Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: ruské sestřelení, hromadná vražda a sladké drogy

Česko

  21:27
PRAHA - Rozkrývání kauzy Nemocnice na Homolce a vyšetřování pádů dvou letadel - airbusu Germanwings a boeingu Malaysian Airlines. Tady jsou zprávy dne.

Trosky zříceného boeingu na poli u východoukrajinské obce Grabovo. foto: Reuters

Na serveru Lidovky.cz se dlouhodobě věnujeme působení bývalého ředitele Nemocnice na Homolce Vladimíra Dbalého. Ve středu protikorupční policie obvinila šest lidí včetně Dbalého. Ve čtvrtek jsme vám nabídli pohled za „kulisy“: co si o ostatních obviněných napsal Dbalý do svého zápisníku?

„Bia (účatní Bialešová) dostává definitivní ránu. Koupil sem si za velké peníze službu, která nefunguje, vysrala ses na to, protože jediná tvoje motivace byla fakturovat měsíčně 3M (3 miliony korun - pozn. red.), přebíráme vše se skupinou ekonomů, hru s tebou ale musíme hrát dál,“ napsal si tehdejší šéf nemocnice v březnu 2011.

Jeden z obviněných je exporadce Dbalého Zdeněk Čáp. Policie ho od středy stíhá kvůli smlouvě na poradenství. Náš reportér Ondřej Golis s Čápem zkraje března udělal rozhovor.

Lidovky.cz: Znali jste se s Vladimírem Dbalým dobře?
Znali jsme se ze školy, z MBA.

Lidovky.cz: Dbalý vás v zápiscích zmiňuje poměrně často v souvislosti s úplatky, píše, že jste mu nosil peníze. O jaké peníze se jednalo?
Já jsem mu žádné peníze nenosil. Nemůžu za to, co tam píše.

Lidovky.cz: Nebojíte se obvinění? Informace z poznámek působí závažně.
Já nevím, co se v něm píše.

Všechny odpovědi si můžete přečíst ZDE.

I ve čtvrtek pokračovalo vyšetřování trégedie letu Germanwings z minulého týdne. Důkazy proti kopilotovi Andreasu Lubitzovi přibývají každý den. Německý prokurátor nyní oznámil, že na svém počítači na internetu hledal různé způsoby sebevraždy. Na svém tabletu měl také informace o bezpečnostních dveřích kokpitu. „Strávil minimálně několik minut jednoho dne hledáním informací o dveřích do kabiny a bezpečnostních opatřeních ohledně nich,“ citovala agentura Reuters.

Andreas Lubitz na archivním snímku.
Francouzský záchranář ohledává úlomky airbusu v horách.

Vyšetřovatelé také oznámili, že našli druhou černou skříňku a na místě havárie 150 sad DNA.

A vývoj zřejmě nastává i v sestřelení letu MH17 z minulého roku.  Za katastrofu malajsijského letadla nad východní Ukrajinou, při níž zahynulo téměř 300 lidí, může být odpovědný bývalý vysoký důstojník ruské vojenské rozvědky. S odvoláním na zjištění ukrajinských a nizozemských vyšetřovatelů to oznámil nizozemský zpravodajský server NRC. Podle serveru jde o první náznak, že do tragické havárie může být přímo zapleteno Rusko.

Papež František z vosku se vyjímá před katedrálou Notre Dame.

A protože se blíží Velikonoce nabízíme vám také jednoho papeže. Voskového.  

A na závěr ještě jedno upozornění. Pokud chcete během svátků mlsat sladké, dávejte si pozor. Cukr je totiž droga. „Člověk přestává vnímat, anebo jej přestává uspokojovat přirozeně sladká chuť, třeba v ovoci. Konzumace jakýchkoliv vykonstruovaných, nepřirozeně koncentrovaných a výživově chudých potravin vede k zisku energie a k uvolňování dopaminu, podobně jako v případě konzumace kokainu. Dopamin je mediátorem, který přináší pocit štěstí, ale jeho nadbytek vede k budování závislosti na konzumované substanci,“ řekla nám výživová poradkyně a specialistka na zdravou výživu Margit Slimáková.

A když jsme u toho ovoce a drog, nesmíme zapomenout na „kolumbijský týden“ v Lidlu na Zbraslavi. V zásilce banánů tam byl nalezen téměř metrák kokainu v ceně přes sto milionů korun.

Tak hezké nákupy.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...