Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: kryli důstojníci protimafiánského útvaru vrahy? Břichomluvec Zeman a romský Obama

PRAHA Videozpověď Stanislava Švábenského vrhá pochybnosti na vyšetřování dalšího velkého kriminálního případu. Dva důstojníci protimafiánského útvaru podle zesnulého detektiva v počátku kryli vrahy expolicisty Michala Tofla. Jeho násilnou smrt mohli údajně objasnit mnohem rychleji. Švábenský podle svých slov již dva týdny po brutální činu zjistil jméno jejího objednatele Petra Pavla Bezděkovského. Podle šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty není důkaz, že by jeho někdejší podřízený informaci přinesl.

Skoro dva roky trvalo, než kriminalisté dopadli trojici vrahů expolicisty Michala Tofla. Tehdejší šéf jihomoravské policie Tomáš Kužel si poté pochvaloval spolupráci s ÚOOZ. „Bez ní bychom případ takto rychle nevyřešili,“ řekl v květnu 2012 novinářům.

Místo dvou let však kriminalisté mohli mít minimálně Bezděkovského již za dva týdny, tvrdí Švábenský. „Čtrnáct dnů po vraždě jsem přišel s informací, že vraždu spáchal Petr Pavel Bezděkovský. Už hned z fleku jsem to takhle řekl,“ popisuje na nahrávce.

Po Toflově smrti podle něj brněnské podsvětí zachvátil strach a řada lidí se rozmluvila.

Často se rozmluví i náš milý pan prezident. Problém je, že občas jeho slova nejsou pravdivá, jak už v několika případech dokázal i soud. Naposledy se řešila slova Miloše Zemana na adresu Ferdinanda Peroutky.

Miloš Zeman s lékařským konziliem.

Peroutkovo slavné dílo se jmenovalo Budování státu. Popsal v něm jisté principy, z nichž ten stát, jenž i on budoval, vznikal. Centrální roli tam hrála idea pravdy, která dokonce měla vítězit. Bylo to idealistické, ale přece jen se tím mohl někdo občas i řídit.

Už to sice není stejný stát, ale pár věcí po něm zbylo. Vlajka, kus území a prezidentský úřad na Hradě, kde visí prapor s tím staromódním heslem.

Aby pravda přece jen trochu zvítězila, musela Peroutkova vnučka zažalovat potomka tohoto státu čili Českou republiku, protože její prezident Peroutku pomluvil, ale není za to soudně zodpovědný. Odpovědnost místo něj padá na Českou republiku, za kterou se má nyní omlouvat úřad, Kancelář prezidenta republiky. Prezident za nic nemůže, zavinil to stát.

Je to jako když se břichomluvec vymlouvá na své břicho, které proneslo nějaký výrok. Břicho není odpovědné, kručí si jak chce, ale pořád je to státní prezidentské břicho. Hlava tedy trvá na tom, co břicho proneslo, protože břicho je posvátné, píše Jiří Peňás ve svém komentáři.

„Kdyby měl Peroutka charakter, byl by býval napsal, že Hitler je gentleman,“...

„Kdyby měl Peroutka charakter, byl by býval napsal, že Hitler je gentleman,“ říká prezident Miloš Zeman Jiřímu Ovčáčkovi, který hledal sporný text.

Jiná věc je, kdo je za Zemanovy výroky vlastně odpovědný. Je to opravdu Česko?

Když jsem se o žalobě dozvěděl, tak jsem o jejím úspěchu pochyboval, protože jsem měl za to, že měla být podána proti Miloši Zemanovi. A to ne proto, že by vystupoval jako soukromá osoba – bylo zjevné, že vystupoval jako prezident, byla to oficiální akce na Hradě a on byl slavnostním řečníkem.

Autorem má být „Ferninad Peroutka“.

Spíše mi šlo o to, že by se měly odlišovat dvě situace. Za prvé, když prezident republiky vykonává určitou kompetenci, např. rozhoduje o něčích právech a povinnostech. Neboli když prezident někoho jmenuje, odvolá či nejmenuje, tak by bylo divné, kdyby dotyčný žaloval konkrétního prezidenta, a nikoli Českou republiku.

Od toho by ale šlo odlišit verbální projevy. Je totiž divné, aby stát jako abstraktní entita odkazující na všechny občany odpovídal za veškeré projevy svých představitelů. Nebo jen některých? Nicméně soud na argumentaci paní žalobkyně přistoupil a nyní to vypadá, že když prezident jedná jako prezident republiky, a nikoli spoluvlastník dvojdomku, tak i za jeho výroky odpovídá Česká republika, říká v rozhovoru ústavní právník Jan­ Kysela.

Jiřího Ovčáčka a spol. teď čeká při prokazování existence Peroutkova zjevně neexistujícího článku taková mission impossible. Stejně nemožná mise se má odehrát v Bavorsku. Do městečka Krailling míří delegace českých správců rezerv a stavební firmy Strabag. Jde o odloženou návštěvu areálu firmy Viktoriagruppe, v němž insolvenční správce dosud zadržoval českou naftu za více než miliardu. Češi ve čtvrtek ráno vyrazili zjistit, kolik bude stát zprovoznění železniční vlečky, která je rozbitá a bez níž v podstatě není možné palivo odvézt.

Mission: Impossible – Národ grázlů

Tohle je úplně, ale úplně jiná Mission Impossible

S trochou nadsázky se dá mluvit o vymodlené audienci, která má spustit zdánlivou „mission impossible“. Tedy stihnout transport 80 milionů litrů nafty zpět do vlasti do 30. dubna, což je termín stanovený konkursním správcem Mirko Möllenem.

Volební kampaň na Slovensku - a překvapivý billboard. István Vavrek (vlevo...

A na závěr se podíváme k naším východním sousedům. I tam se dějí věci. Na předvolebních plakátech se o něm hovoří jako o „Obamovi z Gemeru“. Řeč je o 33letém starostovi jihoslovenské obce Rimavská Seč Istvánu Vavrekovi. Mladý politik z dvoutisícového městečka nedaleko maďarských hranic je Rom a ve slovenských parlamentních volbách, které budou v sobotu, kandiduje na 18. místě středo-pravicové strany Most-Híd Bély Bugára.

Tak někomu hezký předvolební večer.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Prodej stavebního pozemku
Prodej stavebního pozemku

Boleslavská, Luštěnice, okres Mladá Boleslav
2 190 000 Kč