Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zprávy víkendu podle editora: přes Karlův most jen limuzínou, napálený polyglot Ransdorf? i Danteho peklo

USA

  19:34
PRAHA - Demonstrace za lepší zítřky v čele a navěky s Milošem Zemanem, kokain označený americkými špiony jako košile i příběh českého mariňáka, který bojoval ve Vietnamu. Tady jsou zprávy víkendu.

Hlídky růžovou limuzínu zajistily. foto: Týdeník policie

Někdo si páteční večer v českém hlavním městě prostě umí užít. Patří mezi ně i skupina lidí, kteří se proháněli po ulicích a mostech Prahy v luxusním autě. V noci na sobotu přejela Karlův most růžová limuzína. Vezla podnapilé osoby. Přivolané policejní hlídky vůz doprovodily zpátky a zadržely řidiče. Ten odmítl dechovou zkoušku i lékařkou prohlídku. Je podezřelý z přestupku.

Ve vozu sedělo několik opilých osob. Vozidlo přejelo přes celý historický objekt až na Křižovnické náměstí. Tam cestující vystoupili a konzumovali alkoholické nápoje. Tedy do doby, než se přiřítilo několik policejních hlídek.

Soud opět povolil vydání Fajáda a údajných spolupracovníků teroristů do USA

Byla to zkrátka akce jako když se zatýká pašerák se zbraněmi a drogami. Schůzky v ghanské Akkře, polské Varšavě, ale i Praze. V kódované řeči říkali kokainu košile a na zkoušku bezpečné cesty chtěli v první zásilce místo drog poslat talíře. Tak vypadá dohadování nelegálního obchodu se zbraněmi s Libanoncem Alí Fajádem. Na základě informací od amerických špionů ho popsal český soud, který rozhodoval o jeho vydání do USA.

Alí Fajád u soudu v Praze, který rozhodoval o jeho vydání do USA. Americká...

„Do USA odcestuji, ale jako svobodný člověk.“ S tímto jasným postojem předstoupil před český soud Alí Fajád, který je spolu s dvěma komplici (viz box Kdo je kdo) podezříván z podpory terorismu. Spojené státy americké se proto už více než rok snaží o jeho vydání k trestnímu stíhání.

Jenže v případu nelegálního obchodu se zbraněmi a kokainem sehráli důležitou roli i agenti amerického úřadu DEA pro boj s pašováním a distribucí drog. Na příkaz Vrchního soudu v Praze se proto Městský soud musel znovu zabývat tím, zdali se spíše než o aktivní roli Fajáda a jeho kolegů nejednalo o policejní provokaci.

Zda nejde o provokaci se bude řešit i v případě Miloslava Ransdorfa. Komunistický europoslanec totiž možná naletěl známému podvodníkovi Vladimíru Huňkovi.. Jeho soudruzï z ÚV KSČM ho ale zatím podrželi, když v sobotu rozhodli o tom, že může v progresivní straně zůstat. Podle místopředsedy Jiřího Dolejše to však ještě neznamená, že má Randsdorf mezi kolegy plnou důvěru. „Neřešili jsme vinu, nebo nevinu,“ řekl.

Lidovky.cz: Nebojíte se, že aféra stranu negativně ovlivní?
Určitý negativní efekt už inkasujeme. To je jasné. Ale odhadovat, co bude dál, je těžké. Záleží na samotném panu Ransdorfovi, jak účinně se bude hájit a očišťovat. Samozřejmě ale záleží i na švýcarských orgánech, které v Curychu provádí řízení. Když dospějí k nějakému závěru, tak to věci posune dál. Co k tomu dodat...

Lidovky.cz: Proč nedošlo na schůzi k prostudování materiálů? Členové výboru avizovali, že se s nimi chtějí seznámit, aby se k věci mohli po několika dnech nějak vyjádřit.
Jasně, ale po tom nebyla ani poptávka. Panem předsedou (Vojtěchem Filipem - pozn. red.) byla podána informace o schůzce, kterou měl pan Randsdorf s vedením strany v úterý. Pan Ransdorf řekl svůj názor a nastínil svůj pohled, čili jsme neřešili vnitřní a právní aspekty na základě listinných důkazů a tak dále. Debata se soustředila na politicko-mediální rovinu této kauzy.

Miloslav Ransdorf přichází do sídla KSČM v Praze, aby vysvětlil své zadržení ve...

Lidovky.cz: Vás osobně nezajímá co v těch dokumentech je?
Některé věci jsem mohl vidět v úterý. Pokud jde o samotné podklady k tomu dědickému řízení, nejsem si jistý, jestli je pan Ransdorf schopen mi ukázat ty dokumenty, jejichž pravost je nezpochybnitelná. On sám říká, že měl v ruce kopie. Ty jsou nepochybně součástí vyšetřovacího spisu ve Švýcarsku. Pokud má nějaké jiné kopie, tak nevím, jestli jsou ověřené. Z pohledu práva nevím, jestli jsou podobné dokumenty ověřitelné a důvěryhodné. To já neřeším. Pro mě byla podstatná prvotní informace, že tam (do curyšské banky - pozn. red.) nepřišel vybrat peníze a že tam byl jen v roli mediátora dědického řízení. Jaký charakter má řízení a jestli se dá věřit osobě Vladimíra Huňka a dalších lidí, tak to je vis maior.

Celý rozhovor najdete ZDE.

A zatímco komunisté hodiny během sobotního odpoledne prořečnili, Prahou pochodovali příznivci pana prezidenta. Směska podporovatelů Miloše Zemana byla velmi zajímavá: ikona extremistů 90. let Miloslav Sládek, současná ikona Tomáš Ortel a další.

Na shromáždění vystoupil bývalý předseda republikánů Miroslav Sládek (vpravo).
Zpěvák Tomáš Ortel, který vystoupil na shromáždění na Hradčanském náměstí

Cestou na Hrad demonstranti skandovali hesla „Čechy Čechům“, „Nic než národ“, „Multi-kulti nechceme“. Aby se vyhnuli Můstku, kde byla ohlášena demonstrace proti xenofobii, obešli dolní část Václavského náměstí Jindřišskou ulicí, kde policie zastavila dopravu včetně tramvají.

Fiala: Zemana podpořil výkvět extremistické scény. Demonstrovat může každý, vzkázal prezident

Na rohu ulic Panská a Na Příkopě se pokusila pochod zablokovat desítka aktivistů sedících na zemi. Policisté je opakovaně vyzvali, aby prostor opustili. Po neuposlechnutí je policie zajistila a převezla na policejní služebnu, řekla mluvčí pražské policie Iveta Martínková.

To v Paříži tak veselo nebylo. Ta si totiž v neděli připomínala měsíc od útoků teroristů Islámského státu.

Důstojníka BRI pohled do Bataclanu šokoval. „Nikdy jsem neviděl nic takového. Moře těl, Danteho peklo, všude krev. Neměli jste jinou možnost než šlapat po tělech, klouzat po krvi.“ Ve 23.15 došli členové BRI ke dveřím, za kterými slyšeli křičet teroristy. „Byli tam dva. Tvrdili, že mají sebevražedné vesty s výbušninami a hrozili, že je odpálí. Požadovali, abychom se stáhli, jinak začnou rukojmím řezat hlavy. Mluvili také o Sýrii.“

Střelami zničený balistický štít BRI

S útočníky se poté snažil po telefonu domluvit policejní vyjednavač. Osmnáct minut po půlnoci přišel však od velitelů rozkaz k útoku. Tým BRI otevřel dveře, za kterými byli slyšet teroristé. „Ocitli jsme se v chodbě, dlouhé asi 15 metrů.“ Mezi policisty a teroristy se však nacházela skupina rukojmích. Ti leželi skrčení na zemi. „I přes střelbu teroristů jsme postupovali vpřed krytí za balistickým štítem. Sami jsme kvůli rukojmím nestříleli.“ Celé vyprávění člena elitní zásahové jednotky čtěte ZDE.

Poutavé je i vyprávění osudu českého mariňáka z Vietnamu s vyznamenáním Za statečnost Mirko Doláka.

Krásné údolí s řekou plnou ryb. Nádherné pláže. Opuštěná plantáž s malými sladkými banány. To si vybavil, když si vzpomínal na Vietnam – jako by tam byl na dovolené. Ve skutečnosti tu válčil jako příslušník US Marine Corps, námořní pěchoty, elitního útvaru ozbrojených sil USA. Byl raněn a několikrát vyznamenán Za statečnost.

Ve válce ve Vietnamu byl Mirko Dolák mariňák

Životní příběh Mirka Doláka je ale poutavý už od samého počátku. Tak třeba hned od narození. Před 72 lety se Mirko Dolák totiž vůbec nenarodil jako Mirko Dolák. A vůbec ne svým rodičům Adolfu a Markétě Dolákovým. Byl nemanželským synem jakési komunistky a partyzánky Margit Szantové.

Hezký start do nového týdne.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...