Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zprávy víkendu podle editora: co má Koukalová společného s Trumpem a kdo střílel v Paříži

Česko

  21:31
Praha - V době, kdy v sobotu Evropané s napětím čekali na bližší upřesnění zmatených zpráv o střelbě na druhém největším pařížském letišti Orly, oznámil kardinál Duka smutnou zprávu. Po boji s těžkou nemocí v noci na sobotu zemřel kardinál Vlk.

Gabriela Koukalová foto: Český biatlon - Petr Slavík

V sobotu dopoledne se začala šířit agenturami zpráva o muži, který na pařížském letišti Orly vytrhl zbraň vojenské hlídce. Byl zastřelen, policie přesto pro jistotu evakuovala letiště kvůli podezření, zda není na místě výbušnina nebo další komplicové.

V průběhu víkendu se začaly vynořovat další, detailnější informace. Zastřelený muž, devětatřicetiletý Ziyed Ben Belgacem, byl delší dobu v hledáčku policie, měl zakázáno vycestovat ze země a patrně šlo o islamistického radikála.

O něco dříve ve stejný den postřelil policistu, mířil zbraní na hosty baru a ukradl auto. Na letišti napadl zezadu vojačku a levou rukou ji držel v „kravatě“, zatímco v pravé ruce měl vzduchovou pistoli, kterou vojačce tiskl ke spánku. Následně donutil zbylé dva vojáky složit zbraně a zvednout ruce.

Poté, co prohlásil, že „zemře ve jménu Alláha“, se pokusil vojačce vykroutit útočnou pušku Famas, což se mu ale nepodařilo. Policie následně zatkla i několik členů jeho rodiny, otce v neděli propustila.

Policie hlídkuje před pařížským letištěm Orly.

Jen krátce po útoku se Česko dozvědělo smutnou zprávu. Kardinál Vlk v noci na sobotu prohrál nevyrovnaný boj s rakovinou v pokročilém stadiu. Na sociálních sítích to oznámil pražský arcibiskup Dominik Duka. „Mílo, budeš mi lidsky i duchovně chybět,“ připojil svůj osobní vzkaz.

O posledních dnech a hodinách kardinála se pro server Lidovky.cz rozpovídal Antonín Randa, jeden z lidí, kteří měli ke kardinálovi v posledních týdnech nejblíže. Stojí totiž v čele spolku Cesta 121, jenž o nemocného kardinála pečoval.

Kardinál Miloslav Vlk.

„Včera (v pátek - pozn. red.) už ten stav byl velice závažný, panu kardinálovi selhávala játra. Vzhledem k tomu, že už v minulosti byly takové výkyvy, tak jsme nechtěli dělat paniku. Ten odchod byl ale klidný. Byl na tu situaci připraven už v minulých dnech,“ řekl.

Podělil se i o poslední kardinálova slova. „Pár hodin před svou smrtí řekl ‚Nejkrásnější král‘. To zašeptal. Lékařka se ho poté ptala, co tím myslel, kdo je ten nejkrásnější král, načež pan kardinál zašeptal ‚Ježíš na kříži‘. A to bylo všechno, nevím o tom, že by dál mluvil. On měl poblíž kopii obrazu trpícího Krista, kterou jsme mu přinesli z karlínské fary. Ten obrázek si původně do Karlína přinesl z arcibiskupství. Myslím, že ten hodně mluví o tom, co prožíval v posledních dnech a hodinách.“

Veřejnost se s kardinálem Vlkem bude moct rozloučit koncem příštího týdne, pohřeb se bude konat v sobotu ve Chrámu sv. Víta.

Světová média však o víkendu řešila i přízemnější záležitosti - všimla si zarputilosti, s níž americký prezident Donald Trump odmítl během času vyhrazeného na fotografování v Oválné pracovně Bílého domu odmítal podat ruku kancléřce Angele Merkelové.

Třebaže jí po příjezdu do Bílého domu potřesením ruky uvítal, před shromážděnými fotografy po jednání v Oválné pracovně (tedy při stejné situaci jako s japonským premiérem, jemuž v únoru třásl pravicí dlouhých 19 sekund) už gesto nezopakoval - ačkoliv ho k tomu vyzývali nejen přítomní novináři, ale i samotná Merkelová. Hlava USA ale její dotaz zcela ignorovala, což v neděli Trumpův mluvčí vysvětlil tím, že návrh novinářů a posléze i kancléřky musel přeslechnout.

Podle experta na etiketu Ladislava Špačka byl takový krok nevídaný. „Z jeho strany to vypadá na demonstrativní chlad. Nepamatuji si žádný podobný případ,“ řekl pro server Lidovky.cz.

Německá (a nejen německá) média však americký prezident jen utvrdil v dojmu, že na přátelství mezi Trumpem a Merkelovou to nejspíš nevypadá. Zvlášť když v sobotních tweetech Trump i přesto, že si setkání pochvaloval, zdůraznil, že Německo dluží peníze Spojeným státům i Severoatlantické alianci, proti čemuž se Německo ohradilo.

Shodou okolností se v pátek odehrálo ještě jedno významné odmítnutí „handshaku“ - při předání Křišťálového glóbu na Světovém poháru ve sprintu. Česká biatlonová hvězda Gabriela Koukalová se při jeho přebírání na prezidenta Mezinárodní biatlonové unie Anderse Bessebergera sice smála, jeho nabídnutou ruku ale otevřeně odmítla.

Gabriela Koukalová
Gabriela Koukalová na tiskové konferenci během mistrovství světa v Hochfilzenu.

„Ten člověk už tam nemá dávno co dělat. Kdyby měl sebereflexi, tak už tam dávno není. Tomu už nejde o sportovce kolem, o naše práva, ani o to, abychom měli nejlepší podmínky, jde mu výhradně o sebe a to je všechno, co ho zajímá. S tím nemohu souhlasit, proto jsem mu tu ruku nepodala,“ rozpovídala se poté.

Zároveň dodala, že tím Besseberga řádně rozhodila: „Vytřeštil na mě oči, jestli si nedělám legraci a jestli to myslím vážně. Tak jsem se usmála a řekla mu ‚I am sorry. Prostě vám ji nepodám.“

Stejně jako v případě Trumpa byly reakce veřejnosti na její gesto rozporuplné, pokud bychom však měli brát v potaz jen názory čtenářů serveru Lidovky.cz z nedělní ankety, rozhodla se správně.

Anketa

Zachovala se Gabriela Koukalová správně?

Ano 2081
Ne 543
Autor: