Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: Sobotkův svár s Rakušany i César pro Čecha

Evropa

  19:41
PRAHA - Meteorologové říkají, že bude sněžit. Premiér Bohuslav Sobotka odmítá rakouskou kritiku, extremisté brojí proti kulturnímu centru v Brně. Více v přehledu zpráv dne.

Dánská herečka Sidse Babett Knudsenová oceněná v kategorii herečka ve vedlejší roli za výkon ve filmu l'Hermine. foto: APČTK

„Nečekal jsem něco takového, i když je teď situace ohledně islámu v Česku i ve světě citlivá. Nenapadlo by nás, že se toho chytnout méně úspěšní politici a pokusí se na centru získat hlasy v blížících se volbách. V Kuřimi jsme vždy měli naprosto korektní vztahy,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz podnikatel Abdulrahman Adday, který chce v Brně otevřít Islámské kulturní centrum.

„Většina lidí s námi nemá problém, ale radikálové a extremisté našeho centra využívají, aby zastrašili lidi a uspěli v krajských volbách,“ podotýká podnikatel. Celý rozhovor si přečtěte zde:

Vyšla kniha, která se věnuje umučení faráře Toufara a pozornost autor věnuje také těm, kteří se na perzekuci číhošťského faráře podíleli. Rozsáhlá kapitola se týká hlavního vyšetřovatele, sadistického důstojníka Státní bezpečnosti Ladislava Máchy, který byl za svůj podíl na vraždě Josefa Toufara v roce 1999 odsouzen na dva roky, z čehož si rok odseděl. Ladislav Mácha (*1923), který stále žije v Praze, se snažil všemi prostředky vyhnout trestu. U soudu předstíral zdravotní potíže a místo nástupu do vězení se začal skrývat. Musel být proto zatčen a do vězení eskortován. Pokud svých činů litoval, tak jen kvůli tomu, že mu zkazily slibnou kariéru u StB. Více zde:

Vymýšlejí, jak zachránit Kliniku. Členové kolektivu autonomního centra se snaží dělat vše pro to, aby nemuseli vyklidit objekt, kde za rok zvládli vybudovat kulturní centrum a kde provozují bezplatné kurzy a pořádají sbírky. „Klinika už není otázkou jen toho domu, ale stala se symbolem občanské angažovanosti,“ vysvětluje pro server Lidovky.cz člen komunity Jakub Ort. Úřadům nicméně vadí, že budova je využívána k jiným účelům, než k jakým byla zkolaudována. Rozhovor si přečtěte zde:

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Tak jako každý rok se server Lidovky.cz snažil získat informace o platech a odměnách na jednotlivých rezortech. Tradičně rebelujícím ministerstvem, které nechce jména odměněných úředníků zveřejňovat, ačkoli mu to ukládá judikát Nejvyššího správního soudu, je úřad Jana Mládka (ČSSD).

Když server Lidovky.cz data nakonec získal, obdržel pouze anonymní tabulku.

Po zveřejnění článku teprve začalo Mládkovo ministerstvo konat. Statisícové odměny pro některé úředníky? Jednalo se o motivační pobídky pro ty, kterým se podařilo vyčerpat evropské dotace. Tak vysvětluje ministr průmyslu Jan Mládek tučné odměny v jeho úřadu. Proč někdo inkasoval statisíce korun navíc, obhajuje ještě v dopise svým podřízeným, který má server Lidovky.cz k dispozici. Více zde:

Čerpáte z fondů EU a v krizi nejste solidární, kritizuje Česko rakouský ministr. Český premiér Bohuslav Sobotka odpovídá: „Netýká se to České republiky, neodmítáme se podílet na společném řešení, my jsme jako země hodně aktivní při pomoci uprchlíkům například v Jordánsku, v Libanonu nebo v Turecku... Rozhodně nejsme země, která by nebyla solidární,“ řekl Sobotka. Více zde:

Muslim, který se zřekne islámu, si zaslouží smrt, stanoví zákoník Saúdské Arábie. Stejný zákon nosí v srdci i rodina mladé Syřanky Rany. Jenže Rana v Boha nevěří. Víru v ní zadusil život v teokratické diktatuře, orámovaný úzkým průzorem černého nikábu. A tak Rana utíká – před nebezpečím, jež jí hrozí z rukou otce a bratra. Za svým snem o svobodě. Ranin příběh si přečtěte zde:

Snowboardistka Ester Ledecká na mistrovství světa.

Famózní Ledecká má první malý křišťálový glóbus. V paralelním obřím slalomu
Velká paráda od české obojživelnice Ester Ledecké. V tureckém Kayseri vyhrála i třetí paralelní obří slalom v sezoně a zcela suverénně si došla pro svůj první malý křišťálový glóbus v této disciplině. Ve finále porazila o čtyři sekundy Rakušanku Sabine Schöffmannovou.

Francouzské Césary vyhrálo drama Fatima. Čtyři ceny má i v Česku natáčená Marguerite
Francouzskou filmovou cenu César pro nejlepší film v noci na dnešek získal snímek Fatima režiséra Philippa Faucona. Film Marguerite, natočený v České republice, získal čtyři ceny, mimo jiné za nejlepší výpravu pro českého architekta Martina Kurela. Ten se tak stal prvním Čechem, který dostal Césara. Čtyři ceny získal také na Oscara nominovaný debut Mustang režisérky Deniz Gamze Ergüvenové. Čestné ocenění za celoživotní dílo v pátek připadlo americkému herci Michaelu Douglasovi.

Cenu pro nejlepší filmovou prvotinou převzala režisérka tureckého původu Deniz...
Césara za nejlepší film získalo drama Fatima režiséra Philippa Faucona

Prvorozený a benjamínek jsou ve výhodě. Sourozence formuje pořadí v rodině
Dříve hrálo pořadí narození stěžejní roli, prvorození dědili majetky a dostávalo se jim různých poct a privilegií. Ani dnes se nejedná o historický přežitek. Pořadí narození má na život člověka nemalý vliv, promítá se do partnerského soužití či profesních úspěchů. Řada studií se zabývá i tím, zda jsou nejstarší ze všech sourozenců nějak výjimeční.

Autor: