14. srpna 2015 20:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: Rasista přes makléře, svět plný jídla a kráska s cigárem

Irena Kačírková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irena Kačírková | foto: ČTK

„Je bůh paní profesorko? Samozřejmě že není Filipe. A jak to víte?“ Tak zní slavná věta z filmu Starci na chmelu. Ateistickou profesorku hraje Irena Kačírková, jejíž příběh je dalším dílem v našem seriálu Pohnuté osudy. Ale zaujal nás i rozsudek nad rasizmem z druhé ruky nebo přehled zemí podle dobrot, které tam vaří.

Nekamenujte posly špatných zpráv, říká staré přísloví, které by se chtělo zopakovat po rozsudku, který nařídil realitní makléřce omluvit se „nastrčené“ Romce jíž nechtěla pronajmout byt. Proč? protože je Romka. Podle soudu šlo o jasnou diskriminaci a žena se musí omluvit.

Klíčové ale je, že makléřka jen tlumočila postoj majitele nemovitosti, který prostě svůj byt nechce pronajímat Romům. Makléřka jen plnila zadaný příkaz a to, za co také bere svou provizi. Hledá zájemce podle přání majitele. Špatná zpráva je, že jsme rasisté, ale za to makléřka nemůže...

Podle soudce Jiřího Šlapala ale nahrávka hovoru mezi Balogovou a zástupcem realitní kanceláře prokázala, že Balogová byla diskriminována. Nosková se má omluvit do tří dnů od nabytí právní moci rozsudku.

Makléřka nechtěla Romce pronajmout byt. Musí se jí omluvit, nařídil soud


Já sám vím, co máte vědět..

Ruský nejvyšší soud ponechal v platnosti výnos prezidenta Vladimira Putina o utajení ztrát ozbrojených sil během speciálních operací v době míru. Zpravodajská stanice BBC uvedla, že jen jeden z účastníků se během sedmihodinového pojednávání odvážil otevřeně říci, že jde o utajení nasazených ruských vojáků do konfliktu na východě Ukrajiny.

Vladimir Putin v mužném posedu.

Vladimir Putin v mužném posedu.

Putinův výnos, vydaný koncem května, napadla skupina občanských aktivistů a novinářů, podle kterých si prezident příliš široce vykládá zákon o státním tajemství.

Tak tohle známe. Největším nepřítelem totalitářů jsou informace. Proto se za komunistů nemohli číst cizí noviny, sledovat cizí televize a cenzura vyškrtávala vše nepřijatelné. Stát, který říká, že on sám rozhodne, jaké informace jeho občané smějí vědět, je hloupý. Je si totiž vědom své slabosti. Informace vyvolávají otázky a o ty totalita nestojí.

Smrt ruských vojáků na Ukrajině? Nejvyšší soud podpořil Putina v utajování ztrát

Tragedie na dětském táboře

Tábor pro youtubery neřešil po smrti chlapce situaci správně, zlobí se matka jednoho z účastníků tábora. Děti měly prý po incidentu zakázáno volat domů a nebyla jim dostatečně poskytnuta psychická opora. „Syn říkal, že jeden z chlapců běžel a píchnul si nůž do krku. Nemyslím si ale, že to tak bylo,“ popsala své pochybnosti matka Miloslava.

Tábor pro youtubery situaci s mrtvým chlapcem nezvládl, tvrdí jedna z matek

Tragédei se na táboře stala minulý čtvrtek. Jeden z táborníků zemřel poté, co údajně upadl a zabodl si do těla čepel nože. Ani doktor z přilehlé Volyně, který na místo dorazil během pěti minut, mu nedokázal pomoc.

Samozřejmě se okamžitě vyrojily spekulace, jak se tragedie mohla odehrát a zda za ní nestojí ty zlé počítačové hry. Téma tábora, kde se mladí učili točit videa pro případné umístění na youtub, k tomy přímo láká. A lze samozřejmě pochopit matku dítěte, který viděl smrt svého kamaráda. Je to smutné, ale neštěstí se prostě dějí. S tím nic neuděláme. A podle policie to opravdu byla „jen“ nešťastná náhoda.

Hurá za žrádlem do světa

Recept na Abudo - Upečené maso (buď kuřecí nebo vepřové) ve směsi z octa, soli, pepře, česneku, sójové omáčky a dalšího koření. Kromě lahodné chuti nabízí také praktickou věc: takto upečené maso zvládne přežít skladování bez chlazení.

Malajsijské pálivé nudle

Malajsijské pálivé nudle

Unikátní je také Lechon, který nesmí chybět na žádné zahradní party. Celé prase se upeče nad uhlím a vznikne tak křupavá, zlatává kůrka. Maso se podává se speciální omáčkou z jater, která je na Filipínách oblíbená. Pokud nevíte o čem je řeč, tak jde o dvě oblíbená filipínská jídla. A právě Filipíny se umístily na druhém místě v anketě CNN, ve které zemi se dá nejlépe najíst. Vyhrál....Taiwan.

Kulinářská filozofie Taiwanu je totiž jednoduchá: jezte často a kvalitně. Malé svačiny jsou zde nejdůležitějšími jídly dne. Ostrovní pokrmy jsou mixem komunit Min Nan, Teochew a Hokkien Chinese dohromady s japonskou kuchyní.

Kam za skvělým jídlem ve světě? Podívejte se na žebříček nejlepších zemí

Kráska s cigaretou

Herečku Irenu Kačírkovou si vybavuji především ve dvou momentech. Poněkud infantilní klip k písni Dáme si bytu s Josefem Bekem a jako profesorku ve Starcích na chmelu. „Je bůh paní profesorko? Samozřejmě že není Filipe. A jak to víte?“

K jejímu smutnému životnímu příběhu se vracíme v našem seriálu Pohnuté osudy 

Málokomu osud nadělil do rukou lepší karty: bohatá rodina se služkami, perfektní vzdělání, aristokratická krása a nesporný herecký talent. Jenomže život nehraje podle pravidel. Ireně Kačírkové zůstal hodně dlužný.

Irena Kačírková

Irena Kačírková

Kdyby se narodila jindy a jinde, mohla si podmanit filmový svět. Jenže se strefila do Československa reálného socialismu. Se vším všudy. Se stopkou u filmu i s vydíráním StB. Role angažovaných traktoristek ani uvědomělých soudružek z lidu se pro ni nehodily, krátký nádech, který pro ni znamenala 60. léta a slavná Radokova éra v Městských divadlech pražských, definitivně zatípla normalizace. Byla odleskem starých časů, ve filmu zůstala uvězněná v rolích koketních, povrchních paniček, talent mohla vložit především do divadla.

„Když jsem přišla do nemocnice převzít, co po mámě zbylo, dostala jsem župánek, bačkůrky a čtyři kartony amerik... To bylo vše. Byl to takovej její podpis,“ líčila v televizním dokumentu Ten drak jednou spadne hereččina dcera, scénografka Kristina Novotná.

POHNUTÉ OSUDY: Irena Kačírková. Odsouzená k samotě

Jiří Šťastný

Autor

Jiří Šťastnýjiri.stastny@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz