Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: Na prezidenta se nekřičí, nebyl na schůzi a zbořil zeď

Česko

  20:32
Krásný slunečný den přinášel jen slunečné zprávy. Tak to nebylo, ale zajímavé jsou určitě. Mladík povalený policií při pokřiku „Ať žije Havel“ na prezidenta Zemana si to nechce nechat líbit. Nejsem žádný uličník, aby se mnou takhle jednali, tvrdí.. To ještě nezná Zemana.

Miloš Zeman položil věnec k soše T.G.M. foto: Yan ReneltMAFRA

Aktivistická skupina oMen se postavila za svého člena, kterého policie odvezla v poutech k policejnímu výslechu kvůli vykřikování hesla „Ať žije Havel!“ během středečního pokládání věnce prezidentem Milošem Zemanem u sochy TGM na Pražském Hradě.

„Chápeme snahu o ochranu prezidenta, ale i ta má svá pravidla a nemůže být zneužívána pro šikanu názorových oponentů,“ vzkazují po incidentu. Policie ve středu zadržela jednoho z členů skupiny oMen, aktivistu a překladatele Otakara van Gemunda, kvůli vykřikování hesla „Ať žije Havel!“.

Ochranka nás nebude lovit, říká aktivista odvlečený při výkřiku ‚ať žije Havel‘ na Zemana

Mladík chtěl odkrýt portrét Václava Havla na své hrudi, nápis „Zeman - ruský šváb“ a vytáhnout transparent.

Na síti se rozvinula čilá debata, zda byl zákrok v pořádku či ne. Řada lidí zastávala názor, že aktivista prostě překročil koridor hlídaný policii a policie postupovala ok. Všichni se oháněli zákony, citacemi ze zákona o policii a vyhláškami. Ale co zdravý rozum? Co takhle ho zastavit, něco mu říci a legitimovat? Policie už zná jen sražení na zem? Zřejmě je malinko vystresovaná z akce trenýrky a s ochranou Zemana to přehání...

Veteráni vpřed

Guvernér ČNB Miroslav Singer si pochvaluje, jak blahodárně působí regulace koruny vůči euru na českou ekonomiku. Proto ještě nějakou dobu potrvá. Jenže má i vedlejší efekt, o němž se Singer nezmiňuje: ze země rychle mizejí novější ojetiny, zato se přivážejí čím dál starší auta.

Vrak auta.

Do Česka se tak importují stále starší auta, mnohdy nekvalitní, přestárlá, na hranici své životnosti. Musejí být co nejlevnější, protože je dále zdražují dovozní a registrační poplatky, které dosahují až šestnácti tisíc korun.

Mám ještě jednu poznámku: Není to tím, že lidé prostě nemají peníze? Asi si můžeme přiznat, že u nás stále ještě není situace jako v západních zemí, kde se prodávají standardně auta nová, ojetiny jsou spíše doplňkem. U nás je to ale obráceně.

Česko jako vrakoviště. Kvůli slabé koruně se dováží čím dál starší auta

Dojemná chvilka

Drsný zablácený sportovec, čerstvě mistr světa, zřejmě i bohatý a obletovaný dívkami, dojal miliony lidí.

All Blacks po vítězství nad Austrálií 34:17 jako první ragbyový tým v historii obhájili triumf na mistrovství světa, se zlatými medailemi na krku kráčeli po stadionu, zdravili diváky a užívali si vítěznou euforii. V tom však z davu fanoušků vyběhl chlapec a chtěl obejmout jednoho z hráčů Sonnyho Billa Williamse.

Dojemné gesto. Malého fanouška srazila ochranka, ragbista mu pak věnoval medaili

Pořádková služba udělala, co má v popisu práce, narušitele srazila nemilosrdně k zemi, aby ochránila hvězdné sportovce. Co se však dělo dál, to překvapilo všechny. Sonny Bill Williams, jeden ze strůjců sobotního triumfu, sekuriťáka odstrčil a vysvětlil mu, že to je v pořádku. Chlapci pak pomohl na nohy a sám jej objal.

Novozélanďan Sonny Bill WIlliams ukázal, že má srdce ze zlata.

Překvapený čtrnáctiletý Charlie Lines se dostal mezi své hrdiny v černém a také do hledáčků kamer. Novozélanďané se fanouška ihned ujali, další ragbista Liam Messam mu navlékl svého černého kulicha a malý Charlie pochodoval s nimi. To však nebylo všechno, Williams se rozhodl chlapci přichystat zážitek na celý život, když mu na krk pověsil svou vlastní zlatou medaili!

Když nebyl na schůzi, měl mlčet

Ta historka zní až neuvěřitelně. Co sem to chtěl... jo! sou volné hranice... Ale celá historie je jen sled a posloupnost náhod.

Jeden z bývalých nejvyšších východoněmeckých činitelů Günter Schabowski, který před 26 lety spustil pád Berlínské zdi rozdělující Německo, v neděli ráno zemřel. Býval členem nejužšího vedení vládnoucí východoněmecké komunistické strany (SED). Do dějin vstoupil večer 9. listopadu 1989, když na tiskové konferenci oznámil, že občané tehdejší Německé demokratické republiky (NDR), která patřila do sovětského komunistického bloku, napříště mohou vycestovat na Západ.

Snímek z 90. let zachycuje turisty procházející se podél nejzachovalejší části berlínské zdi zvané "East Side Gallery". V pozadí je vidět berlínská katedrála.

Toto oznámení mělo za následek zhroucení Berlínské zdi a později vedlo ke sjednocení Německa. Vedení SED krátce před zmíněnou tiskovou konferencí schválilo nařízení, které občanům NDR povolovalo vycestovat do západního Německa. Platit to však mělo jen za určitých podmínek a hlavně až od následujícího dne, tedy 10. listopadu, což ale Schabowskému uniklo, protože se klíčového zasedání osobně nezúčastnil.

Zemřel funkcionář NDR, který ‚omylem‘ spustil pád Berlínské zdi

Ošklivý tábor, ošklivé skutky?

Západní břeh, Gaza, ale i Jordánsko, Libanon, Sýrie, Palestina. Právě ze zdejších uprchlických táborů pochází frustrovaní mladí Palestinci. Ti, kteří se zapojili do střetů s izraelskou policií, při nichž se ozbrojené síly musely krýt před letícími kameny. A dopustili se i útoků nožem.

Uprchlický tábor pro Libyjce v Tunisku

Těžko hádat, zda za agresivitou stojí právě prostředí táborů, nebo si ti lidé prostě nesou jisté postoje už z prostředí, ze kterého přicházejí.

Jedna studie dokonce připisuje řadu konfliktů a eskalaci násilí sexuální frustraci. Mladý muslim nesmí mít sex před svatbou, ženy jsou věrné a nemají mimomanželské poměry. Porno je těžko dostupné. To prostě je sexuální frustrace... a takových mladíků jsou desítky milionů...

Podhoubí nenávisti. Útočící Palestinci jsou frustrovaní životem v táborech