Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: je tu ten kokain paninko a návrat lavorovice

Evropa

  20:19aktualizováno  20:53
Obchod s kokainem není žádná hračka. Kdo by se na něj chtěl dát, musí počítat se zácpou na silnicích, slabým větrem a dalšími nepříjemnostmi. Jistější je starý dobrý alkohol, který v Rusku zažívá návrat ve své dřevní podobě. A krásné fotky z výbuchu sopky.

Výbuch chilské sopky Calbuco. foto: Reuters

Jak asi vypadá mezinárodní obchod s kokainem? Tajemná auta, muži v brýlích, hesla do telefonu a schůzky v docích. A co když to vlastně funguje jako taková odrbaná a unavená špeditérská firma. To alespoň nasvědčuje poslední mýlka s kokainem v banánech, který skončil v pražském Lidlu. Další možné komplikace chudáků mafiánů líčí v rozhovoru ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Ale něčím se drogový byznys přece jen odlišuje. Když Franta odveze piáno do Radlic místo na Břevnov, dostane maximálně padáka. U kokainu bude kázeňský postih asi o něco bolestivější.

Zemanův tanec mezi vejci 

Náš prezident chce být zřejmě zajímavý za každou cenu. S cestou do Ruska na sebe upoutal pozornost už několikrát. Nyní zase prohlásil, že v Rusku uctí i vlasovce, tedy ruské vojáky, kteří nejdříve bojovali společně s Němci, ale na konci války už například osvobozovali Prahu. V reálu se přitom nic nezmění. Zeman uctí padlé u anonymního pomníku. Ale účel byl splněn. (více můžete číst zde)

Miloš Zeman.

Ruský pořádek

Zajímavý pohled do jiných zemí přináší nový seriál našeho serveru o Češích pracujících v cizině. Občas k pousmání, ale nekdy i k poučení. V jinak chaotickém Rusku například manažeři očekávají postup přesně podle předem daných pravidel. Takže pokud jste na jedné pozici už rok, je s vámi něco špatně. (celý článek si můžete přečíst tady)

Podívejte se

K dalšímu článku se snad ani nemusí nic dodávat. Je to krása. Fotografie chilské sopky Calbuco si prohlédněte zde.

Kouř a láva z chilské sopky Calbuco bylo možné pozorovat od břehu jezera...
Kouř a láva z chilské sopky Calbuco bylo možné pozorovat od břehu jezera...

Omluvil se vlastně Gross? A za co?

Tomáš Baldýnský přináší opravdu ostrý názor na konec života bývalého premiéra Stanislava Grosse. Gross se neomluvil ani nepřiznal vinu. A že přijal Krista? „Gross se omlouvá za to, že vyvolal ‚pocit‘, že někoho zklamal. To není omluva, není to ani přiznání viny, není to ani důkaz o přijetí viny,“ píše Baldýnský. V této souvislosti je zajímavé, jak slušní byli lidé, kteří zasílali kondolence zesnulému politikovi.

Návrat lavorovice

Kdysi jsem četl knihu bizarních návodů na výrobu alkoholu v Rusku. Na daleké Sibiři prý vyrábějí lavorovici. Lidé vyjdou na mráz, na zem položí lavor a nad ním drží dlouhou dřevěnou tyč. Pak vezmou všechny domácí chemikálie, které obsahují i minimum lihu a ty na tyč lijí. Chemikálie a voda na tyčí během stékání zmrznou, ale líh skape do lavoru. Výsledkem je tyč obalená ledem a trocha alkoholu dole. Tento návod mne napadl při čtení textu o tom, jak se Rusové vracejí ke svému specifickému umění. Rusové se vracejí k samohonce. Hrdlem prolili miliardy litrů alkoholu

Už to víte? Řecko je v krizi

A je tu zásadní objev řeckých ekonomů. Řecko nemůže konkurovat jiným zemím. Tak to konečně víme. Eurozóna prý nemůže očekávat zásadní změny během několika málo let. Po drastických škrtech, demonstracích, pádu země do chudoby, nové vládě. Otázkou je, čím to je. Zdali 13. a 14. úřednickými platy, nebo zlou Evropskou unií (podrobnosti najdete zde)

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...