Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Bodyguardi Zemana vyfasovali pokutu za krádež 20 tisíc nábojů, odvolali se

Pražský hrad foto:  Michal Sváček, MAFRA

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dvojici mužů, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Státu tím způsobili škodu přes 142 000 korun, stojí v nepravomocném rozsudku. Oba muži tvrdí, že jsou nevinní a proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.
  19:32

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje.

Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 000. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová v úterý uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 000 korun, Přibylovi 100 000 korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnaný u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 000 korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Oba muži dnes vinu odmítli. „Stále tvrdím, že jsem se ničeho nedopustil. Veškerá munice, kterou jsem nafasoval, byla spotřebována tak, jak měla,“ řekl soudu Tiefenbach.

Přibyl dodal, že trestní řízení podle něj započalo kvůli vnitřním rozporům v útvaru. Nadřízení se jim podle něj chtěli pomstít. Obhájci obžalovaných zkritizovali přípravné řízení, nesouhlasili také s tím, na základě jakých tvrzení byly nařízené odposlechy.

Autoři: ,