Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zprávy víkendu podle editora: proč pro komunisty neplatí zákony, Mejla s StB a Rathova (ne)vyvolená

USA

  20:21
PRAHA - Jsou sice mladí, jak se dělá vrcholová politika, však prý dobře vědí. Členové Komunistického svazu mládeže obdivují Marxovy a Leninovy spisy, usilují o návrat k socialismu a hrdě prohlašují, že české zákony pro ně neplatí. Tady jsou zprávy víkendu.

Vladimir Iljič Lenin. foto: foto archiv

První české ‚teroristy‘ infiltroval agent. Plánoval s nimi i útok na vlak

Komunistický svaz mládeže (KSM) neustále balancuje na hraně zákona o protiprávnosti komunistického režimu. Kvůli programu, který propagoval například odstranění soukromého vlastnictví, mu přitom už v minulosti vážně hrozilo rozpuštění. 

„Usilujeme o vytvoření vysoce organizované beztřídní společnosti,“ stojí přesto stále na jeho webových stránkách, které mimo jiné zdobí srpy a kladiva či podobizna Lenina. „Tuto skupinu známe,“ informoval web Lidovky.cz policejní mluvčí Jan Daněk s tím, že kriminalisté na činnost všech extremistických organizací průběžně dohlížejí.

Kazašští vesničané bojují o „svou“ sochu Stalina.

Že jsou pánové Lenin a Stalin v určítých oblastech světa a u určitých lidí pořád populární, jsme psali i v souvislosti s jednou sochou. Pětimetrový bronzový Stalin dohlížel na obyvatele jihokazašské vesničky totiž od roku 1949. 

Když ho strhla mohutná bouře, vesničané se s jeho ztrátou odmítli smířit a za vlastní peníze sochu opět vztyčili - jen proto, aby na příkaz úřadů padla podruhé. K velké nelibosti místních, kteří boj za pomník sovětského diktátora nevzdávají.

Jedy, které zabíjejí kritiky Kremlu. Exotický jasmínovec či smrtící polonium

Tak držíme palce, že. Možná by se mohl přimluvit i soudruh, tedy pardon, pan Dmitrij Medveděv. Ten v sobotu ukázal že velkoústá prohlášení mu jdou. Tentokrát se pustil do svého oblíbeného souseda. „Je to v podstatě formulováno tak, že by šlo o platební neschopnost Ukrajiny... Zaujali bychom v tom případě ten nejtvrdší možný postoj a hájili naše národní zájmy,“ řekl Medveděv. Podle něj bude Rusko žádat zaplacení všech dluhů. „Banky využijí všech dostupných nástrojů, samozřejmě včetně soudních procedur,“ citovala z rozhovoru agentura TASS. Nezbývá než dodat: tak na zdraví!

Hostina v uvolněné atmosféře. Vladimir Putin (vlevo) a Dmitrij Medveděv si...

Otázce Ruska jsme se věnovali i v exkluzivním rozhovoru s šéfem maďarské diplomacie Péterem Szijjártóem

LN: Uvedl jste, že Rusko je součástí Evropy. Český prezident Miloš Zeman nedávno prohlásil, že Rusko by se podle něj mělo v dlouhodobé perspektivě stát členem EU. Souhlasíte?
Tak daleko bych se nepouštěl, mohu ale říct, že logický mi přijde návrh Německa, aby mezi Evropskou unií a Eurasijskou unií byly co nejdříve zahájeny konzultace. V současné době probíhá globální závod mezi regionálními integracemi. Například USA, které budují dosud nevídaně těsnou spolupráci s Čínou. 

...

LN: Konflikt na Ukrajině rozdělil během půldruhého roku EU na dva tábory. Podíváme-li se na Polsko, pobaltské státy Rumunsko či Bulharsko, máme někdy pocit, že pro ně je důležitější vztah s USA než s EU. Na druhou stranu jsou tady státy jako Maďarsko, Řecko, případně Slovensko, které – i když to možná nebude znít hezky – to táhne spíše k Rusům. K čemu takové rozdělení může vést, bude-li EU postavena před nějaké vážné rozhodnutí?

Přál bych si takovou zahraniční politiku, a sám o ni ve své zemi usiluji, která neuvažuje v duchu násilného kategorizování. Proč bychom měli volit mezi proruskou a proamerickou politikou? Jsme Maďaři, a tak vedeme politiku promaďarskou. Vedeme takovou zahraniční politiku, která je v zájmu Maďarska. Naše tři geopolitické zájmy jsou snadno popsatelné: mír, energie a obchod. A rozhodně jsme je neformulovali podle toho, co na ně říkají USA nebo Rusko.

A od ruského, tedy sovětského, tématu se příliš nevzdálíme ani v dalším odstavci. S laskavým svolením Petra Placáka jsme přinesli jeho rozhovor s frontmanem rockové skupiny The Plastic People of the Universe Milanem Mejlou Hlavsou o jeho anabázi s StB. Rozhovor byl pořízen v roce 1992, zveřejnění se ale dočkal až v posledním čísle časopisu Paměť a dějiny vydávaném Ústavem pro studium totalitních režimů.

Mejla Hlavsa.

„Mě by spíš překvapilo, kdybych tam nebyl, ale můžu k tomu říct jediné, že jsem jim nikdy žádnou spolupráci nepodepsal. A pokud existuje vázací akt s mým podpisem, tak je to podvrh. Mně to je celkem jedno, ale ujišťuju tě, že můj podpis neexistuje na žádném vázacím aktu. Co si o tom myslím, že tam vůbec jsem? To je velice jednoduchá věc: Měli mě v péči třináct let a devět let se mi snažili spolupráci vnutit,“ odpověděl Hlavsa na otázku, jak se jeho jméno objevilo v databázi agentů Státní bezpečnosti.

Středočeský krajský soud zatím ponechal bývalého hejtmana Davida Ratha ve vazbě.

Ale konec vzpomínání. David Rath asi neumí tak skvěle zpívat jako Mejla Hlavsa, ale show dokáže udělat podobnou. Aspoň to v posledních týdnech předvádí v soudní síni. Jeho obstrukce s právníky napsaly v sobotu další kapitolu, když vešlo ve známost,  že ho bude nově zastupovat (teda možná) Marcela Ondřejová. která spolupracuje s kanceláří Bezděk & Partners. 

Utajený pokus soudu. Ať Rathovu závěrečnou řeč přednese Jelínek. Ten neposlechl

Zda bude exhejtmana středočeského kraje zastupovat právě Ondřejová, se můžete sami zeptat. David Rath bude hostem našeho on-line rozhovoru v pondělí ve 14 hodin. Otázky můžete pokládat ZDE.

Tak hodně sil do začátku pracovního týdne.

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.