Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: Řezat sem, řezat tam, falešná lupénka a pravda o Star Wars

Česko

  20:33
Prezident Miloš Zeman je neobyčejně vtipný a svými slovy o přeříznutí mladých dívek rozesmál i některé poslance. Bohužel jeho zapšklí odpůrci nyní tvrdí, že jeho slova nebyla vhodná. Jde jasně o fanoušky fulgární kapely Pussy Riot...

Prezident Miloš Zeman během oficiální návštěvy Karlovarského kraje. foto: MAFRA

Prezident Miloš Zeman propagoval „sexualizované násilí proti protestujícím ženám“, obul se do hlavy státu v otevřeném dopisu feminista a filozof Mirek Vodrážka. Reagoval tak na prezidentova slova, která v minulém týdnu ve sněmovně v souvislosti s projednáváním návrhu nových pravidel pro národní parky a dřívějšími protesty aktivistek. Zeman totiž nevhodně hovořil o „přeříznutí“. Pak předstíral, že nerozumí, čemu se poslanci smějí.

Zemanova slova o ‚přeříznutí‘? Výhrůžky sexuálním násilím, zastrašování žen, kritizuje feminista

Prezidentova slova, která zazněla před poslanci během minulého týdnu při jeho obhajobě senátní verze návrhu nových pravidel pro národní parky, rozlítila filozofa zabývajícího se feminismem Mirka Vodrážku. Sepsal proto otevřený dopis, v němž na třech stranách rozebírá, proč odmítá „zastrašování žen a vyhrožování sexuálním násilím“. Text má server Lidovky.cz k dispozici.

Nejlpší reklama je ta státní

Klamavý web strongskintips.com, který je registrovaný v USA, slibuje zázraky v léčbě lupénky. Pacient má údajně pomoci „speciální“ krém PsoriFix. Provozovatelé stránek ale nyní mají problém - neoprávněně používali logo ministerstva zdravotnictví. Jednoho z „odborníků“ dokonce vydávali za ředitele neexistujícího dermatologického institutu spadajícího pod resort. Úřad Miloslava Ludvíka (ČSSD) nyní zvažuje podání trestního oznámení a od obsahu se distancuje.

Web klamal logem ministerstva a sliboval léčbu lupénky. Resort zvažuje trestní oznámení

Údajný odborník na léčbu lupénky, jmenovaný jako Vladimír Abrhám, ještě ve středu odpoledne sliboval návštěvníkům stránky strongskintips.com léčbu chronického kožního onemocnění americkým přípravkem. „Lupénku je možné porazit! Předejte informaci i svým blízkým, jinak jim hrozí velké nebezpečí!“ Tento nápis svítil pod neoprávněně užívaným logem ministerstva zdravotnictví.

Klamavý web, který neoprávněně používal logo ministerstva zdravotnictví.

Poté, co samo ministerstvo zdravotnictví veřejnost před tímto webem varovalo, ale logo zmizelo a z Vladimíra Abrháma coby ředitele „dermatologického institutu ministerstva zdravotnictví“, který ve skutečnosti neexistuje, se stal Matthew Black. Už jen „lékař a dermatolog“.

Polévka je grunt...

Couračka, pajšlouka, kyselica, kaldoun, kulajda, ovarovica, domikát... České, moravské i slezské polévky mají stovky podob a mnohé z nich věrně odrážejí charakter regionu. Proč jsou stále tak oblíbené a jakou si kde objednat?

Exotické houby v polévce se špaldovými kroupami

Co je skutečnou perlou české kulinární tradice? Co je výjimečné a co ji odlišuje od zbytku světa, a může tak být oprávněným důvodem gastronomického patriotismu? Odpověď je snadná a jednoznačná: polévky.

Kulajda či kaldoun. Polévky jsou skutečnou perlou české kulinární tradice

Ve slané části české kuchyně nenajdeme jiný žánr, který by tak výrazně vyčníval svojí lahodností a zároveň originalitou. Každý region má alespoň jednu typickou lahůdku, která se podává jako příslovečný „grunt“ v hlubokém talíři: Valašsko kyselicu či brynzový domikát, Podkrkonoší pajšlouku, na Vysočině dělají kyselku, na Šumavě bramboračku, v jižních Čechách couračku... Nyní, v chladných měsících, oceníme talíř horké polévky víc než kdykoliv jindy. S každou lžící do těla vlévá sílu a tolik potřebné teplo, ať už je to průzračný vývar, hustá a jasně žlutá dýňová, nebo bytelná zabijačková.

Co jste ještě nevěděli o Star Wars

Slavná sága Star Wars (Hvězdné války) letos oslaví čtyřicet let od premiéry prvního dílu. Kromě nového dílu, který má mít premiéru v prosinci, si studio Disney možná pro fanoušky připravilo opravdový bonbónek - několik fanouškovských serverů uvedlo, že letos nejspíše vyjde ve formátu Blu-ray neupravená verze původní filmové trilogie.

Originální neupravovaná trilogie Star Wars (nazývaná také GOUT - George ́s Original Unaltered Trilogy) je kolekce původních tří filmů (epizoda 4, 5 a 6) v takové podobě, v jaké byla promítána při premiéře v kinech. Ta sice vyšla v setu v roce 2006, ale používala obraz z nepopulárního média LaserDisc (předchůdce DVD) z roku 1993. Kvalita obrazu tak byla, k rozčarování fanoušků, velmi špatná. Verze Blu-ray by tento problém mohla vyřešit. Možnost její vydání oznámilo hned několik fanouškovských serverů.

Na co George Lucas není pyšný? Disney možná vydá původní neupravenou verzi Star Wars

George Lucas byl známý tím, že do každého nového vydání Star Wars přidával nové věci - střípky dialogů, digitální efekty i různé nové detaily, aby se původní trilogie více vizuálně přiblížila té nové, která začala vycházet o více než dvacet let později. V rozhovoru pro magazín Today řekl, že byl s původními verzemi velmi nespokojený a reedice byly právě způsobem, jak film dolaďovat..

Darth Sidious

Ke koulím jen v obleku

Sportovní pravidla se musí ctít. Tvrdě to pocítil i sedmiletý hráč bowlingu Grayson Powell, jemuž byl na dětském turnaji v kanadském městě St. John’s odepřen vítězný pohár proto, že měl na sobě šedivé džíny.

Pravidla jsou pravidla. Sedmiletému bowlingáři sebrali pohár, protože měl džíny

Malý Grayson posbíral v soutěži tříčlenných bowlingových družstev 171 bodů a se svými spoluhráči čekal na zlatou medaili, když za chlapcovými rodiči přišel organizátor soutěže Gord Davis a oznámil jim, že je jejich syn kvůli „krejčovskému přestupku“ diskvalifikován a pro cenu si nemůže jít.

Kauza malého Graysona Powella a jeho sepraných džín spěje ke smírnému konci.

Bowlingářský dress code mluví jasně: hráči musí mít na sobě černé kalhoty. Přesto rozhodnutí malého Graysona v sepraných džínách vyloučit vyvolalo rozhořčení a bowlingová organizace v hlavním městě provincie Newfoundland musí čelit vlně kritiky.

„Jestli je dětský sport o tomhle... tak hanba jim,“ prohlásil chlapcův otec Todd Powell. Tento názor sdílí i stovky lidí, kteří zahltili facebook organizace nesouhlasnými a často i nenávistnými vzkazy.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat