1. ledna 2017 20:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy víkendu podle editora: novoroční drama a co by měl vypilovat Miloš Zeman

Z natáčení vánočního poselství prezidenta Miloše Zemana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z natáčení vánočního poselství prezidenta Miloše Zemana. | foto: ČTK

Praha Večery přelomového víkendu, který ohraničil konec jednoho roku a začátek roku dalšího, se nesly ve znamení nečekaných nočních dramat.

V pátek večer zažili dlouho neviděné drama zaměstnanci Letiště Václava Havla poté, co v letadle mířícím z Kanárských ostrovů do Varšavy začal osmašedesátiletý Polák hrozit odpálením bomby.

Následovalo nouzové přistání v Praze, sjezd sanitek, velkého záchranářského kamionu, zásahových jednotek, policejního pyrotechnika i ministra vnitra Chovance.

Z muže polské národnosti se nakonec vyklubal člověk s psychickými problémy, který prý naslouchal Bohu. Kvůli zjištěné nepříčetnosti se nakonec dostal do péče českých psychiatrů.

Letadlo, které v Praze nouzově přistálo poté, co muž na plaubě hrozil bombou.

Letadlo, které v Praze nouzově přistálo poté, co muž na plaubě hrozil bombou.

Veřejnost nemohlo nic připravit na to, co se o následující silvestrovské noci seběhlo v Istanbulu - a to i přesto, že bezpečnost města střežilo 17 tisíc policistů. Tentokrát však nešlo o plané řeči jako ve vzdušném prostoru nad Českem. Do populárního klubu Reina se během oslav Nového roku prostřílel útočník, který zabil samopalem 39 lidí a další desítky zranil.

Během vyšetřování se ukázalo, že sice na sobě nejspíš neměl kostým Santy Clause, jak se od nočních událostí spekulovalo, jeho dopadení přesto nebylo o nic snazší záležitostí - do doby vydání tohoto textu se to turecké policii nepodařilo.

Raněný policista pomáhal po explozi v Istanbulu.

Raněný policista pomáhal po explozi v Istanbulu.

Na Nový rok přišla řada na tradiční prognózy. Jak se budeme mít? Jisté je, že z nastupujícího roku 2017 mají pramalou radost zaměstnanci školních bufetů i jejich zákazníci mezi žáky. Striktním předpisem ministerstva školství, které chce podpořit zdravější stravování dětí, totiž neprojde ani pomerančový džus, ochucený bílý jogurt či na místě připravená bageta se šunkou, sýrem a paprikou.

Ale odpusťme si negativismus. Jak vypadají optimistické představy ekonomů o roce 2017? Pokud vše klapne, mohli bychom se dočkat rostoucích mezd i levnějších bytů.

Zároveň nás ale jistojistě čeká rok superpolitického ‚pekla‘ spojeného s výraznější kampaní před prezidentskými volbami. Ještě stále není jisté, jestli svou kandidaturu oznámí i současný prezident Miloš Zeman. Už teď je ale prakticky jasné, do jakých zemí zavítá na zahraniční návštěvy. Ve srovnání s ostatními čelnými politiky v roce 2017 pravděpodobně nalétá nejvíce kilometrů. Do nového roku mu můžeme snad jen popřát, aby trochu vypiloval posed při vánočním poselství.

Prezident Miloš Zeman pronesl 26. prosince své tradiční vánoční poselství z...

Prezident Miloš Zeman pronesl 26. prosince své tradiční vánoční poselství z lánského zámku. Snímek je z dopoledního natáčení.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!