19. srpna 2015 20:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: proč uťali hlavu slavnému archeologovi, čokoláda za dvacku a Rath vs. strýc

Ach, ty starosti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ach, ty starosti... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Islámští radikálové již před několika měsíci začali ničit antické město Palmýru. Starověké monumenty nevyčíslitelné historické hodnoty jsou nyní vydány napospas radikálům. Islámský stát v Palmýře ale páchá i zvěrstva na lidech. Tady jsou zprávy dne.

Džihádisté z IS zavraždili na náměstí před muzeem jednaosmdesátiletého syrského archeologa a dlouholetého kustoda sbírek antické Palmýry. Podle agentury AP mu uťali hlavu a jeho tělo pověsili na římský sloup. IS Palmýru obsadil v květnu bez většího odporu armády.

Smrt historika Chálida Asada ve středu ohlásila syrská oficiální agentura SANA i exilová opozice. Bojovníci Islámského státu muži v úterý uťali hlavu na náměstí před palmýrským muzeem za přítomnosti několika desítek lidí. Pak tělo dovezli na místo starobylé Palmýry a pověsili na antický sloup.

Bojovníci Islámského státu dobyli město Palmýra v Sýrii s jeho antickými...

Chálid Asad patřil k „nejvýznamnějším průkopníkům archeologie v Sýrii“. IS ho držel v zajetí měsíc a snažil se od něj dovědět, kde jsou ukryty cennosti, jež se podařilo z Palmýry vyvézt před příchodem IS.

To David Rath poklady nehledá. Spíše hledá problémy. 

Rozsudek byl podle Ratha naplánován dopředu a přísedící během jednání pospávali.

Soudce Robert Pacovský nekompromisně zadusil poslední Rathovu šanci na opakování soudního jednání, po němž si expolitik odnesl trest 8,5 roku. Rath namítal podjatost kvůli bleskovému angažmá soudcova strýce Michala Pacovského jako obhájce. Poukazoval také na zásah do svých práv kvůli postupu předsedy senátu, když do soudní síně nakráčela koncipientka z kanceláře Rathova obhájce Adama Černého s fotografií. Ani v jednom případě neuspěl.

Během dvou let soudního jednání s Rathem rozhodoval Pacovský o své podjatosti mnohokrát, jen minuty před vynesením dlouho očekávaného rozsudku, ho ale čekal choulostivý verdikt týkající se podjatosti.

A problémy se dají očekávat nejen v Rathově Hostivici, ale i v Praze. Největší e-shop světa Amazon míří na její okraj, do Horních Počernic. Někteří tamní zastupitelé se proti postavení logistické haly bouří – a to ještě americká firma svůj záměr oficiálně ani nepotvrdila. Městská část podle prvních propočtů schytá 2300 nových průjezdů aut denně.

Jisté je to, že developerská společnost P3 plánuje „anonymní“ halu o 40 tisících metrech čtverečních, v níž by našly práci zhruba tři tisíce lidí. Nyní ji čeká úřední posouzení vlivu životního prostředí v rámci takzvaného řízení EIA.

Problémy měl i jeden příslušník, ale nakonec je nemá. Soud v úterý nepotrestal pražského policistu, který je obžalovaný z útoku na sraženého motorkáře. Podle soudu je policista vinen, trest mu ale neudělil. Dospěl totiž k závěru, že je dostatečné už to, že se případ před soudem projednával.

Policista napadl sraženého motorkáře v Praze

Rozhodnutí není pravomocné, státní zástupce se na místě odvolal, požaduje pro policistu podmíněný trest a zákaz činnosti.

Případ, jímž se zabýval Obvodní soud pro Prahu 4, tak skončí u městského soudu. Policista podle verdiktu zneužil pravomoci úřední osoby. „Je to výrazné překročení zákona o policii. Ležel (napadený motocyklista) v klidu na zemi. Byl zraněn,“ řekl České televizi žalobce Ladislav Stahl.

A nakonec návod, jak zahnat problémy: jak jinak, než sladkou pochoutkou. Čokoláda je bohatá na hořčík a při jejím pojídání mozek uvolňuje hormony štěstí a uspokojení. Často se ale stává, že v obchodě sáhneme po nekvalitním výrobku. „Vyplatí se pročíst si složení, které poskytuje první vodítko, druhým je samozřejmě následná vlastní zkušenost. Je také důležité, v jakém prostředí je čokoláda skladována, zda není v místě prodeje vysoká teplota, vlhko a tak podobně,“ říká v rozhovoru Petra Vysloužilová, manažerka kvality v čokoládovně Carla.

Lidovky.cz: Jak nejrychleji poznáme kvalitní čokoládu?
Neorientovala bych se určitě podle obalu, ale zejména podle složení na něm. Kvalitní čokoláda obsahuje pouze kakaové součásti, cukr, případně další přísady podle druhu čokolády – mléko, smetanu, ořechy apod. Určitě neobsahuje žádné jiné rostlinné tuky. Zákon sice povoluje do pěti procent nahradit kakaové máslo, nicméně tím se kvalita čokolády snižuje. Dobrou čokoládu ale poznáte hlavně na chuti, tedy při senzorickém testu - měla by mít jemnou konzistenci a příjemnou chuť bez cizích pachů a příchutí.

Celý rozhovor čtěte ZDE.

Dobrou chuť a dobrý večer.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!