9. dubna 2015 21:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: zamilovaný Zeman, hajlující blázen v Terezíně a pátrání v kanálech

Portrét Grace Kelly z 14. dubna 1956. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portrét Grace Kelly z 14. dubna 1956. | foto: ČTK

PRAHA Představte si prázdnou nádrž. To je taková hromada vzduchu obehnaná nějakými zdmi, střechou a stropem. Český stát za tuhle hromadu vzduchu v Nelahozevsi vyhazuje každý měsíc čtyři miliony korun. Tady jsou zprávy dne.

Legendární superúředník Humphrey Appleby z legendárního seriálu BBC Jistě, pane ministře by pro to našel dozajista zcela logické vysvětlení. Mistr mlžení a manipulace dokázal totiž najít vysvětlení snad na úplně všechny bizarnosti. I on by však možná musel chvilku přemýšlet, proč platit za prázdný sklad ropy. 

Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi. Cena ropy v plné nádrži je až 1,5 miliardy korun.

Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi. Cena ropy v plné nádrži je až 1,5 miliardy korun.

„Nevím, proč to bylo podepsáno. Já bych takový dodatek nepodepsal. Snad jen kdyby se do té prázdné nádrže okamžitě přivezla ropa,“ reagoval na nepříjemné zjištění současný předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. 

Každý měsíc tak posílají správci českých strategických rezerv čtyři miliony korun státní společnosti Mero. Platí za prázdné úložiště v Nelahozevsi, v němž ještě před pěti lety skladovali 100 tisíc tun strategické ropy. Ta už tam však není a Správa státních hmotných rezerv řeší, jak se zbavit nepříjemných plateb.

To Praha má trochu jiný problém. Čistírna odpadních vod na Císařském ostrově už několik týdnů řeší problém s kanalizací, kterou neznámý pachatel zamořil vysoce znečištěnou vodou. Ačkoli se zatím neví, čím přesně je zanesená, Pražané podle Pražských vodovodů a kanalizací nemusí mít obavy, látka není toxická a nijak je neohrožuje.

Pražské vodovody a kanalizace, které po pachateli společně s Prahou pátrají, neumějí zatím upřesnit místo, kde by ke zničištění mělo docházet. „Nějaké poznatky máme, ale to bychom předjímali.“ Takže pokud potkáte v ulicích člověka v baloňáku zkoumajícího bedlivým okem kanály a výpustě, nelekejte se. Půjde zřejmě o splaškového detektiva. 

S vypouštěním splašků souvisí i další článek. Muž, který močil a hajloval u památníku v Terezíně, se dočkal trestního stíhání. Podle zjištění serveru Lidovky.cz ho pražští policisté viní ze spáchání tří trestných činů, mimo jiné z ospravedlňování a schvalování genocidy. Zdeňku Applovi za takové jednání hrozí až tři roky ve vězení.

Policie vyšetřuje čtyřiadvacetiletého mladíka Zdeňka Appla, který se loni v...

Policie vyšetřuje čtyřiadvacetiletého mladíka Zdeňka Appla, který se loni v létě nechal vyfotografovat, jak hajluje a močí u památníku v Terezíně. Snímky teď uveřejnil jeho bývalý kamarád Jiří Larva. Údajně z pomsty.

A teď za velkou louži. Americký prezident Barack Obama odsoudil terapie, které mají LGBT mládež přimět k heterosexualitě, a vyzval k ukončení takovýchto „léčebných“ postupů. Bílý dům tak reagoval na veřejnou petici, jež konverzní terapii pokládá za nebezpečnou a požaduje její zákaz. Iniciativu odstartovala prosincová sebevražda 17leté transsexuálky Leelah Alcornové, kterou její konzervativní rodiče donutili léčbu podstoupit.

Na závěr trocha lásky. Během čtvrtka jsme se stihli dozvědět, že se náš pan prezident v mládí zamiloval do bývalé hollywoodské herečky Grace Kellyové. Miloš Zeman to řekl jejímu synovi, monackému knížeti Albertovi II. Za odměnu pak od Alberta dostal fotografii jeho dědečka. Oběma pánům gratulujeme!

Provozují zvířata orální sex?

Provozují zvířata orální sex?

Ale zpět k vážné věci jménem láska. Vědci totiž občas řeší skutečné problémy tohoto světa. Jedním z nich je i dotaz, zda existuje v říši zvířat orální sex. „Pro kaloně je orální sex běžnou součástí páření. Když čínští vědci v roce 2007 studovali jejich sexuální chování, zjistili, že při sedmi z deseti kopulací olizuje samice partnerův penis. Tato iniciativa samiček výrazně prodlužuje pohlavní styk – v průměru ze dvou minut až skoro na čtyři.“

Tak dobrou noc.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky