21. srpna 2015 19:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: divadlo ve stylu Ovčáčka, paroháči v Brně i český tvůrce Ironmana

Pavla Fridrichová v představení Sprchová múza. Cirkus Fruktus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavla Fridrichová v představení Sprchová múza. Cirkus Fruktus. | foto: David Konečný

PRAHA 21. srpen. Toto datum má stále jakousi osudovou pachuť. Připomeňte si poslední oběť sovětské „přátelské okupace“. Co dalšího den přinesl? Příběh advokáta Šachty, informace o chystané vraždě miliardáře Janečka nebo rozhovor s mladým Čechem, který spoluvytváří hollywoodské trháky.

Příběh poslední oběti srpna 1968: Josef Vajdák zemřel pod koly ruského náklaďáku
Josef Vajdák. Tak se jmenuje poslední oběť třiadvacetileté sovětské okupace Československa. Zemřel 16. listopadu 1990 v Teplicích. Tam, kde se rok předtím začalo demonstrovat kvůli špatnému vzduchu a odkud se protesty přelily i na pražskou Národní třídu. Připomeňte si výročí srpnové okupace. Čtěte zde:

402 obětí sovětských vojsk.

402 obětí sovětských vojsk.

Drahomír Šachta

Drahomír Šachta

Kauza Homolka. Policie si k výslechu pozvala ‚otce‘ Rittigových advokátů
Léta stál po boku Ivo Rittiga a jeho dnešních advokátů z kanceláře MSB Legal. Před čtyřmi lety však od nich dal ruce pryč. Brzy nicméně bude muset zakladatel advokátní kanceláře Šachta&Partners Drahomír Šachta na toto období zavzpomínat u policejního výslechu. Kriminalisté se ho chtějí zeptat na kauzu kolem Nemocnice Na Homolce a doufají, že ostřílený advokát jim poskytne cenné informace. Čtěte zde:

Kovarčík údajně plánoval vraždu Janečka. Na likvidaci miliardáře měl až 10 milionů
Podnikatel a lobbista Peter Kovarčík údajně připravoval likvidaci miliardáře Karla Janečka. Do plánu prý chtěl investovat až 10 milionů korun. Motiv? Pomsta za to, že Janečkův Nadační fond proti korupci přivedl kriminalisty na Kovarčíkův švýcarský účet se stamilióny. Ty podle některých spekulací souvisí s kontroverzní amnestií vyhlášenou exprezidentem Václavem Klausem. Čtěte zde:

Jednoho muže nalezli policisté s několika pasy na různá jména a s různými...

Falešné pasy v akci. Ukrajinci a Albánci s nimi prchají do Británie
Cizinecká policie řeší nový problém. Ukrajinci a Albánci prchají z Česka do Velké Británie se zdařilými padělky cestovních dokladů v kapse. Kriminalisté opatrně naznačují: Jde o trend. A navíc upozorňují, že při kontrolách začínají objevovat také padělky pasů z exotických zemí. Čtěte zde:

Úředníci sehráli divadlo ve stylu Ovčáčka, říká o vyhraném sporu 15letý aktivista
Výhra nad prostějovským magistrátem dodala patnáctiletému aktivistovi Jakubovi Čechovi odvahu i nadále bojovat s úředníky. Kromě toho mu případ, v němž dokázal, že věk není překážkou k získání informací, zajistil vyšší sledovanost na sociálních sítích. Díky tomu si teď Jakub představuje svoji profesní kariéru v politice o něco snadněji. Čtěte zde:

Zabíjel sarin. Ale na čí příkaz? OSN pátrá po pachateli nejhoršího zvěrstva syrské války
Stovky lidí podlehly před dvěma lety na předměstí Damašku chemickému útoku. Dodnes nebyl viník jednoznačně určen a potrestán. Změnit to má nyní zvláštní vyšetřovací orgán, na jehož vzniku se dohodla Rada bezpečnosti. Čtěte zde:

Policisté se s uprchlíky střetli na hranicích oddělující Makedonii a Řecko.

Makedonští policisté se střetli s migranty. Na místě byli zranění, jeden policista byl pobodán
Makedonská policie se v pátek u hranic s Řeckem střetla s migranty, kteří se snaží přes balkánskou zemi dostat do západní Evropy. Policisté rozháněli běžence slzným plynem a ochromujícími granáty, na místě byli zranění. Podle srbských médií jeden z migrantů bodl nožem policistu. Už ve čtvrtek Skopje vyhlásilo v pohraničí kvůli uprchlické krizi mimořádný stav. Čtěte zde:

Radost z levné nafty? Kdepak, v Česku stojí nejvíce z okolních zemí
Nafta u českých pump je výrazně levnější než benzin. Stojí dokonce o něco méně, než jaký je průměr v Evropské unii. Tím ale výhody končí. Pokles ceny by totiž mohl být o poznání rychlejší. Čtěte zde:

Slang v akci: trolejbusy v Brně řídí paroháči a tramvaj není jen šalina
Před nedávnem se pražský dopravní podnik v marketingové kampani pochlubil slangovými výrazy svých zaměstnanců. Originální a vtipnou mluvou ale rozprávějí i dopraváci v jiných městech. Lidovky.cz proto představují také slang brněnské MHD protkaný tamním hantecem. Čtěte zde:

Bolí to jako blázen, ale baví mě to, říká akrobatka Pavla Fridrichová
K akrobacii na hrazdě se dostala náhodou, pak přišly šály, a dnes už Pavla pravidelně vystupuje se svým partnerem Tomášem v duu Cirkus Fruktus. V sobotu 22. srpna je můžete vidět v rámci festivalu Letní Letná, kde účinkují v programu českých souborů Cirksession s představením Baletní koníček. „Hezká holka se silným chlapem na hrazdě už dnes k akrobacii nestačí, musíte mít příběh,“ říká Pavla Fridrichová v rozhovoru pro Lidovky.cz. Čtěte zde:

Jeho tým byl nominován na Oscara za vizuální efekty ve filmu Iron Man 3.

Jeho tým byl nominován na Oscara za vizuální efekty ve filmu Iron Man 3.

Z Vejprnic do Hollywoodu: Sekl se školou, aby dělal na kasovních trhácích
Jak z filmového plátna je příběh, který prožívá Pavel Kacerle. Šestadvacetiletý rodák z Vejprnic u západočeské Plzně strávil posledních několik let ve světových metropolích, od New Yorku až po Singapur. Stavební průmyslovka ho nebavila, chtěl k filmu. Povedlo se a prorazil. Ve filmovém průmyslu patří mezi nejmladší talenty, kteří dělají na světových blockbusterech. V rozhovoru pro Lidovky prozradil, jaké to je, pracovat na kasovních trhácích typu Iron Man 3, Jupiter vychází, Jurský svět, Avengers: Age of Ultron a další. Čtěte zde:

mprMartin Prachař

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.