Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Registr s majetky politiků bude přístupný na základě individuální žádosti

Změnu zákona o střetu zájmů ve Sněmovně obhajoval Radek Vondráček z ANO. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Změnu zákona o střetu zájmů, kterou navrhli poslanci ANO, schválili poslanci. Veškerá majetková oznámení politiků mají být v registru ministerstva spravedlnosti přístupná jen na základě individuální žádosti. Zákon se má navíc přestat vztahovat na neplacené radní menších a nejmenších obcí a na neplacené místostarosty nejmenších obcí. Projedná to ještě Senát.
  9:01aktualizováno  12:07

Novela rovněž omezí také nakládání s údaji uvedenými v majetkových oznámeních. „Toto je minimalistická verze, je to výsledkem širší shody,“ řekl poslanec ANO Radek Vondráček.

Pro zákon hlasovalo 161 ze 167 přítomných poslanců ze všech stran.

Ústavní soud zrušil před dvěma lety volné nahlížení do centrálního registru pro porušení práva politiků na soukromí. Registr nyní není přístupný, podle místopředsedkyně Sněmovny za STAN Věry Kovářové je třeba jej otevřít.

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný řekl, že přijetím novely zákona o střetu zájmů vyslaly strany před zářijovými komunálními volbami signál kandidátům, že přístup k jejich majetkovým přiznáním nebude tak volný, jak bylo stanoveno před čtyřmi lety.

Podle šéfa poslanců Pirátů Jakuba Michálka se rozhodli koaliční poslanci podpořit návrh hnutí ANO na změnu zákona o střetu zájmů, aby měli občané aspoň přístup do centrálního registru oznámení politiků, když podle něj bývalá vládní strana zatím blokuje projednání širší verze změny zákona. Ta by měla podle vládních stran zamezit politikům ovládat velké mediální domy.

Koalice se ale podle Michálka nevzdává ani prosazení této věci, která nedávno zablokovala jednání na mimořádné schůzi Sněmovny. „Dál usilujeme o to, aby politici nevlastnili média, a určitě se k tomu budeme vracet,“ řekl Michálek.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat