Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: Mynář na Hradě nic nepřizná, uprchlíci pomáhají a oslava, po které žena potratila

Prezident Miloš Zeman a jeho kancléř Vratislav Mynář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman a jeho kancléř Vratislav Mynář. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Může to působit, že si z lidí tropí blázny. Majetkové přiznání pravé ruky Miloše Zemana je stejně tajemným dokumentem jako bezpečnostní prověrka či až do nedávna jeho plat. To naopak Andrej Babiš a Václav Moravec dokumenty zveřejňují rádi. Tady jsou zprávy dne.

Hradní kancléř Vratislav Mynář opět ignoruje zákon o střetu zájmu, který u vysoce postavených státních úředníků vyžaduje každoroční majetkový striptýz. Před čtrnácti dny vypršela lhůta, kdy měl odevzdat přehled o svých příjmech za rok 2014. Lidovky.cz přímo v prezidentské kanceláři ověřovaly, zda mu citlivý dokument opět neleží v šuplíku – tak jak to tvrdil dříve. 

Naše redaktorka Hanka Mazancová se proto rozhodla situaci prověřit osobně a na Hrad se vydala.

Hradčany, Pražský hrad

Z vrátnice prezidentské kanceláře pak ostraha telefonuje na odbor styku s veřejností, zdali je možné do majetkového přiznání nahlédnout. „To já musím zjistit. Nevím, jestli to jde, že se na něj podíváte, když sem takhle přijdete,“ sdělila do sluchátka Lada Buzická. „Vydržíte mi chvilku?“ ujistila se ještě. Když zavěsila, ukazovaly hodiny 12:53. „Klidně si sedněte,“ nabídl muž z hradní ostrahy.

Mezitím se několik zaměstnanců vrátilo z oběda, někteří i z poobědové cigarety a do služby přišel také nový strážný. Po 25 minutách telefon ve vrátnici konečně zazvonil.

Jiří Peňás.

Cesta nebyla moc produktivní, ale přesto naše reportérka dopadla lépe než onehdy šéf kulturní rubriky LN Jiří Peňás při jeho cestě na ministerstvo kultury v Nostickém paláci. „Já řekl aha, a mohl bych si to tady prohlédnout? Žena řekla, že ne a ať okamžitě odejdu, jinak na mě zavolá ochranku. A skutečně mě uchopila za paži a počala mě vyvádět z paláce. Já se příliš nebránil, ba začalo se mi v té komedii trochu líbit.

Řekl jsem tedy, že bych rád mluvil s pan Nosticem, že jsem slyšel, že to je jeho palác, a jestli tady bydlí. Žena, pevně již přesvědčena, že se setkala z bláznem, mi stiskla silněji paži a začala volat ochranku. Já řekl, že půjdu po dobrém. Z vrátnice v tu chvíli skutečně vyběhl mladík, který mi hlídal kolo, a vypadalo to, že mě povedou dva. Mladík říkal, že jsem mu hned připadal podezřelej, když jsem přijel na kole.”

Celý soupis trampot Jiřího Peňáse si můžete přečíst ZDE.

Ochota zveřeňovat dokumenty nechybí dvojici Babiš - Moravec. Nedělní neúčast pana ministra v Otázkách Václava Moravce se dál řeší. Babiš na svém facebookovém profilu nejprve zveřejnil několik e-mailů adresovaných moderátoru pořadu Václavu Moravcovi a generálnímu řediteli České televize, v nichž uvádí důvody, proč se vysílání nemohl zúčastnit. Moravec však většinu Babišových argumentů popřel a některé z nich dokonce označil za absurdní či žert.

Ministr financí Andrej Babiš se na jednání o kontroverzním vládním návrhu na...

Moravec napsal, že Babiš nebyl do pořadu pouze zván, ale i jeho mluvčí byla opakovaně žádána o návrh alternativních termínů. „Na naše žádosti jsme nedostali šest týdnů ani jednu odpověď,” popsal Moravec.

Nedošlo tak v Otázkách očekávanému střetu mezi Babišem a  Kalouskem. K mnohem méně veselému střetu však došlo ve Slaném.

Tragickou dohru měl zásah strážníků proti hlučné oslavě v tamějším baru. Na místě se strhla rvačka. Jeden strážník byl zraněný a mladá žena následující den v nemocnici potratila. Případem se nyní zabývá policie.

Hlídka byla předminulý pátek přivolána do baru kvůli stížnostem na hluk. První návštěva kolem desáté hodiny se obešla bez problémů. Hluk se ale trvale nesnížil, a když hlídka dorazila na stejné místo opět před půlnocí, strhla se rvačka. „Momentálně pracujeme s verzí, že byl napaden strážník. Ale možná tam může být i změna právní kvalifikace, až budou všichni zúčastnění po výslechu,“ řekla serveru Lidovky.cz středočeská policejní mluvčí Michaela Nováková.

V Česku se v posledních týdnech volá také policie na migranty. V Itálii se však přesvědčili, že umí i přiložit ruku k dílu. Desítky uprchlíků pomohly obyvatelům Benátska čelit následkům ničivého tornáda, které region zpustošilo minulý týden. „Přišli o všechno, museli jsme jim podat pomocnou ruku. Oni to pro nás udělali také,“ vysvětlili vděční migranti italským médiím.

Uprchlíci pomáhají s obnovou obcí, které zpustošilo tornádo.

Zborcené zdi, stržené střechy, stromy vyvrácené z kořenů a desítky zraněných lidí. Severoitalský kraj Benátsko (Veneto) se vyrovnává se zkázou, kterou mu minulý týden přineslo ničivé tornádo. Vichr o rychlosti 300 kilometrů za hodinu se ve středu prohnal provinciemi Dolo a Mirano a obrátil domovy tamních obyvatel v trosky.

Tak hezký večer, snad vás nepotká podobná katastrofa.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...