24. března 2015 21:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: spekulace kolem letecké katastrofy i jedovatý cukr

Trosky zříceného airbusu. Snímek pochází z videozáznamu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trosky zříceného airbusu. Snímek pochází z videozáznamu. | foto: Reuters

PRAHA Ráno se skloňovalo jméno Angeliny Jolie, v Česku zase Tomia Okamury. Pak přišla první informace, že se zřítilo letadlo ve francouzských Alpách. Přinášíme nejdůležitější zprávy dne.

LETECKÁ KATASTROFA VE FRANCII

Dopoledne skončil tragicky let airbusu nízkonákladové společnosti Germanwings ze španělské Barcelony do německého Düsseldorfu. Stroj se zřítil v jihofrancouzských Alpách a podle záchranářů nikdo ze 150 lidí na palubě (144 cestujících, 6 členů posádky) nepřežil. Terén, kam se letadlo zřítilo, je velice obtížně přístupný. HLAVNÍ ČLÁNEK O PÁDU LETADLA ČTĚTE ZDE:

Studentka Gymnázia Josepha Königa zapaluje svíčku za spolužáky, kteří zahynuli...
Záchranáři na snímku pořízeném z videozáznamu prohlížejí trosky letounu A320,...

Co je v tuto chvíli známo?

 • Stroj začal podivně klesat krátce po půl jedenácté. Z klasické letové výšky (cca 11,5 km) během osmi minut sestoupil do výšky 1,8 km. V 10.53 se ztratil z radarů. Narazil do horského masívu.
 • Piloti nevyslali nouzový signál.
 • Letoun se rozbil na velké množství kusů, největší z nich odpovídá podle záchranářů velikosti automobilu.
 • Záchranáři objevili černou skříňku.
 • O příčinách pádu se pouze spekuluje. Zmiňuje se prudký pokles tlaku, který mohl způsobit, že posádka i cestující upadli rychle do bezvědomí. Co by takový pokles tlaku způsobilo, ale není jasné. Další zmiňovanou variantou by mohly být zamrzlé senzory, společnost Airbus ale říká, že všechny prošly modernizací po loňském incidentu. V úvahu připadá i porucha letadla a vyloučit se zatím nedá ani útok některého z cestujících.
 • Začínají se objevovat jména obětí. V troskách zahynulo 16 studentů německého gymnázia, kteří se vraceli z výměnného pobytu. Městečko Haltern, odkud pocházeli, se zahalilo do smutku. Na palubě byli i dva němečtí operní pěvci, Maria Radnerová s manželem a dítětem a Oleg Bryjak, kteří se vraceli z představení v barcelonské opeře. Na palubě měli být vedle Němců, Španělů a Turků i dva Australané a jeden Belgičan. O OBĚTECH ČTĚTE ZDE: 
 • Experti vylučují, že by letadla nízkonákladových společností byla méně spolehlivá než stroje klasických aerolinek. Stejně tak nebyl problém se stářím airbusu. ROZHOVOR ČTĚTE ZDE:     

TAKÉ SE DĚLO

Komunisté si našli cíl - vymezují se proti americkým vojákům

Zemřel producent a Kalusův přítel Peter Kovarčík

Ve věku 61 let zemřel podnikatel a producent Peter Kovarčík, který se v současné době podílel na přípravě filmu o Lídě Baarové. Budoucnost projektu však jeho úmrtí neovlivní. Informaci o Kovarčíkově úmrtí potvrdil prezident Herecké asociace Jiří Hromada.
Podívejte se na videa, na nichž Kovarčík mluví o Klausovi, volbách a večírku na slovenském velvyslanectví.
CELÁ ZPRÁVA ZDE:

 • „Myslím si, že tady nemají cizí vojáci co dělat. Zvlášť vojáci, kteří když kamkoliv přišli, tak byli zabíjeni civilisti, ženy, děti.“
  Marta Semelová, poslankyně
 • „Je to demonstrace síly v době, kdy má kulminovat diplomatické úsilí o mírové řešení konfliktu na Ukrajině.“
  Vojtěch Filip, šéf strany
 • „Principiálně to není žádný průjezd, ale podle mého názoru pobyt.“
  Pavel Kováčik, šéf poslaneckého klubu
 • „Vadí mi, že je to děláno jako slavnostní manifestace věrnosti.“
  Jiří Dolejš, poslanec

Celou anketu si přečtěte

ZDE:

V POZADÍ LETECKÉ TRAGÉDIE SE ODEHRÁVALO:

Proč neuspěl zkorumpovaný exposlanec? Jen se opakoval, řekl Ústavní soud

Úsvit prošel faktury. Ať Okamura vrátí 760 tisíc, žádají spolustraníci

Boj proti ukrajinským fašistům? Obelhala mě propaganda, líčí žoldnéř

Poslední šance na vrácení české nafty. Němci stále nerozhodli, čí je

A LEHČÍ ZPRÁVY...

Angelina Jolie po konferenci v Sydney k novému filmu Nezlomní.

Angelina Jolie.

Celý svět oběhlo oznámení, že si slavná herečka Angelina Jolie nechala vyoperovat vaječníky. Přečtěte si rozhovor s lékařkou, proč je k takovému kroku někdy nutné přistoupit.

Další rozhovor jsme vedli s dokumentaristkou, která vyhlásila válku cukru. Sladkou látku považuje za zdroj řady nemocí, v pozadí vidí spiknutí mocných a vlivných. Její argumenty najdete ZDE

Ve světě sportu ladí hokejový trenér Vladimír Růžička tým pro mistrovství světa. Účast mu přislíbily hvězdy typu Voráčka, Pavelce nebo Hudlera. Fotbalový gólman Petr Čech zase poprvé připustil, že pokud se jeho pozice v Chelsea nezmění, v létě by rád z klubu odešel.

A na závěr jedna zpráva, o níž je těžké říct, zda je dobrá nebo spíše děsivá. Německá televize RTL hodlá natočit nové filmy o Vinnetouovi. Howgh.

Vinnetou u Stříbrného jezera
Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz