10. dubna 2015 21:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: zázračný diktátor Kim a Eskymáci, kterým jsou Češi úplně ukradení

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v počítačové hře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejský vůdce Kim Čong-un v počítačové hře. | foto: kickstarter.comReprofoto

PRAHA Normálně můžete řídit v Česku až od 18 let. Autor tohoto textu neví, jakou věkovou hranici pro získání řidičského průkazu mají v Severní Koreji. Ale pochybuje, že by to byly tři roky. Právě v tomhle věku však podle školních učebnic začal řídit Kim Čong-un. Nikoho pak nepřekvapí, že v devíti už vyhrával závody. A to na jachtě. Tady jsou zprávy dne.

Nové manuály pro učitele popisují nynějšího šéfa severokorejského státu Kim Čong-una také jako nadaného malíře a hudebního skladatele. Rovněž pojednávají o Kimových sportovních úspěších. „V devíti letech Kim Čong-un závodil s ředitelem zahraniční jachtařské firmy, který byl v té době v Severní Koreji na návštěvě,“ tvrdí příručka s tím, že Kim oproti očekávání v závodě zvítězil.

Podle jihokorejské televize YTN byla příručka rozdána učitelům v KLDR v souvislosti se zavedením nového předmětu zvaného Kim Čong-unovy revolucionářské aktivity, jež je součástí školních osnov pro letošní rok.

Nejvyšší vůdce KLDR Kim Čong-unběhem plavby v ponorce třídy Romeo rozdával rady...
Rozzářený Kim Čong-un ve společnosti severokorejských atletek (ilustrační...

Tohle je vlastně dobrý nápad pro české ministerstvo školství. To by také mohlo zavést nové předměty. Namátkou třeba Zemanovy (ne)cesty za Kimem do Moskvy či Historie válek generála Ovčáčka s Českou televizí. Nechme však těchto dětinských myšlenek na pomstu.

Kolegyně Magdalena Slezáková se pokusila rozkrýt, co se skrývá za popularitou dalšího světového státníka - Vladimira Putina. Hlavy jiných států mu totiž mohou závidět: ruský prezident se od loňského roku hřeje na výsluní rekordní popularity. Obdiv Rusů k vládci Kremlu však pohání strach z nejisté budoucnosti, který režim kamufluje oslavou historie a hrozbou vnějšího nepřítele, shodují se přední ruští experti. Putinova obliba podle nich není neotřesitelná a může se rychle zbortit.

Za sebe dodávám: nevadí. Fotku s tygrem a vzpomínky na zlaté časy v KGB mu už nikdo nikdy nevezme.

Putin s uspaným tygrem ussurijským.

Putin a tygr

Zatímco v Rusku máme jako Češi v určitých kruzích díky nedávné aktivitě Miloše Zemana k americkému velvyslanci dobré jméno, v Grónsku o nás nikdo nic neví. 

„Na žádné asociace na Česko jsem nenarazil. O existenci Česka v Kulusuku a okolí věděli jenom členové hotelového personálu a pilot malého letadla, s kterým jsme létali na tu opuštěnou americkou základnu, kde se ještě dalo přistávat na Američany postavené ranveji. Zdálo se mi, že místním Inuitům je celkem „jedno“ nejen Česko, ale v podstatě i celý další okolní svět. Pro mne naopak padla moje dosavadní osobní představa, že místní „Eskymáci“ jezdí zabalení do bílých medvědích kůží na saních, tažených psy. Pokud to vůbec někdy byla pravda, tak dnes už určitě není,“ píše Jaromír Liška v dalším díle seriálu Češi v cizině.

Možná, že se to však brzy změní. V pátek si nás všimla renomovaná tisková agentura  Associated Press. Za skvělým úspěchem stojí autoři nápadu výstupu metra s portýry. O chybějícím eskalátoru, který v novém úseku pražského metra komplikuje lidem se zavazadly cestu na letiště, se tak mohou zahraniční turisté ze světové agentury dozvědět již před cestou do Prahy.

Tak je ještě upozorníme na blázny jezdící s hořící pneumatikou po parku plném lidí a o slávu máme postaráno. 

Přeji klidný víkend.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!