Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: Pryč s limoškou, husa jako husa a Bond nebrečí

Česko

  20:31
Nechme děti, ať si v automatech kupují co chtějí. Stejně jsou přeslazených limonád plné krámy. Když to říká obchodník s limonádami, nelze se divit. Ale na děti si sahat nedáme! Možná by neměly jíst ani pečenou husu, ale to už je asi extrém.

Sean Connery jako James Bond a Honore Blackmanová jako Pussy Galore ve filmu Goldfinger. foto: Reprofoto

Podle manažera společnosti PepsiCo by se stát neměl míchat do toho, co se prodává ve školních automatech. Konkrétně je podle něj vlastně zbytečné odstraňovat z automatů na školních chodbách sladké nápoje, když před budovou jsou krámky, kde si limonádu můžou školáci koupit.

„Mám tři děti a dvě z nich chodí do školy, sám to řeším. Když jim znemožníte, aby si nápoj koupili ve škole, udělají to někde před ní. To je můj názor, moje zkušenost. Záleží na tom, kolik dáte dítěti peněz a co ho naučíte. Když mu místo připravené svačiny a lahve čisté vody dám padesát korun na den, samo si rozhodne, co si koupí. Nemyslím si, že řešením je zásah státu. Je to krátkozraké, protože prodejny jsou i padesát metrů před školou. A co budete dělat dál? Řeknete, že v okruhu 500 metrů od školy se nesmí prodávat to a to? To nelze,“ říká Josef Neumann

Jsem zapřísáhlý odpůrce státního dirigování co a jak a kde. Na druhou stranu jsem ale také plátce daní, které jdou mimo jiné na školy.

Rozdíl v příkladech, které pan Neumann uvedl, je velmi jednoduchý. Soukromému obchodníkovi samozřejmě nemůžu nic nakazovat. Ale školu si platím ze svých daní a proto v ní budou moje děti pít to, co já chci. Konec.

Šéf Pepsi: Zákaz slazených nápojů ve školách? Děti si je stejně koupí jinde

Morální vzor

Zaměstnání soudce je důležité a důstojné. Soudní moc je jednou ze tří pilířů demokratického státu. Rozhodnutí členů soudcovského stavu může smrtelníkovi změnit celý život. Proto také soudci procházejí přípravou, odbornou zkouškou i psychologickými testy. A ...pak se stane něco, co celý tento obraz pošle k šípku...

Soud (ilustrační foto).

Litoměřický soudce Ladislav Jelínek brzy na zasedne už podruhé na lavici obžalovaných. Policisté totiž ukončili vyšetřování úplatkářské kauzy z letošního května,

Jelínek, dočasně zbaven taláru, nabízel vytipovaným lidem přes prostředníky, že za úplatku zařídí lepší rozsudky u kolegy, soudce litoměřického okresního soudu Vlastimila Nedvěda. V prvním případě měl Jelínek vzít 31 tisíc korun za urychlení žádosti o navrácení řidičského průkazu, v druhém podle obvinění žádal se společníky 380 tisíc po Ukrajinci stíhaném kvůli uplácení. Skupina se scházela v litoměřické pivnici Sparta, kde měl soudce převzít úplatky.

Úplatky v pivnici? Vyšetřování druhé kauzy soudce Jelínka skončilo

Vemte si hrob, pomůžete národu

Tak tu máme krásného kříženečka... vemte si ho domů. Tyto klasické hlášky jistě velmi hodného Zeňka Srstky z pořadu Chcete mne, se mi vynořily v paměti, při čtení zprávy o možnosti adoptovat hroby českých velikánů.

Monumentální hrob významného českého politika a novináře Julia Grégra

Adopce hrobů už zachránila místa posledního odpočinku mnoha významných osobností české historie. Mezi nimi jsou například básník Karel Jaromír Erben nebo autor populárních Broučků Jan Karafiát. Jenže místa posledního odpočinku chátrají dál. Jen v Praze stále čeká na adopci více než sedm desítek hrobů, mimo jiné třeba monumentální náhrobek politika Julia Grégra.

„O hroby, které nejsou v havarijním stavu, se nikdo nestará. Bohužel se to týká i hrobů slavných a významných osobností české historie,“ popsala serveru Lidovky.cz koordinátorka projektu adopce hrobů Oldřiška Dvořáčková. „Pokud tedy není hrob slavného člověka v havarijním stavu, nedostává se mu mimořádné péče,“ dodala smutně.

Hřbitovy nabízí k online koupi opuštěné hroby na Vinohradech, Olšanech i v Ďáblicích

Adopce hrobů zachránila místa odpočinku Erbena či Karafiáta. Je na ně pořadník

Pryč s Graigem!

Zájem o novou bondovku s Danielem Craigem Spectre, na kterou se o víkendu v kinech stály dlouho nevídané fronty, překonal její poslední díly. Celkově 24. díl příběhů agenta 007 s povolením zabíjet zhlédlo za první víkend po premiéře 146.642 diváků, kteří v pokladnách kin nechali přes 21 milionů korun. Informuje o tom Unie filmových distributorů.

James Bond v podání Seana Conneryho

Ani všechna rekordní čísla mne nepřesvědčí, že nový james Bond s Danielem Craigem jsou lepší než ty staré klasické díly. Bond má být krásný, necítit bolest, balit krásky, mít tisíce úžasných technických vychytávek, být vždy čisťounký, .. prostě nereálný...

Ale nový Bond je jenom další z akčních hrdinů, kterých jsou plná kina. A dokonce pláče!

Zájem o bondovku Spectre v kinech pokořil její předchozí díly

Nebe na zemi, husa na pekáči

Svatomartinské hody, ke kterým neodmyslitelně patří pečená husa a svatomartinské víno, se blíží. O výběru husy i samotném pečení jsme mluvili s Martinem Svatkem, šéfkuchařem táborské restaurace Goldie a členem Národního týmu asociace kuchařů a cukrářů České republiky.

Svatomartinská husa patří k nejoblíbenějším českým tradicím.

Odpověď svádí k tomu říct, aby si člověk zašel k tomu, kdo husy chová. Ale to není vždy možné. Ve většině obchodů koupíte mražené, což není úplně špatné řešení. Pokud si to však dotyčný chce udělat opravdu pěkné, protože vaření je krásná činnost, určitě bych mu doporučil, aby si zavčas našel někoho, kdo husy chová a měl ji tak čerstvou. V opačném případě může být problém, že už husu nesežene.

Pan Svatek je kuchař podle mého gusta. Žádné mlácení prázdné slámy o degustačních vychytávkách, rodinných farmách a dalších nesmyslech, které mají tahat peníze z našich kapes. Přímo říká. „Důležitý je první dojem, pokud je čerstvá, tak je to snazší. Uděláte si svůj názor. Když je mrazená, je to trochu loterie, ale, jak už jsem řekl, ve výsledku nejde o nic hrozného.“

Samozřejmě že nejde.

Kdo z nás pozná podle ochutnání, že husa je z krámu, nebo od farmáře. nechme teorii a těšme se na čas bohů, až zasedneme, ke křupavé a voňavé husičce...

Laik rozdíl mezi čerstvou a mrazenou husou nepozná. Na obě stačí sůl, kmín a jablka‘