25. srpna 2015 20:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: dědictví kmotra Mrázka, 66 unesených Čechů a problémy s Krnáčovou

Nové koště, hodnotil při začátku působení na radnici výtvarník a umělec aTeo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové koště, hodnotil při začátku působení na radnici výtvarník a umělec aTeo. | foto: www.ateo.cz

PRAHA Kdo chce ohrozit šéfa protikorupčního fondu? Co neumí Češi uvařit? Proč je unášejí v Africe? Koho šetří policie po 30 letech v armádě? A hlavně: co má za problém pražská primátorka? Odpoví vám zprávy dne.

Podsvětí chtělo jednat o vyšetřování amnestie vyhlášené exprezidentem Václavem Klausem. Po údajné přípravě likvidace miliardáře Karla Janečka, za jejíž přípravou měl stál lobbista Peter Kovarčík, se dostal do ohrožení i šéf Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka. „Vyhrožoval mi bývalý muž kmotra Mrázka,“ tvrdí.

Lidovky.cz: A co přesně ten Mrázkův muž požadoval?
Chtěl ohledně vyšetřování amnestie zprostředkovat jednání mezi nadačním fondem a někým „mocným“. To jsem však odmítl s tím, že se nemá cenu s nikým scházet - informace o vyšetřování se už objevily v médiích a dopis do Švýcarska vyšetřovatelům jsme stejně dávno odeslali. Jakékoliv jednání by bylo už zbytečné. On mi na to ale odvětil, že bych si měl dávat pozor. Prý nevím, s kým si zahrávám...

Celý rozhovor naleznete ZDE.

Eliška Kaplický a Andrea Krnáčová.

O tom, že je česká politika divoká, svědčí i dění na magistrátu. Pražské ANO vyjádřilo primátorce Adrianě Krnáčové nepodporu, napsal předseda hnutí Andrej Babiš v textové zprávě. Podle něho jde o problém komunikace mezi primátorkou, zastupiteli a pražskou organizací. Situaci v magistrátní koalici bude řešit celostátní vedení ANO, které vyslechne stanovisko Krnáčové i zastupitelů.

Klub pražských zastupitelů hnutí ANO minulé úterý vyslovil nedůvěru primátorce Adrianě Krnáčové. Podle předsedy klubu Michala Haška primátorka nedostatečně komunikuje dovnitř hnutí. Situaci v pondělí řešilo i krajské předsednictvo hnutí ANO, které se ztotožnilo s usnesením zastupitelského klubu a konstatovalo, že pozici primátorky Prahy je třeba řešit.

Řešit je potřeba spoustu věcí. Třeba uprchlickou vlnu v Evropě. Rekordní počet 2093 migrantů překročil během pondělka srbsko-maďarské hranice. Oznámila to v úterý maďarská policie s tím, že šlo o největší počet uprchlíků zaznamenaných během jediného dne. Rekord padl krátce před postavením plotu na hranicích se Srbskem, který hodlají maďarské úřady dokončit do konce srpna, aby zabránily přílivu migrantů.

Uprchlíci kráčejí po železniční trati na srbsko-maďarské hranici.

Maďarská vláda hodlá také usilovat o větší příspěvek z pokladny Evropské unie ke zvládnutí nejhorší uprchlické krize od druhé světové války. „EU rozděluje peníze na ochranu hranic ponižujícím způsobem,“ řekl šéf úřadu vlády premiéra Viktora Orbána János Lázár listu Magyar Hírlap.

Hranice už rozhodně nepůjde chránit pan Hajduk. Ten strávil v armádě přes 30 let, ale teď ho stíhá policie. Ministerstvo obrany sesadilo z křesla šéfa Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem Ľuboše Hajduka. Policie ho stíhá pro porušení služebních povinností vojáka. Jak už dříve informoval server Lidovky.cz, v případu je obviněn také šéf zabezpečení muničních skladů Bohuslav Jabůrek.

„Bohuslav Jabůrek je spolu s Ľubošem Hajdukem trestně stíhán jako obviněný z přečinu porušení služebních povinností vojáka spáchaný formou spolupachatelství,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz dozorující státní zástupce Jaroslav Rašendorfer.

Šlo o rodjiny expertů, kteří v angolském Alto Catumbela pracovali v papírně a celulózce Vězněni byli v chatrčích po dvou.

Mnoho spolupachatelů měl i únos, ke kterému došlo už před dlouhými lety. Když se večer stmívá a ve vzduchu je cítit kouř, jsem v Angole. Lidé začnou zakládat ohně. Vařit. Máme za sebou další den dlouhého pochodu. Jsme unavení, hladoví,“ vypráví Petr Kocian. 

Dnes je mu přes čtyřicet. Tehdy byl malý kluk. Své desáté narozeniny oslavil ještě v ráji. Daleko od šedi komunistického Československa. V africkém domku se zahradou plnou exotického ovoce. O měsíc později měl narozeniny jeho mladší brácha Tomáš (dnes je mu 38 let). „Vidím tu oslavu jako dnes. K šestým narozeninám dostal umělohmotnou lžičku. V té době už jsme byli zajatci.“

Celý článek o únosu čtěte ZDE.

A na závěr se podíváme na to, co neumíme, Tedy aspoň podle mínění jednoho Španěla. „Chybí mi ale více čerstvé zeleniny, lepší saláty. Jen málo míst umí dělat dobré kafe.“ Španěl Carlos Ferrer se do Česka přestěhoval před deseti lety kvůli své přítelkyni. A co se mu ještě kromě českých dívek líbí? Dočtete se ZDE.

Tak klidný večer, pokud možno s dobrou kávou.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky