Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
26. dubna 2015 19:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy podle editora: Nepál v černém, Zeman není Havel a nepravdivý Sobotka

Mrtvá těla s improvizovanými identifikačními kartičkami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mrtvá těla s improvizovanými identifikačními kartičkami. | foto: Reuters

PRAHA Měli jste o víkendu jiné starosti, než brouzdat po internetu a hledat zprávy, které mění životy? Tak se v klidu posaďte a nechte se provézt výběrem nejen nejdůležitějších informací posledních dvou dnů.

Vlastně je to smutné. Minulý víkend „kralovalo“ světovému zpravodajství utrpení a smrt uprchlíků ve Středozemním moři, tenhle víkend plnily titulky světových médií zmařené lidské životy v Nepálu. Jednu z nejchudších zemí světa zasáhlo v sobotu ničivé zemětřesení. Agenturní zprávy z místa neštěstí se vyvíjely takto: sobota ráno - velké škody, žádné oběti; sobota dopoledne - desítky mrtvých; sobota odpoledne - stovky obětí... pak tisíc a v neděli večer už je to přes 2500 tisíce. Osmnáct z nich zabila lavina v základním táboře pod Mt. Everestem, 61 mrtvých hlásí okolní státy a (bohužel zatím) 2430 obětí je přímo v Nepálu.

Celý víkend jsme se snažili zachytit hlavně českou stopu v tragédii. Vypadá to, že i když jsou v oblasti zcela jistě minimálně dvě stovky našich spoluobčanů, neštěstí se jim naštěstí vyhnulo. Získali jsme pro vás zprostředkovanou výpověď z tábora českých horolezců na himalájském vrcholu Čo Oju, přeložili očitá svědectví přeživších a také jsme upozornili na finanční a materiální sbírky na pomoc Nepálu (více dole v boxu: Humanitární organizace vyhlásily sbírky na pomoc Nepálu).

V pondělí vám v rozhovoru s kynologem ještě přiblížíme, jak komplikované jsou záchranářské práce přímo v místě otřesů. Nepálskou tragédii zkrátka budeme sledovat i dál.

Zeman: Nejsem Havel

Věnovali jsme se také výroku prezidenta Miloše Zemana, který pro sobotní LN mimo jiné prohlásil: „Já nechci jít v ničích stopách. Každý člověk si vyrývá svoji stopu v dějinách samostatně.“ Odpověděl tak na dotaz, zda chce jít v otázce lidských práv ve stopách Václava Havla. Oslovili jsme proto v anketě Havlovi blízké spolupracovníky, aby nám řekli, jakým směrem se ubírá Zemanova zahraniční politika spojená s lidskoprávními otázkami. Výsledek se dal čekat a plně ho vystihuje titulek: Bez morálky, směr dořitě doruska.

Reportér Ondřej Golis se důsledně věnuje divokým poměrům u špičkového policejního pyrotechnického útvaru. Naposledy zjistil, že vysoce odbornou elitní jednotku řídí člověk, který s výbušninami a spol. nemá moc společného. Je odborníkem na radu Vacátka a Četnické humoresky, tedy na policejní historii. A odpověď? Jsem manažer, na práci stačím. A já se ptám: Čekali jste něco jiného?

A teď rychleji: upozornili jsme na analýzu serveru Demagog.cz, která napočítala osm nepravdivých výroků v debatě u Václava Moravce premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Reportérka Hana Mazancová neúnavně pátrá po dotačních penězovodech vedoucích k Martinu Dlouhému z ODS (ten nejprve sál z eráru na solární byznys a nyní bere dotace na sociální pomoc dětem).

Jetsli čekáte něco lehčího na konec, tak zkuste cestovatelský kvíz: Poznáte světoznámé památky UNESCO?

Humanitární organizace vyhlásily sbírky na pomoc Nepálu

České humanitární organizace vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem ničivého zemětřesení. Češi mohou přispívat na sbírková konta Českého červeného kříže, Člověka v tísni, Charity ČR a organizace ADRA.

Peníze pro organziaci Člověk v tísni mohou lidé posílat na konto sbírky SOS NEPÁL na číslo účtu 54333345/0300.

Příspěvky na českou Charitu mohou lidé posílat na účet 55660022/0800, variabilní symbol 107.

Další sbírku organizuje humanitární organizace ADRA, číslo jejího konta 66888866/0300, variabilní symbol 380. Zájemci mohou využít i dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA, kterou je možné zasílat na číslo 8777.

V postižené oblasti pomáhají i pracovníci Červeného kříže. Jeho česká pobočka shromažďuje finanční prostředky na sbírkovém účtu 333999/2700, variabilní symbol 1504.


Martin Samek

Autor

Martin Samekmartin.samek@lidovky.czČlánky
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!