Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora. Nečas jako křišťál a dvakrát ptáček, jednou svíce

Česko

  20:33
Co se honilo hlavou Petru Nečasovi, když jako ministr ODS horoval pro konzervativní hodnoty a zároveň přemýšlel, jak pomoci Janě Nagyové, aby mu byla co nejblíže? Těžko říci... Ale dnes jsme přinesli i zprávy z obyčejnější oblasti. Myslíte si, že kuchař jenom v klidu a na čistém stole skládá krevety do kolečka? Chyba lávky..

Petr Nečas na posledním zasedání vlády foto: MAFRA, Tomáš Krist

Dlouhé roky se mu přezdívalo pan Čistý. Petr Nečas ovšem ve stejné době žil dva životy - jeden s manželkou Radkou a dětmi, druhý s milenkou Janou Nagyovou. O jejich poměru začal bulvár spekulovat zhruba v roce 2008, podle všeho ale začal mnohem dříve.

O takových věcech se těžko mluví a hodnotí. Podobných osudů je v našem okolí spousta. Ale je tu jeden rozdíl. „Normální“ lidé si ten jakoby čistý život nedávají na štít , který jim má získat moc, postavení a také peníze. A právě to dělal Petr Nečas. Když už takto žiju, mlčím. 

Nečas také Nagyové pomáhal k vlivným postům, které podle všeho neměly vyhovět jejím úžasným schopnostem, ale měly zajistit jediné. Aby byla v blízkosti svého milence. 

Paralelní život pana Čistého. Dlouholetý vztah s Nečasem vynesl Nagyovou k moci

Vykašlal se i na Zemana

Muž pevného charakteru a uhrančivých očí. Málokterý z českých herců se může pochlubit takovou plejádou skvělých rolí ve skvělých filmech. Petr Čepek.

Petr Čepek.

Jeho postavy se zrodily přímo s ním, nemohly čekat, až se jich někdo vhodný ujme. Takové oči, jejichž pohled dokáže drtit kámen i obejmout bolavou duši, neměl nikdo jiný. A k tomu husté obočí a nepoddajné tmavé vlasy. Jeho tvář hrála, aniž by ústa promluvila.

Možná by ale na to všechno stačila jen dvě slova: pevný charakter. Ten se ukázal už za studií na DAMU.

V roce 1962 studenti vyrazili slavit majáles. Někteří spontánně, jako třeba Čepek nebo Ladislav Mrkvička, jiní coby agenti zaúkolovaní StB. Studentské veselí zachycené na jejich fotografiích si šéfové StB vyložili jako „protirežimní nepokoje“ a Mrkvičku šli zatknout do divadla Disk. Herce totiž tehdy vylezl na tramvaj a sundal jí trolej. Jeho spolužáci měli podepsat, že Mrkvička je rozvraceč. Čepek nepodepsal. Jako jediný. „Bylo to nevídané, donkichotské gesto. Dlouho jsem přemýšlel, kde se to v něm vzalo, jak silný to musel být charakter. Ptal jsem se sám sebe: Byl bych toho schopen?“ řekl Ladislav Mrkvička v dokumentu o Petru Čepkovi.

Oba pak byli vyloučeni ze školy. Čepkův charakter se projevil i později, když ho oslovili s nabídkou role v seriálu 30 případů majora Zemana. Seriál připravovaný špičkami režimu ve spolupráci s SNB. Hráli v něm téměř všichni tehdejší herci. Jen málokdo si dovolil odmítnout. Čepek ano. Měl hrát básníka Daneše v díle Klauni, jakýsi symbol opileckých intelektuálů, kteří ve spolupráci se západními imperialisty připravovali převrat v roce 1968. 

Major Zeman v podání Vladimíra Brabce.

POHNUTÉ OSUDY: Peklo? Uhrančivý herec, který před ničím neuhnul, přišel do nebe

Uráží vás „černá huba“

Běžně užívaný výraz mezi pražskými dopraváky „černá huba“ vyvolal ostrou reakci. „Takhle trapnou věc jsem snad nezažila,“ reagovala ve svém kritickém komentáři romská aktivistka Petra Gelbart. Zároveň dopravnímu podniku ironicky pogratulovala k asociálnímu chování. Ten však důrazně odmítá, že by byla přezdívka jakkoli problematická.

„Černá huba“, vůz metra typu 81-7171 (podle černého čela).

Pražský dopravní podnik představil cestujícím na začátku srpna šestadvacet plakátů se slangovými výrazy, které se běžně používají mezi dopraváky. Ve výběru z několika stovek pojmů, které se řadí k nespisovné formě jazyka, se tak objevil například „kaštan“ čili cestující nebo „jezevčík“. Tak se přezdívá schématu sítě metra či tramvají uspořádaného do úzkého dlouhého pruhu.

Na informačních cedulích však dopravní podnik seznamuje lidi i s výrazem „černá huba“, tedy vozem metra typu 81-7171. Vysvětlení? „Podle černého čela,“ stojí na plakátu.

Takže co s tím. Budeme se zamýšlet nad skrytým rasismem pražských řidičů metra? Kdy vznikl tento slangový výraz pro vagon? Vnímají všichni lidé pojem černá huba jako hanlivé a urážlivé označení pro černochy?

Černá huba‘ v metru rozlítila romskou aktivistku. Není důvod, brání se dopravce

V televizi je vše špatné

Teror Islámského státu na porobených územích má další oběti: televizní vysílače a satelity. Extremisté je ničí v obavách z „nepřátelských“ médií, jejichž zpravodajství koroduje džihádistickou propagandu. Svědci z města Rakka líčí, že Islámský stát hodlá „škodlivé“ televizní vysílání zcela zakázat a nahradit jej recitací koránu.

Tu zprávu se obyvatelé Rakky poprvé dozvěděli počátkem srpna, z úst imámů při pátečních modlitbách. Duchovní v mešitách kontrolovaných Islámským státem svému publiku oznámili, že úřady nadále nehodlají tolerovat vysílání „cizích“ televizních stanic, a zahajují proto kampaň, jež se „škodlivým“ fenoménem jednou provždy zúčtuje.

Do budoucna tak budou lidé v místech ovládaných Islámským státem sledovat v televizi jenom předčítání koránu, veřejné popravy nebo bičování.

Jakékoli zprávy z okolního světa neodpovídající představám o tom, co je to správné musí zmizet.

‚Žádné falešné zprávy, jen korán.‘ Vystrašený Islámský stát likviduje televizi

Dvakrát ptáček, jednou svíce!

Asi každý kdo šel na kuchaře před revolucí a těsně po, tak zná tu památnou větu od rodičů „Běž na kuchaře, budeš se mít dobře, lidi si tě budou vážit, budeš v teple a u jídla.“ No a pak přišla tvrdá realita, se kterou se potýkala spousta kuchařů – tedy lidí, kteří na tento obor šli z těchto pohnutek a naivně si mysleli, že to tak bude.

Svíčková od šéfkuchaře Frencla Romana, Café Savoy

Tento obor, nechci tím zlehčovat jiné profese, protože každá má své, je o tvrdé práci, dennodenním drilu a nasazení. Leckdy jsme pracovali v nevyhovujícím pracovním prostředí, dělali 15-16 hodin denně a častokrát v neklimatizovaném prostoru plném stresu a neměli jste ani čas se najíst. Sednout si k jídlu byl komfort, který se podařil jednou za týden, a to mluvím o štěstí. tak to popisuje šéfkuchař zahálka těžký živoit za plotnou.

Muže v bílé čepici totiž lidé vnímají jen přes kuchařské celebrity, které si v televizních pořadech hrají s jídlem, ale nevidí co obnáší opravdový život v restauraci.

ZAHÁLKA: Dlouhá pracovní doba, žádná dovolená. Být kuchařem je především dřina

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...