Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: účet v bance zdarma není zadarmo, šéf ‚měšťáků‘ odměněn milionem a turecké zákony

Česko

  19:26
PRAHA - Nechci slevu zadarmo, holedbal se už učitel v povídce Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna Exkurze do zoo. Tak je přece logické, že účet zdarma v bance nemůže být všude zadarmo. Zadarmo nepracuje ani šéf pražských strážníků. Tady jsou zprávy dne.

Práce strážníků městské policie je někdy složitá. foto:  Michal Šula, MAFRA

Sjednat si účet zdarma, tedy bez poplatků za vedení, lze od listopadu u všech tuzemských bank. Přirozeně při splnění určitých podmínek, jako je například předepsaná výše měsíčního obratu na účtu či používání karty. Jako poslední s účtem až za nula korun přišel i největší tuzemský finanční dům Česká spořitelna.

I ty nejdéle vzdorující banky k tomuto kroku postupně dotlačila konkurence – stále více bank uvádělo alespoň jednoduchý účet zdarma. A zároveň i tlak veřejnosti, tedy klientů.

Američan porazil statistiky, když vyhrál dvakrát po sobě miliony. (Ilustrační...

„Jsem rád, že konečně všechny banky nabízí účet zdarma. Některé zcela bez povinností, některé jen s jednoduchými a jiné se složitějšími podmínkami, které je ale snadné naplnit,“ říká Patrik Nacher, provozovatel serveru Bankovní poplatky.com.

Když už jsme u těch peněz - kolega Jakub Zelenka počítal, kolik odměn dostal „nejvyšší měšťák“ v Praze. Šéf strážníků Eduard Šuster si za čtyři roky ve funkci přišel na 1 205 000 korun hrubého na odměnách. Sumu ale kritizují odboráři, podle kterých je příliš vysoká. Podle radního pro bezpečnost Libora Hadravy (ANO) si ale ředitel peníze zaslouží. Jako důvod uvedl, že stabilizoval městskou policii po korupční aféře předchozího ředitele Vladimíra Kotrouše.

Rok po provizoriu a chaosu kvůli korupční kauze exšéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše, který byl odsouzen za braní úplatku, se na konci roku 2012 ujal jejího vedení Eduard Šuster. Po čtyřech letech ve funkci si přišel jen na odměnách na 1 205 000 tisíc, což je zhruba 300 tisíc ročně.To znamená, že s odměnami pobírá plat kolem 85 tisíc čistého měsíčně.

Takový příjem se ale nelíbí odborářům městské policie. Proč? To se dočtěte tady.

Brněnský kolega Jakub Fajnor napsal včera večer článek o bizarním návrhu zákona, který by snad mohl projít jen v téhle zemi na pomezí Evropy a Asie.

Turci, kteří byli dříve odsouzeni za znásilnění, by podle připravovaného zákona vládnoucí strany AKP mohli opustit vězení, pokud si svou oběť vzali nebo se s ní ožení po jeho opuštění. Návrh legislativy pobouřil tureckou veřejnost, která varuje, že taková norma spíše potenciální násilníky povzbudí, než aby je od činů odradila. Vláda se ale brání, že má zákon za cíl především vyřešit problémy se svatbami nezletilých.

Stoupenci tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana před starou parlamentní budovou...

Kritiky se novela dočkala nejen od opozice, celebrit nebo jednotlivých aktivistů, ale i od Asociace pro ženy a demokracii (Kadem), jejíž místopředsedkyní je i mladšídcera prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana Sümeyye Erdoğan Bayraktarová.

Několik hodin poté, co článek na serveru Lidovky.cz vyšel, bylo všechno jinak. Zda se Turci lekli našeho textu, není známo. Pravděpodobně ale ne. Přesto se pohnuly ledy.

Zákon byl jeen několik hodin před parlamentním hlasováním stažen. Rozhodl o tom v úterý přímo premiér Binali Yildirim, který tak vyslyšel kritiku veřejnosti, opozice i mezinárodního společenství. Návrh byl poslán k přepracování. Svoje rozhodnutí návrh stáhnout okomentoval tak, že chce, aby zákon získal širokou podporu parlamentu. Vládní strana AKP přitom dominuje parlamentu, proto si mohla v úterý novelu odhlasovat. „Dáme čas opozičním stranám, aby vytvořily své protinávrhy,“ řekl předseda vlády.

Turecko je zvláštní země, proto nebude ani jednoduchá záchranu tam zadržených Kauza hatí vztahy a je od začátku zpolitizovaná.

Desítky Čechů se ročně ocitnou ve vazbě kvůli chování, které by doma ani nebylo trestné. Patří sem třeba sběr živočichů a rostlin, o jejichž ochraně nemají potuchy, nebo překročení hranic, které nejsou vyznačeny.

Policejní foto. Češi zadržení v Turecku.

Případ Markéty Všelichové (24) a jejího přítele Miroslava Farkase (30), kteří jsou v Turecku obviněni z terorismu, je na první pohled podobný. Služba v kurdských milicích YPG, které se měli účastnit, je v Česku legální. Zato v Turecku jde o vážný zločin.

LN se pokusily zmapovat vyjednávací možnosti českého státu, který má ze zákona povinnost svým občanům v nouzi pomáhat. Vztahy s Tureckem propuštění Čechů rozhodně nenahrávají.

Tak hezký večer a bacha na výlety do Osmanské říše.