11. června 2015 20:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: když ruská propaganda viní z propagandy, miliardář, co spěchá na vlak a nahé moderátorky

Dva nejmocnější muži světa - Vladimir Putin a Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dva nejmocnější muži světa - Vladimir Putin a Barack Obama | foto: Reuters

PRAHA Skoro to vypadá, že se vrací studená válka. Aspoň můžete tenhle dojem nabýt z různých vyjádření ruské i americké strany, Moderní konflikt se tak odehrává především v médiích a na sociálních sítích. Tady jsou zprávy dne.

Rusko ve čtvrtek obvinilo Spojené státy z rozsáhlého porušování mezinárodních odzbrojovacích dohod a vyčetlo Washingtonu, že podněcuje ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny. Komentář ruského ministerstva zahraničí je reakcí na nedávné komuniké americké diplomacie, podle něhož Rusko porušuje ustanovení smlouvy s USA o raketách středního a kratšího doletu.

„Vzniká dojem, že hlavním cílem této propagandistické kampaně je snaha diskreditovat ruskou stranu a zároveň odpoutat pozornost od jednání samotných USA, které si příliš volně vykládají své smluvní závazky,“ stojí v ruském prohlášení.

Kdyby nešlo o konflikt dvou supervelmocí, bylo by to vlastně úsměvné. Faktem však je, že Rusko v posledních letech vsadilo na propagandistickou kampaň. Evropská unie dokonce kvůli tomu zřídila i tým, který má s tímhle problémem bojovat.

Ukrajina, Rusko, USA a Evropská unie.

S problémy musí bojovat i tvůrci české netradiční reality show, která zaujala celý svět.  Hladinu mediální scény rozvířil totiž seriál České televize Dovolená v Protektorátu, který poslal jednu českou rodinu „zpět časem“, aby si vyzkoušela to, co lidé prožívali v Protektorátu Čechy a Morava v době druhé světové války. „Chtěli jsme ukázat atmosféru té doby,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz autorka projektu režisérka Zora Cejnková.

Lidovky.cz: Na začátku projektu, ještě před vysíláním, se vyrojila spousta negativních komentářů reagujících na téma celého pořadu. Tedy jak je možné spojit život v protektorátu, potažmo holocaust, se zábavným televizním formátem?
Ten projekt byl z mé strany od začátku koncipovaný spíš jako zábavně vzdělávací pořad. Já jsem nikdy neřekla, že by mělo jít o reality show. Je to nový typ cross žánru, založený na principech jako je living theatre, situation drama či docu reality. Lidem se v něm říká informace způsobem, který je pro ně emočně silnější než dokumentární film.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Dlouho dovolenou si můžete vzít také jeden český šťastlivec. Sazce se ve čtvrtek dopoledne po 26 dnech přihlásil výherce rekordních 2,466 miliardy korun v evropské loterii Eurojackpot. Sázenku přinesl muž středního věku, který ji také osobně vsadil v Pardubickém kraji, kde žije.

Američan porazil statistiky, když vyhrál dvakrát po sobě miliony. (Ilustrační...

Firma má nyní 60 dnů na vyplacení, peníze má na svém účtu připravené. Výherce podle Friedmanna ráno zavolal na telefonické centrum Sazky, aby si byl jistý zachováním anonymity. Poté sám do sázkové kanceláře přišel. „S výhercem byl v kontaktu pouze jeden pověřený pracovník. Opatření, která jsme přijali, zamezila, aby výherce mohli identifikovat i zaměstnanci recepce. Výherce se v Sazce zdržel pouhých 20 minut, byl velmi nervózní a několikrát opakoval, že spěchá na vlak,“ popsal návštěvu Friedmann.

Tak to pán snad stihl. I když s těmi penězmi si mohl nechat vypravit vlastní vlak. Mohl by se tak vžít do role Petra Tomčíka, který bude brzy v Praze rozhodovat, kdy a kam vypravit jakou tramvaj. Když totiž dochází k velkým a zpravidla také nepopulárním změnám v jízdních řádech hromadné dopravy, je Ropid téměř nejsledovanější organizací v Praze. Po sedmi letech skončí v této městské společnosti období bez řádného ředitele. Bude jím právě sociální demokrat Tomčík.

Ale pryč od kolejové dopravy. Protože se blíží víkend, myslíme i na vás, milovníky grilování. Jaké maso se hodí na steak? A z čeho připravit marinádu? Znáte zásady správného grilovaní? Pokud se těšíte, že vytáhnete gril a pozvete přátele, zkuste si předtím kvíz serveru Lidovky.cz a třeba se přiučíte něco nového.

Christopher Lee jako hrabě Dracula

Není známo, jak upravené měl maso rád Christopher Lee. Vzhledem ke slavné roli Draculy je možné, že spíše krvavé. Herec zemřel v londýnské nemocnici v neděli ve věku 93 let. Léčil se s dýchacími problémy a se srdcem. Lee proslavili zejména „záporáci“, například role hraběte Dooku nebo Sarumana. Byl jedním z nejobsazovanějších herců všech dob, na kontě měl přes 260 filmů. V roce 2009 byl za zásluhy v oblasti herectví povýšen do rytířského stavu.

Na slávu vzpomínal i kolega Martin Křížek při tvoření článku o bývalé skvělé atletce Heleně Fuchsové. Ta jako malá utíkala kamkoliv, jen aby nemusela uklízet. Profesionálně začala běhat až v nezvykle pozdním věku. Po skvělých úspěších přišel tvrdý pád, byla ráda za práci uklízečky. Dnes má Fuchsová (50) terapeutickou masérnu a se svými službami slaví nebývalý úspěch.

Odpoledne jsme pak vydali zprávu z tak trochu lehčího žánru. Televizní moderátorky z Venezuely se rozhodly vyhecovat národní fotbalový tým k úspěchu. Svlékly se donaha, aby fotbalistům ukázaly podporu ve 44. díle slavného jihoamerického mistrovství Copa America. Nahé moderátorky natočily pro svůj tým video vzkaz a zveřejnily ho na serveru YouTube.

Moderátorky venezuelské televize se svlékly donaha, aby podpořily národní...

Tak hezký pátek a ať vám rychle utíká.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz