Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: když lahev zatmí vkus, ruská nestvůra i trauma Nadi Urbánkové

Česko

  19:48
PRAHA - Bylo to dárek spolupracovníků. Tak vysvětluje Hrad výběr ruské restaurace na oslavu narozenin Miloše Zemana v New Yorku. Bombarduje pozice Islámského státu. To tvrdí Rusové o bombardování v Sýrii. Věříte jim? Vítejte u přehledu zpráv dne.

Kancléř Vratislav Mynář, prezident Miloš Zeman, tajemník Jaroslav Hlinovský, hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák a tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v Kuníně. foto: ČTK

Jak oslavit narozeniny Miloše Zemana v New Yorku? Před takovým „rébusem“ stáli prezidentovi zaměstnanci? Jak ho vyřešili. Překvapili, i když vlastně asi zase tak moc. Prezidentské narozeniny oslavili v ruské restauraci, za zpěvu ruských písní. Americké a české restaurace měly smůlu.

A proč v ruské? A kolik to stálo? A kdo platil?

Tady je „rozhovor“, který s jindy výřečným hradním mluvčím Jiřím Ovčáčkem pořídil server Lidovky.cz:
Lidovky.cz: Kdo platil oslavu narozenin pana prezidenta? Byla to Kancelář prezidenta republiky? Kolik tato oslava stála?
Jiří Ovčáček: Bylo to překvapení pro pana prezidenta v režii jeho spolupracovníků.
Lidovky.cz: Takže Kancelář nic neplatila?
Jiří Ovčáček: Přesně tak - jak jsem uvedl. Byl to dárek spolupracovníků, tedy i pro pana prezidenta překvapení.
Lidovky.cz: Kteří spolupracovníci se na ní složili? A řeknete tedy, kolik oslava stála?
Jiří Ovčáček: Byla to soukromá oslava, nevidím důvod k dalším komentářům.

Celý text si přečtěte ZDE.

Zeman také v New Yorku vystoupil na zasedání OSN. „Potřebujeme malé vojenské jednotky vybavené bezpilotními letouny i vrtulníky, které budou spolupracovat se zpravodajskými službami a které zlikvidují vůdce teroristických organizací a jejich nervová centra,“ oznámil český prezident. VÍCE ZDE:

Co by na Zemanovu adresu zaveršoval Karel Havlíček Borovský? Odpověď nabídl komentátor LN Zbyněk Petráček: Čech, když mu lahev zatmí vkus, má sklon chovat se jak Rus. Celý názor na Zemanovu ruskou přitažlivost najdete ZDE:

Vedle aktivit prezidenta Zemana jsme dnes přinesli zprávu o tom, že policie stále nevyslechla šéfku energetického úřadu Alenu Vitáskovou. Proč? Vlivná manažerka nechce utrácet za advokáta v kauze údajného zneužití pravomocí. Soudem přidělený obhájce Tomáš Beránek zase okamžitě prohlásil: Jsem podjatý. A čeká se. Což je v Česku dosti obvyklé. Celý text ZDE:

Událostí dne ve světě je ruské přiznání, že začalo bombardování cílů v Sýrii. Rusové tvrdí, že míří na cíle Islámského státu. Jenže Američané a Francouzi říkají, že Rusové střílejí na oblast, kde teroristé neoperují a kde sídlí umírněnější opozice vůči syrského vládci Asadovi, ruskému spojenci. Zemřelo 36 lidí, podle syrské opozice jde o civilisty. Ověřit jednotlivá tvrzení se zatím nedá. Zprávu čtěte ZDE.

Správný syn kráčí ve šlépějích svého otce. A když se jmenujete Lukašenko, tak holt vám ta vláda nad celou zemí tak nějak sama padá do klína. Čtěte: Malý budoucí diktátor? Bělorusko v OSN reprezentoval jedenáctiletý Kolja Lukašenko

Jedenáctiletý Kolja Lukašenko v sídle OSN v New Yorku.

A k Rusku ještě jednou: přinesli jsme příběh zbitého ruského opozičníka. „Ruský stát je nestvůra, která ničí lidi. Pomstila se mi - za to, že jsem nemlčel a pojmenoval věci pravým jménem,“ míní známý kritik Kremlu Lev Šlosberg o nejnovější perzekuci své osoby. Opoziční politik, jehož loni surově zbili, nyní přišel o křeslo v pskovském parlamentu - poté, co ho zastupitelé za vládní Jednotné Rusko odsoudili jako „zrádce“ a „hlásnou troubu“ Washingtonu. Čtěte ZDE:

A co by to bylo v nynějších časech za přehled dne, kdyby v něm nebyla zmínka o skandálu automobilky Volkswagen s podvody u měření emisí přezdívaný „Dieselgate“. Dnešní zprávy se soustředily na fakt, které škodovky mají ‚šidiče‘ emisí. Škoda Auto totiž vyjmenovala typy dieselových motorů koncernu VW, které jsou schopné obcházet emisní měření. Vybavila jimi na 1,2 milionu aut, z toho více než 100 tisíc prodala v Česku. Jedná se o tříválce a čtyřválce TDI o objemu 1,2 a 1,6 nebo 2,0 litru s emisní normou Euro 5. Více ZDE:

Co ještě přinesl poslední zářijový den?