Jde o dům s lukrativní adresou Na Můstku 3, na dohled od Václavského náměstí, v němž společnosti Wax Museum Prague doběhla smlouva a Praha – jako vlastník objektu – už více než rok hledá nového nájemníka. V rámci několika kol výběrového řízení se jako nejsilnější hráč ukázalo sdružení Ferdinanda, které nabídlo nájemné ve výši 6,9 milionu ročně.
Kočka ml. má na hrobě svou sochu z bílého mramoru |
Vůdčí silou ve sdružení je úklidová společnost Prostor patřící do portfolia vlivného byznysmena Jana Kočky. Pochází z plzeňské kolotočářské rodiny, jeho rodiče dlouhodobě stojí za provozováním tradiční Matějské pouti na pražském Výstavišti.
Osmačtyřicetiletý Jan Kočka je spojovaný především se zmíněným Prostorem, který se podílí na uklízecích pracích v hlavním městě. Figuruje také ve společnostech Diskoclub Mirage nebo Kočka, s. r. o., v jejíž předmětu činnosti je mimo jiné uvedený „provoz lidové technické zábavy.“
Pyžámko všude, kam se podíváš
Zábavu zažívá i náš kolega Adam Junek, který v rámci nové rubriky Čekstajl hodnotí oblékání zdejších obyvatel. Tentokrát se podíval na nevkus zvaný pyžámka v ulicích.
Pamatujete si, v čem jste jako malí chodili spát? Mateřské školy byly a dodnes jsou po obědě plné dětí chystajících se na odpolední spánek ve flanelových nebo bavlněných pyžamkách tu s malými usmátými medvídky, tu s roztomile ustrašenými králíčky a dle soudobých hitů třeba s teletubbies nebo jinými kreslenými hrdiny.
Aktuální trendy především v pánské módě velí, že ulice českých měst, a samozřejmě hlavně proslavená pražská Náplavka, rejdiště to „upadajících“ hipsterů a jiných modemanů, začínají vypadat jako školka těsně po obědě.
Vyštíhlené košile ať už s dlouhým, dle rozmarů módy a počasí s ležérně ohrnutým rukávem či rukávem končícím tam, kde se dme tu vypracovaný, tu méně biceps, se hemží drobnými vzorky pelikánů, žiraf, kachniček nebo třeba palmiček. Valná většina módním trendům podléhajících nositelů těchto košil v nich vypadá, že se ráno zapomněli po snídani převléknout z pyžam.
Nejen převléknout, ale i přesidlit se musel muž, který upozornil na plýtvání ve věznici. Úředníci mu sice dali za pravdu, šéf ho převelel o 374 km.
Chtěl od inspekce vědět, zdali jeho zaměstnavatel – Vazební věznice Olomouc neplýtvá penězi. Třeba tím, když si profesní školení řidiče nechal zaplatit ředitel či vedoucí lékař. Z generální inspekce ale dlouho nepřišla žádná odpověď, přestože podle ministerstva spravedlnosti byla jeho stížnost důvodná. Až po roce mu dorazilo krátké oznámení, že inspekce prověřuje podezření z podvodu. A vedení mezitím „aktivistu“ Jiřího Středu převelelo více než 300 kilometrů od bydliště.
Hejtman Rozbořil přečkal jednání krajského zastupitelstva. Jsem nevinný, zopakoval |
Ten případ může být dalším střípkem v olomoucké kauze Vidkun. Ačkoli s ní přímo nesouvisí, může poskytnout vhled do fungování klientelistických vazeb policejních důstojníků a podnikatelů, které nyní prověřuje policie. ̈
Muslimové i křesťané vyznávají stejného boha
Policisté by zřejmě měli prověřit i postup americké školy v Illinois. Wheaton College čelí kritice poté, co suspendovala jednu ze svých učitelek. Ta totiž prohlásila, že muslimové i křesťané vyznávají stejného boha a na znamení solidarity chodila do školy v hidžábu. Škola se obhajuje, že je to v rozporu se školním prohlášením víry, k němuž se všichni zaměstnanci zavázali.
„Zastávám náboženskou solidaritu s muslimy, protože oni, stejně jako já, křesťanka, jsou Lidé Knihy. A jak řekl papež František minulý týden, vyznáváme i stejného Boha,“ napsala Larycia Hawkinsová, učitelka politických věd na Wheaton College, 10. prosince na svém facebookovém profilu.
V tomto příspěvku se rovněž zavázala k tomu, že na znamení solidarity bude nosit po určitou dobu hidžáb. „Budu nosit hidžáb při práci na Wheaton College, ...., na letišti a na palubě letounu při cestě do mého domovského státu, který jako jedna z prvních zemí inicioval zákony proti právu šaría,“ uvedla Larycia. Reagovala tak na nedávné útoky v San Bernardinu a výroky Donalda Trumpa, který vyzval k zákazu vstupu muslimů do země.
A na závěr tu máme jednu tragickou zprávu ze zdejších končin. Vlekaři jsou totiž na vodě a nemají co dělat. Je tak jen otázkou času, než se stanou hlavní zprávou některé večerní relace místních televizních stanic.
„Lyžařská sezona začala!“ hlásí areály. Už z nich ale mnohem méně hlasitě zní: „Zatím na technickém sněhu.“ Horský byznys je v ohrožení. Lanovek je hodně, ale chybí přírodní sníh – a mnohde už i lyžaři.
Tak hodně sněhu, a nejen vlekařům.