7. dubna 2015 21:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: horké chvilky Zemanových mužů i řešení Rathovy rovnice

Setkání prezidentů zemí V4. Na snímku Jiří Ovčáček (mluvčí), Hynek Kmoníček... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Setkání prezidentů zemí V4. Na snímku Jiří Ovčáček (mluvčí), Hynek Kmoníček... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Rathova rovnice už má první řešení a Zemanovým mužům z Hradu bylo v úterý i přes stávající chladné počasí poněkud horko. Vítejte u přehledu zpráv dne.

UDÁLOST DNE

Víte, co je to Rathova rovnice? 7 (milionů) + 7 (sedmičková krabice od vína) = x

Po úterku už známe první řešení, alespoň jak ho spočítal soudce Pacovský: 7 + 7 = 7,5 (roku).

Tedy 7,5 roku vězení pro manžele Kottovi, vedle Ratha hlavní aktéry korupčního případu. Rath přijde na řadu později, ale sám přiznal, že čeká podobný trest. Poselství z verdiktu odhalte v tomto souhrnném článku.

U čtenářů serveru Lidovky.cz převažuje přesvědčení, že měl být soudce přísnější. Souhlasíte? Nesouhlasíte? Tak přidejte Váš hlas.

Anketa

Jsou tresty v kauze Rath spravedlivé?

Ano. 221
Ne. Soudce měl být přísnější. 707
Ne. Tresty měly být naopak mírnější. 62

A to, jakými jste znalci Rathova případu a jak pozorně čtete texty na serveru Lidovky.cz (který kauzu od začátku pozorně a mnohdy exkluzivně sleduje), si můžete vyzkoušet v našem kvízu ZDE.

HORKO NA HRADĚ

Není to jednoduché zaměstnání pracovat pro prezidenta Miloše Zemana. Přesvědčil se o tom poradce pro světové dění Hynek Kmoníček, když se snažil vyžehlit Zemanovu uraženou odpověď americkému velvyslanci. Jak se dá slovně vybruslit z kouta plného logických nástrah se pokusil Kmoníček předvést ZDE:

A do smíchu nebylo ani hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi. Tento zaměstnanec českého státu zarputile odmítá sdělit veřejnosti, jaký je jeho plat. I přes soudní verdikty z minulosti. Že by nechtěl, aby mu někdo viděl pod prsty?

Každopádně v v anketě serveru Lidovky.cz moc pochopení u reprezentantů ze sněmovny nenašel. A to jsme se ptali politiků z různých stran.

Co mynářovi poslanci vzkazují?   

 • „Chování kancléře Mynáře je výsměchem všem občanům a bohužel, je to obraz naší politické kultury. Těžko můžeme vychovávat děti, kázat právo a morálku, převychovávat delikventy, když kancléř prezidenta republiky nerespektuje zákony.“
  Pavlína Nytrová (ČSSD) 
 • „Jeho postup odsuzuji. Podle mého názoru se pan kancléř chová samolibě a pohrdá svou povinností vůči občanům ČR.“
  Martin Kolovratník (ANO)
 • „To asi není třeba hodnotit, prostě nás tahá za fusekli a má z nás blázny... tak nevím, jako poslanec mohu být naštván, nebo mohu tiše závidět. Ale jsou Velikonoce, tak nečiním ani jedno.“
  Jiří Junek (KDU-ČSL)
 • „Veřejně známý je i plat prezidenta republiky. Nevidím důvod, proč bychom výši platu jeho kancléře znát neměli.“
  Petr Gazdík (TOP 09)
 • „Jsem přesvědčen, že pan kancléř se chová od samého počátku nestandardně a pan prezident jej měl propustit že svých služeb dávno.“
  Antonín Seďa (ČSSD)
 • „Zastávám názor, že platy státních úředníků a politiků by měly být transparentní.anu Mynářovi se tedy v tomto ohledu divím, podstupuje zbytečný boj, který nemůže vyhrát.“
  Jiří Valenta (KSČM)

Celou anketu si projděte ZDE:

ZPRÁVY, KTERÉ STOJÍ ZA POZORNOST

Praha zapomněla na náplavku
Rodily se plány, jak pražskou náplavku zvelebit, aby tam bylo lidem dobře. Jenže magistrát jaksi zapomněl konat. A tak není nic. Více ZDE:

Dohoda s debily
A ještě jednou v hlavní roli pražský magistrát. Tentokrát kvůli tunelu Blanka, dílu za téměř 40 miliard korun. Primátorka Adriana Krnáčová sice o firmě ČKD Praha Dis mluvila jako debilech, nyní už ale obě strany dospěly k dohodě. Blíží se snad otevření tunelu? Kroťme optimismus, na to by si nevsadil ani šéf Metrostavu. 

Proč vás Bavoři nepozvou na kávu
„V Německu mi kolegové připadají velmi přátelští, ale málo otevření. Tím myslím, že vám rádi se vším pomohou a poradí, ale domů na kafe vás pozve málokdo. To je velký rozdíl proti kolegům v USA, kteří jsou naopak velmi otevření a velmi rychle vás integrují do své komunity.“

Tak popisuje Michal Svátek práci pro chemický koncern United Initiators z Mnichova. Server Lidovky.cz přináší druhý díl seriálu Úspěšní Češi.

Přemluví Jágra?
Jaromír Jágr se připojí k hokejové reprezentaci a trenér Růžička udělá vše pro to, aby hvězdný veterán hrál na mistrovství světa v Praze. Jágr je magnet, který přitáhne davy. Stoupají české šance na zisk některé z medailí? 

Umíte česky? Vyzkoušejte se. Přinášíme shrnutí v podobě třech velkých testů. Připomeňte si poučky a otestujte se.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
MICROSOFT DYNAMICS ADMINISTRÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 70 000 - 90 000 Kč