2. října 2015 19:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: 72 laviček jako symbol dotační tuposti i zrada ve skandálu Dieselgate

Vnitroblok Mládežnické ulice v Mladé Boleslavi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vnitroblok Mládežnické ulice v Mladé Boleslavi. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Lavičky, kam se podíváš. Napětí v uprchlických ubytovnách v Německu. Skon herce a komika Lubomíra Lipského. Vítejte u přehledu zpráv dne.


Za socialismu, když na stavbě potřebovali beton, tak nebyl. A pak, po nějaké době, ho přivezli zase moc. Tak ho dělníci nalili do země, protože vrátit ho v komunistickém hospodářství nemohli - kvůli byrokracii a kvůli tomu, že v řízeném plánování by z toho někdo měl opletačky.

Ta doba je naštěstí dávno pryč... Nebo není?

Dnes jsme na serveru Lidovky.cz přinesli znepokojivou zprávu, která silně připomíná hospodaření s betonem. V Mladé Boleslavi mají sídliště, tvoří ho tři panelové domy. A v rámci revitalizace sídliště pořídili 72 laviček. Ačkoli je místní ani nechtějí, protože teď na nich sedávají podle nich hlavně bezdomovci a narkomani.

Jenže evropskou dotaci bylo třeba vyčerpat, tak se nakupovalo a nakupovalo a vznikl lavičkový háj. A odmontovat se lavičky nedají, to by bylo porušení podmínek dotace. Takže v Boleslavi mají lavičky. Přejeme příjemné posezení. Celý článek si přečtěte ZDE: Když platí Evropská unie. V Boleslavi nasázeli ke třem panelákům 72 laviček

Premiér Bohuslav Sobotka dostal nápad: Ať maďarské hranice Schengenu chrání všechny země Visegrádu, napsal český předseda vlády na sociální síť. O detailech budou podle něj jednat ministři vnitra čtyř zemí.

K tématu uprchlické krize jsme dnes vydali:

V kauze, kterou server Lidovky.cz sleduje, se dnes pohly ledy. Předsedkyně energetického úřadu Alena Vitásková má totiž konečně advokáta. Soudem přidělený Tomáš Beránek sice prohlásil, že je podjatý, soud ale rozhodl, že zastupování Vitáskové nic nebrání. Jejího případu se tak chopí Beránkův kolega ze stejné advokátní kanceláře Petr Melichar. Půjde Vitásková konečně k výslechu? Čtěte zde:

Znepokojivé zjištění přišlo z Ukrajiny. Mezinárodní pozorovatelé tvrdí, že na území kontrolovaném proruskými separatisty na východě Ukrajiny viděli tento týden další ruský zbraňový systém. Podle agentury Reuters může jít o důkaz trvající angažovanosti Moskvy na Ukrajině, přestože se v poslední době její pozornost obrátila na Sýrii. Více zde:

Přišla bohužel jedna smutná zpráva: zemřel Lubomír Lipský. Bylo 92 let. „Vždycky jsem se snažil, abych vkusně pobavil a rozesmál publikum,“ řekl Lipský před časem o svém uměleckém krédu. A protože ani ve vysokém věku nepolevil, v posledních letech se přikláněl spíš k dalšímu heslu - že je totiž lepší se opotřebovat, nežli zrezivět. Článek si přečtěte ZDE, na fotočlánek, který mapuje Lipského kariéru, se podívejte ZDE, rozhovor s Lipským, který poskytl v roce 2002 magazínu Pátek LN, najdete ZDE.

Lubomír Lipský (2005).

Lubomír Lipský (2005).

Další zprávy dne telegraficky:

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.