zdeňka Šarapatky, aby pořad Máte slovo s Michaelou Jílkovou zmizel z obrazovky, je pouze dokladem frapantní neznalosti programové skladby prvního kanálu České televize. Máte slovo naopak přesně zapadá do současné dramaturgie ČT1, která velmi neobratně kopíruje komerční stanice a bulvárních způsobů se místy neštítí.

MACHALICKÁ: Bulvární pořady si ČT1 hýčká

Jílkové pořad žádný zákon neporušuje, je to dryáčnická lidová zábava, od které snad proboha nikdo nečeká, že bude vážně řešit prezentovaná diskusní témata. Je to především příležitost předvést se na veřejnosti a to platí úplně pro všechny, kdo se zúčastňují – od politiků až po publikum. Také se tu mohou vyřádit anonymové, což zhusta činí. To, co si lze v běžícím pásku přečíst, je výživné, ale proti tomu, co se denně odehrává na internetu, je to jen lehký výtrysk z bahnitých kanálů dneška.

Za mír budeme bojovat

Čeští anarchisté přitvrzují. Zřejmě našli vzor ve svých radikálních soudruzích v zahraničí a při obraně míru jsou ochotni sáhnout k násilí.

Když tak policie vyklízela squatt Cibulka, věděla, že jsou v jeho blízkosti zakopané zápalné lahve určené k obraně. Dozvěděli se to od vůdce „prvních českých teroristů“ Petra S. Ten měl podle žalobce plánovat zapálit vlak s vojenským materiálem a se skupinou připravovat i útok na policejní vůz.

Squatteři se dohadují s policistou. Někteří si zásah i fotí.

Tříhodinový zásah, desítky policistů a služebních vozů a několik lehce zraněných aktivistů. Tak vypadal květnový zásah v usedlosti Cibulka, která byla roky v držení squatterů. Vše ale nakonec nemuselo proběhnout tak hladce. V blízkosti objektu totiž bylo zakopáno několik zápalných lahví připravených k obraně.

U squattu Cibulka byly ‚zbraně‘ proti policistům. Kriminalisté to věděli, ale neřešili

Nádoby s hořlavinou poblíž Cibulky zakopala skupina anarchistů, kterou policie podezřívá i z přípravy teroristického útoku na vlak s vojenským materiálem. Loni v prosinci žalobce rozšířil stíhání o „násilí vůči úřední osobě“. K tomu ale v reálu nedošlo, stejně jako u vlaku byl čin ve fázi přípravy a cílem mělo být právě policejní auto u Cibulky.