Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: konec Student Agency, Zátopek vs. KSČ a podivná převýchova kmotra Nováka

Česko

  20:40
PRAHA - Podnikatel Radim Jančura připravil zásadní změnu v marketingové strategii. Jeho žluté autobusy, které vypravuje od roku 2004, už nebudou jezdit pod známou značkou Student Agency. Podle zjištění serveru Lidovky.cz firma všechny sjednotí jménem RegioJet.

Radim Jančura, majitel Student Agency foto: Lidové noviny

Na autobusech se tak nově objeví stejný název, s nímž Radim Jančura rozjel podnikání v železničním byznysu. Nyní jeho lidé připravují grafický návrh loga. Nového označení by se autobusy na jednotlivých linkách mohly dočkat v průběhu jara.

Konkrétní datum ale vedení firmy nestanovilo, změna bude postupná. První autobusy označené jako RegioJet už jezdí necelý rok na slovenské vnitrostátní lince z Banské Bystrice do Bratislavy. Následovat budou české a mezinárodní linky.

„Příběh mojí firmy Student Agency, který je známý v Česku, lidé za hranicemi neznají. Je to nepraktický název pro dopravní firmu. Proto připravujeme změnu, aby vznikla jedna dopravní značka RegioJet,“ vysvětlil pro Lidovky.cz Radim Jančura.

Kmotr Alexandr Novák

Než jezdit autobusy, to už je snad ledpší prohánět se na motorce. Poznáte partu skvělých lidí, kteří vás třeba i vytáhnou z vězení. „Pravidelně se účastní klubových dnů,“ stojí ve zprávě o převýchově Alexandra Nováka. Tu vypracovalo motorkářské sdružení Gryphons, které za propuštěného exsenátora a severočeského kmotra poskytlo záruku. Sdělení o jeho nápravě je ale velmi stručné: vešlo se do jednoho odstavce o šesti větách, do kterých je vtěsnáno přesně 79 slov.

Tak jako stačilo málo k jeho propuštění z vězení, ani dosavadní zprávy o jeho pobytu na svobodě nejsou obsáhlé. Respektive zatím jen jedna zpráva, kterou sdružení Gryphons dokládá, jak se na svobodě stará o exsenátora a severočeského kmotra Alexandra Nováka.

Škoda, že tahle sdružení nefungovala podobně v minulém století. Třeba se mohla zaručit za politicky nespolehlivého Emila Zátopka, kterého soudruzi poslat hloubit studně. Jinde by měl už dávno postavený pomník a uctívali by jej nejen obyčejní lidé. V socialistickém Československu to ale nebývalo zvykem. Zavánělo by to kultem osobnosti, a on měl navíc škraloup.

Ukázka z komiksu Emilu Zátopkovi.

V roce 1968 totiž říkal nahlas, co si o sovětské okupaci myslí, ještě předtím spolu s manželkou podepsali manifest Dva tisíce slov. A znelíbit se soudruhům, kteří se rozhodli jít se Sovětským svazem na věčné časy, nebylo radno. I kdybys vyhrál olympiádu třeba desetkrát. Takže Emil Zátopek, někdejší hrdina národa, skončil na šest a půl roku u lopaty. ̈

Nacer Barazite.

A problémů ve sportu ještě zůstaneme. Měl to být normální pozápasový rozhovor. Jenže nizozemský fotbalista ve službách Utrechtu Nacer Barazite odmítl jako muslim televizní reportérce podat ruku kvůli tomu, že je žena.

A skandál je na světě.

„Začínáme být takoví vystrašení. Před pár týdny francouzská politička použila slovo rasa – a bylo velké čepobití. „Cožpak to slovo nemáme ve slovníku?“ reagovala vtipně. To, že je na něco zákon, neznamená, že to mají lidi v krvi. Politická korektnost mě děsí. Ne, že by neměla být. Máme ji mít ale v sobě, nemá být dirigována úředně. A když napíše šéfadministrátor britské nemocnice lékaři: „Vážený pane doktore, prosím vás, až půjdete zase do kantýny, už neříkejte černá káva, říkejte káva bez mléka,“ no tak to je už Ionesco na druhou.“ Toliko Ivan Kraus v rozhovoru pro Pátek LN.

Spisovatel Ivan Kraus.

Tak hezký víkend.